BERGAMOT, czyli olejek z bergamotki pozyskiwany jest, tak jak w przypadku pozostałych cytrusów metodą tłoczenia na zimno ze skórki owocu wiecznie zielonego drzewa zwanego pomarańcza bergamota (Citrus bergamia).
Pod względem botanicznym pomarańcza bergamotka uważana jest za hybrydę gorzkiej pomarańczy i cytryny. Owoce bergamoty z wyglądu przypominają niewielkie pomarańcze, są żółtozielone i mają pachnący miąższ – ponieważ jednak jest on cierpki oraz gorzki, owoce bergamoty nie nadają się do spożycia na surowo.
Nieprzyjemny smak owoców rekompensuje ich świeży, delikatny zapach. Głównym surowcem jest skórka owoców, ale przetwarzane są także liście i kwiaty.
Olejek bergamotowy posiada orzeźwiający zapach oraz lekko gorzkawy smak i jest powszechnie stosowany do produkcji perfum, w aromaterapii oraz medycynie naturalnej. W XVI w. bergamota stała się jednym ze składników wody toaletowej stworzonej dla Katarzyny Medycejskiej i od tamtej pory na stałe zagościła w przemyśle perfumeryjnym.
☝ Olejek z bergamoty jest także obowiązkowym składnikiem popularnej herbaty earl grey. Jak głosi historia, jej nazwa pochodzi od nazwiska premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii – Charlesa Greya, noszącego tytuł arystokratyczny Earl (dzisiejszy hrabia). To właśnie Earl Grey otrzymał w prezencie dyplomatycznym ze Wschodu mieszankę aromatyzowaną olejkiem bergamotowym. W ten sposób w XIX wieku zaczęła się historia earl grey w Anglii, skąd herbata stopniowo rozprzestrzeniła się na cały świat.
☝ Nazwa Bergamot pochodzi od nazwy włoskiego miasta Bergamo, gdzie po raz pierwszy pojawił się w sprzedaży ten olejek eteryczny. Niewiele źródeł podaje również, że nazwa ta pochodzi od tureckiego słowa „beg-armudi”, co oznacza „książę gruszek” lub „gruszka pana”.
☝ Jeżeli chodzi natomiast o pochodzenie samej rośliny – Pomarańcza Bergamota pochodzi z krajów Azji Południowo-Wschodniej (najprawdopodobniej z Indii) ale jest również uważana za rodzimy owoc Grecji.
Główne składniki chemiczne olejku z bergamotki to:
- limonen
- octan linalilu
- linalol
- gamma-Terpinen i
- beta-Pinen

Lista prozdrowotnych właściwości olejku z bergamotki jest ogromna:
- Pomaga nam walczyć ze stresem i przemęczeniem. Zmniejsza negatywne emocje jak lęk czy niepokój. Relaksuje i wycisza – poprzez regulację ciśnienia krwi oraz poziom kortyzolu (hormonu stresu) w surowicy. Pomaga poradzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych, podnosi pewność siebie. W niektórych źródłach podawany jest jako przykład naturalnego leku antydepresyjnego.
- Poprawa funkcji trawiennych – zwiększa produkcję enzymów trawiennych, co zmniejsza ryzyko podrażnień i zaburzeń a jednocześnie przyspiesza metabolizm. Skórki i całe owoce bergamotki były nieodzowną częścią chińskiej tradycyjnej medycyny w leczeniu rozstroju żołądka. Niektóre badania sugerują, że oprócz stymulowania soków trawiennych olej bergamotowy zwalcza również zatrucia pokarmowe.
- Obecność limonenu w oleju Bergamot wpływa na pracę podwzgórza, które jest ośrodkiem sytości w mózgu. W ten sposób kontroluje apetyt na jedzenie i pomaga zachować zdrową masę ciała.
- Olejek eteryczny z bergamotki to naturalny, pachnący sposób na walkę z pasożytami jelitowymi, szczególnie u dzieci.
- Łagodzi stany zapalne, pomocny przy infekcjach gardła
- Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, jak również antyseptyczne, a co za tym idzie pomaga łagodzić wszelkie stany zapalne skóry. Olejek ten może odmłodzić i ukoić skórę dzięki właściwościom oczyszczającym. Ponadto stosowany miejscowo może zmniejszać zmiany trądzikowe, a także zmniejszać blizny i rozjaśnić przebarwienia skóry.
- Olejek eteryczny z bergamotki, dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, łagodzącym i dezynfekującym, jest jednym z najlepszych olejków do leczenia różnych problemów skórnych, takich jak egzema, łuszczyca, opryszczka, swędzenie, rany, pęknięcia, owrzodzenia skóry i inne infekcje skóry.
- Chociaż ten olej jest używany przede wszystkim ze względu na swoje zdrowie i dobre samopoczucie, jego właściwości antybakteryjne i antyseptyczne również skutecznie przekładają się na jego zastosowanie jako skutecznego i świeżo pachnącego uniwersalnego środka czyszczącego.
- Ponieważ bergamotka jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak flawonoidy i polifenole, pomaga w walce z wolnymi rodnikami w organizmie. Uszkodzenie komórek przez wolne rodniki przypisuje się opryszczce, owrzodzeniom ust, wysypkom i innym podrażnieniom skóry.
- Ponieważ olej ma właściwości przeciwgrzybicze, może działać jako świetny naturalny lek na infekcje skóry wywołane np. przez Candida.
- Łupież i swędząca, sucha skóra głowy powodują wypadanie włosów. Właściwości antybiotyczne i przeciwgrzybiczne olejku eterycznego z bergamotki sprawiają, że jest doskonałym tonikiem do włosów. Od zapobiegania łupieżowi po wtórne infekcje skóry głowy i wypadanie włosów.
- Stosowany jako płyn do płukania ust, zabija bakterie i zapobiega nieświeżemu oddechowi . Chroni również zęby przed ubytkami i dziąsłem przed stanem zapalnym.
- Olejek eteryczny z bergamotki działa jako lek statynowy obniżający poziom cholesterolu. Na tym się nie kończy – bergamotka podnosi również poziom cholesterolu HDL w krążeniu, który następnie wypłukuje cholesterol z tętnic do wątroby. W rezultacie masz mniejsze ryzyko rozwoju chorób serca. W testach na 98 starszych osobach dorosłych (65 lat) naukowcy odkryli, że 12-tygodniowa suplementacja bergamotki obniżyła poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL.
- Badania pokazują, że bergamotka doskonale łagodzi bóle mięśni i bóle głowy. Według przeglądu opublikowanego w International Journal of Molecular Sciences, linalool, bioaktywny związek w olejkach bergamotki, lawendy i drzewa różanego, działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwdrgawkowo. Naukowcy uważają, że może to wynikać ze zdolności linaloolu do blokowania receptorów bólu.

Jak stosować olejek Bergamot? Kilka przykładów poniżej:
- Aromaterapia:
✔ Dyfuzujmy olejek w domu czy w miejscu pracy, aby złagodzić stres i napięcie. Wystarczą 3-4 krople.
✔ Można również zmieszać olejek z innymi – bardzo dobrze komponuje się z innymi cytrusami lub np. z rozmarynem. Kadzidłowcem lub lawendą.
✔ Dla wzmocnienia efektu uspakajającego, można olejek połączyć z innymi olejkami stosowanymi w celu zwiększenia relaksacji, takimi jak olejki lawendowy, paczulowy, rumiankowy, różany lub ylang-ylang.


- Wewnętrznie:
- Dodaj kilka kropli oleju do filiżanki herbaty lub szklanki wody – na poprawę nastroju oraz trawienia
- Aby poprawić zdrowie jamy ustnej – wymieszaj 2–3 krople olejku eterycznego z bergamotki z pastą do zębów lub rozcieńcz niewielką ilość oleju bergamotowego w ciepłej wodzie / płynach do płukania jamy ustnej i gardle.
- Miejscowo/ zewnętrznie:
- Stosować pod prysznicem po oczyszczeniu skóry, aby wywołać stan spokoju i odmłodzić skórę – można dodać kilka kropli do peelingu i przeprowadzić masaż.
- Można również 1-2 krople nanosić miejscowo na spody stóp przed snem. Olejek można rozcieńczyć w „oleju nośnikowym (np. olej kokosowy), aby zminimalizować ryzyko wrażliwości skóry.
- Alternatywnie – rozcieńcz kilka kropli olejku „olejem nośnikowym”, aby zastosować go do masażu uspokajającego.
- Dodaj kilka kropli do środka do czyszczenia twarzy lub ciała, aby stworzyć niestandardowy płyn do mycia.
- Dodaj kilka kropli do kąpieli (np. w towarzystwie olejku lawendowego oraz Ylang Ylang).
- Aby złagodzić problemy z trawieniem – wymieszaj od 1 do 3 kropli bergamotki z olejem jojoba lub olejem kokosowym i wcieraj w brzuch zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
- Możesz również zmieszać 2 krople oleju bergamotowego z 2 kroplami oleju pomarańczowego i 2 ml oleju kokosowego i zastosować go na problematyczne miejsca na skórze, takie jak trądzik czy infekcje grzybicze. Jako środek dezynfekujący i antyseptyczny olejek Bergamot pomaga szybko leczyć rany, pomaga w usuwaniu blizn, trudnych śladów pozostawionych przez pryszcze, czyraki.
- Możesz również nałożyć olej na bolący ząb lub użyć go jako skutecznego płynu do płukania jamy ustnej, aby zabić bakterie jamy ustnej, które mogą powodować próchnicę lub choroby dziąseł.
Jak przygotować sobie domowe BERGAMOTKOWE SPA?
Prosta sprawa. skorzystaj z poniższych inspiracji:
💚Mieszanka do masażu: 5 kropli olejku bergamotowego, 5 kropli oleju neroli , 5 kropli oleju cyprysowego i 5 kropli oleju jałowca wraz z 20 ml olejku ze słodkich migdałów to najlepszy sposób na uspokojenie zmysłów, poprawę krążenia krwi i rozluźnienie mięśni.
💚1 kroplę olejku bergamotowego, 1 kroplę olejku z kadzidłowca i 1 kroplę olejku lawendowego – dodaj do kremu do twarzy lub rozmieszaj np. w olejku z pestek moreli lub oliwie z oliwek – poprawi to wyrównać koloryt skóry i pozbyć się wszelkich niedoskonałości.
💚Regularne masowanie włosów mieszanką olejku bergamotki i oleju kokosowego odżywi cebulki i sprawi, że Twoje włosy będą lśniące i zdrowe. Możesz też zmieszać go ze zwykłym szamponem, aby czerpać korzyści z działania przeciwdrobnoustrojowego.
UWAGA! Olejek Bergamot ma działanie fotouczulające! Unikaj słońca 12 godzin po jego użyciu, ponieważ może to powodować podrażnienie i pieczenie skóry a także przebarwienia. Przed pierwszym zastosowaniem – zrób próbę, żeby wykluczyć nadwrażliwość skóry i uniknąć podrażnień.
Prawda, że właściwości i zastosowanie tego olejku robią wrażenie? I do tego ten zapach …
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej lub masz pytania – ZAPRASZAM do kontaktu!
