Bezpieczeństwo stosowania olejków jest sprawą kluczową, ponieważ najczęściej osobami, na których testujemy ich moc jesteśmy my sami i nasi bliscy, w tym też oczywiście nasze dzieci.
Okazuje się jednak, że stosowanie olejków jest bardzo proste. Wystarczy pamiętać kilka podstawowych kwestii i naprawdę nie ma ryzyka, że zrobimy sobie (lub komuś krzywdę).
Pierwsza NAJWAŻNIEJSZA SPRAWA – MNIEJ, ZNACZY WIĘCEJ! To zawsze trzeba mieć „z tyłu” głowy i pamiętać o tym, żeby z ilością olejków nie przesadzić.
Mamy 3 podstawowe sposoby stosowania olejków:
✅ aromaterapia
✅ zewnętrznie (na skórę)
✅ wewnętrznie

Poniżej kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa w każdej z tych grup.
1️⃣AROMATERAPIA – zdecydowanie najbezpieczniejsza metoda stosowania olejków dla dzieci i dla dorosłych. Do tego nie wymaga specjalnego doświadczenia ani sprzętu. Ja do dyfuzora daję 3-6 kropli ale wszystko jest sprawą indywidualną. I znów – zaczynamy od mniejszych ilości.
🔹 Nie można w ten sposób również olejków przedawkować. Jest to najlepsza metoda stosowania olejków u małych dzieci.
2️⃣ ZEWNĘTRZNIE (NA SKÓRĘ) – tutaj jest już kilka spraw do zapamiętania:
✅ Rozcieńczanie -Zawsze przed pierwszym użyciem olejek rozcieńczamy, żeby sprawdzić czy nie będzie nas podrażniał. Olejki rozcieńczamy tzw. olejem nośnikowym, którym może być każdy olej np. kokosowy lub sezamowy (takie, których używamy w kuchni), oleje kosmetyczne, czy nawet kremy i balsamy do ciała.
Zalecane rozcieńczenie : na 3 krople oleju nośnikowego – 1 kropla olejku eterycznego.
Są olejki ,tzw. gorące, których nie można stosować na skórę bez rozcieńczenia. Należą do nich:
olejek goździkowy, olejek oregano, olejek tymiankowy, olejek imbirowy, olejek cynamonowy i olejek kminkowy.
Pamiętamy oczywiście, ze dzieci mają wrażliwszą skórę od nas, zatem w ich przypadku ZAWSZE olejki rozcieńczamy i stosujemy dawkę dwukrotnie mniejszą niż dla osoby dorosłej.
✔ Nadgarstki
✔ Czoło – puls Szyja – wzdłuż przebiegu tętnic szyjnych
✔ Zagłębienie potyliczne
✔ Przy przeziębieniu – klatka piersiowa, plecy, podeszwy stóp
✔ Problemy gastryczne – brzuch (okolice pępka)
✅ Należy zapamiętać, że olejki CYTRUSOWE (cytryna, grapefriut, limonka, mandarynka, bergamotka, pomarańcza) są fotouczulające, tj. mogą powodować wrażliwość skóry na promienie słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe- po bezpośredniej ekspozycji posmarowanego fragmentu skóry na słońce.
3️⃣WEWNĘTRZNIE – tutaj zawsze trzeba czytać informacje na opakowaniu.
DoTERRA jako jedna z nielicznych firm na polskim rynku ma olejki o jakości spożywczej. W przypadku innych olejków na opakowaniu zawsze widnieje nazwa „tylko do użytku wewnętrznego”.
Oczywiście nie wszystkie olejki możemy jeść – tutaj kolejna podstawowa zasada brzmi: „Jeżeli dana roślina jest jadalna, to najprawdopodobniej olejek z niej również”. Podstawową są jednak informacje na buteleczce!
🌶 Olejki gorące – (dla przypomnienia – olejek goździkowy, olejek oregano, tymiankowy, imbirowy, cynamonowy, kminkowy) – kiedy używamy tego rodzaju olejków, warto sięgnąć po puste kapsułki bądź rozcieńczyć kroplę olejku na łyżce oleju przed spożyciem.
Można też dodać olejki do przygotowywanych potraw, aby nie dodać zbyt dużej ilości zanurzmy końcówkę wykałaczki w olejku i dodajmy ostrożnie, gdyż często 1 kropa jest już zbyt mocno wyczuwalna w potrawie.

GENERALNE ZASADY BEZPIECZNEGO STOSOWANIA:
✔ Rozpylanie olejków to najlepszy sposób na stosowanie ich u dzieci poniżej drugiego roku życia.
✔ Stosując olejki zewnętrznie – ZAWSZE je rozcieńczaj i stosuj na początku wyłącznie na stopy.
✔ Olejki wewnętrznie – dopiero po 6 roku życia dziecka.
Więcej informacji o 3 sposobach stosowania olejków znajdziesz w filmach poniżej: