Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne?

Bezpieczeństwo stosowania olejków jest sprawą kluczową, ponieważ najczęściej osobami, na których testujemy ich moc jesteśmy my sami i nasi bliscy, w tym też oczywiście nasze dzieci.

Okazuje się jednak, że stosowanie olejków jest bardzo proste. Wystarczy pamiętać kilka podstawowych kwestii i naprawdę nie ma ryzyka, że zrobimy sobie (lub komuś krzywdę).

Pierwsza NAJWAŻNIEJSZA SPRAWA – MNIEJ, ZNACZY WIĘCEJ! To zawsze trzeba mieć „z tyłu” głowy i pamiętać o tym, żeby z ilością olejków nie przesadzić.

Mamy 3 podstawowe sposoby stosowania olejków:
✅ aromaterapia
✅ zewnętrznie (na skórę)
✅ wewnętrznie

Poniżej kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w każdej z tych grup.

1️⃣AROMATERAPIA – zdecydowanie najbezpieczniejsza metoda stosowania olejków dla dzieci i dla dorosłych. Do tego nie wymaga specjalnego doświadczenia ani sprzętu. Ja do dyfuzora daję 3-6 kropli ale wszystko jest sprawą indywidualną. I znów – zaczynamy od mniejszych ilości.

🔹 Nie można w ten sposób również olejków przedawkować. Jest to najlepsza metoda stosowania olejków u małych dzieci.

🔹 Możemy wąchać olejek prosto z buteleczki, z dłoni, możemy oczywiście skorzystać z dyfuzora ultradźwiękowego ale jeżeli go nie posiadamy – możemy wlać olejek do miseczki z wodą albo skropić nim chusteczkę, kawałek filcu albo np. pościel. Na początek wystarczą jednorazowo 2-3 krople.
 
🔹 Wdychanie olejków jest zdecydowanie sposobem od którego zalecam rozpoczęcie swojej przygody z aromaterapią. 
 
🔹 Jest to prosty sposób, który jednak pokazuje nam moc oddziaływania tych malutkich cząsteczek na nasz organizm: olejki nie tylko wpływają w ten sposób na nasze zdrowie, ale również na emocje (wnikając do układu nerwowego) a także oczyszczają powietrze, któyrm oddychamy z patogenów. 
 
 

2️⃣ ZEWNĘTRZNIE (NA SKÓRĘ) – tutaj jest już kilka spraw do zapamiętania:

✅ Rozcieńczanie -Zawsze przed pierwszym użyciem olejek rozcieńczamy, żeby sprawdzić czy nie będzie nas podrażniał. Olejki rozcieńczamy tzw. olejem nośnikowym, którym może być każdy olej np. kokosowy lub sezamowy (takie, których używamy w kuchni), oleje kosmetyczne, czy nawet kremy i balsamy do ciała.
Zalecane rozcieńczenie : na 3 krople oleju nośnikowego – 1 kropla olejku eterycznego.

Gdy olejek powoduje podrażnienie (zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie) – zmywamy go za pomocą dowolnego oleju. Nie używaj wody – to nic nie da, bo olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie.
 
Nie bój się, że rozcieńczenie osłabi mocy olejku. Rozcieńczenie faktycznie ułatwia szybkie wchłanianie się oleju przez skórę.

Są olejki ,tzw. gorące, których nie można stosować na skórę bez rozcieńczenia. Należą do nich:
olejek goździkowy, olejek oregano, olejek tymiankowy, olejek imbirowy, olejek cynamonowy i olejek kminkowy.

Pamiętamy oczywiście, ze dzieci mają wrażliwszą skórę od nas, zatem w ich przypadku ZAWSZE olejki rozcieńczamy i stosujemy dawkę dwukrotnie mniejszą niż dla osoby dorosłej.

UNIKAJ WRAŻLIWYCH OBSZARÓW
Absolutnie nigdy nie wolno wlewać olejków eterycznych do nosa, ucha lub oka. Nie smarujemy również olejków w rany, rozciętą skórę czy inne wrażliwe obszary. Gdzie smarujemy w takim razie??
✔ Nadgarstki
✔ Czoło – puls Szyja – wzdłuż przebiegu tętnic szyjnych
✔ Zagłębienie potyliczne
✔ Kark
✔ Przy przeziębieniu – klatka piersiowa, plecy, podeszwy stóp
✔  Problemy gastryczne – brzuch (okolice pępka)
 

✅ Należy zapamiętać, że olejki CYTRUSOWE (cytryna, grapefriut, limonka, mandarynka, bergamotka, pomarańcza) są fotouczulające, tj. mogą powodować wrażliwość skóry na promienie słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe- po bezpośredniej ekspozycji posmarowanego fragmentu skóry na słońce.

 

3️⃣WEWNĘTRZNIE – tutaj zawsze trzeba czytać informacje na opakowaniu.

DoTERRA jako jedna z nielicznych firm na polskim rynku ma olejki o jakości spożywczej. W przypadku innych olejków na opakowaniu zawsze widnieje nazwa „tylko do użytku wewnętrznego”.


Oczywiście nie wszystkie olejki możemy jeść – tutaj kolejna podstawowa zasada brzmi: „Jeżeli dana roślina jest jadalna, to najprawdopodobniej olejek z niej również”. Podstawową są jednak informacje na buteleczce!

‼ Absolutnie nie spożywamy mieszanek olejkowych (z małymi wyjątkami jak On guard czy ZenGest) oraz niektórych pojedynczych olejków, jak np. olejków z drzew iglastych – np. żywotnik, cyprys, drzewo cedrowe, a także eukaliptus, czy golteria (wintergreen).
 
🔹 Rekomendowana dawka to 1 – 5 kropli – zalecana dawka wewnętrznego spożycia. Zależy ona od specyfiki danego olejku i efektu jaki chcemy uzyskać.
 
🔹 Możemy stosować olejki jako aromatyczny dodatek do napojów i potraw lub jako lekarstwo – wtedy najlepiej podawać go na łyżce oleju, miodu lub w kapsułce wegańskiej.

🌶 Olejki gorące – (dla przypomnienia – olejek goździkowy, olejek oregano, tymiankowy, imbirowy, cynamonowy, kminkowy) – kiedy używamy tego rodzaju olejków, warto sięgnąć po puste kapsułki bądź rozcieńczyć kroplę olejku na łyżce oleju przed spożyciem.
Można też dodać olejki do przygotowywanych potraw, aby nie dodać zbyt dużej ilości zanurzmy końcówkę wykałaczki w olejku i dodajmy ostrożnie, gdyż często 1 kropa jest już zbyt mocno wyczuwalna w potrawie.

GENERALNE ZASADY BEZPIECZNEGO STOSOWANIA:
JAKOSĆ – Zawsze trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie olejki eteryczne dostępne na ryku są sobie równe. Nie wszystkie przechodzą rygorystyczne testy i badania. Nie wszystkie są czyste i nie zawierając syntetycznych dodatków. Bądźmy rozsądni i wybierajmy tylko produkty najwyższej jakości. Jakość w tym wypadku idzie zdecydowanie w parze z bezpieczeństwem stosowania. O jakość olejków doTERRA będziemy jeszcze opowiadać.
 
MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ – pamiętamy, że olejki to bardzo silne substancje. Jeżeli masz w ręku butelkę 100% naturalnego olejku, który nie ma rozcieńczaczy ani wypełniaczy – masz do czynienia z prawdziwą kwintesencją roślinnej mocy. Tej mocy nie wolno lekceważyć. NIE WOLNO PRZESADZAĆ Z ILOŚCIAMI!
 
DZIECI SĄ BARDZIEJ WRAŻLIWE NA DZIAŁANIE OLEJKÓW
✔ Zawsze podawaj dzieciom olejki pod kontrolą.
✔ Rozpylanie olejków to najlepszy sposób na stosowanie ich u dzieci poniżej drugiego roku życia.
✔ Stosując olejki zewnętrznie – ZAWSZE je rozcieńczaj i stosuj na początku wyłącznie na stopy.
✔ Olejki wewnętrznie – dopiero po 6 roku życia dziecka.
 
UWAGA NA STOSOWANIE OLEJKÓW ETERYCZNYCH W CIĄŻY
Szczególnie w I trymestrze ciąży nie powinno stosować się szeregu olejków eterycznych. Każdorazowo konsultuj się najlepiej z lekarzem przed zastosowaniem olejku eterycznego.

Więcej informacji o 3 sposobach stosowania olejków znajdziesz w filmach poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.