KARDAMON – królowa przypraw

Olejek kardamonowy (Cardamom oil)

☝ Znany jako „królowa przypraw”, kardamon jest popularną przyprawą stosowaną na całym świecie. Olejek eteryczny, który pochodzi z nasion kardamonu ma zastosowania, które sięgają daleko poza kuchnię. Znany jest przede wszystkim dzięki swoim właściwościom uspokajającym i kojącym, wspomagającym układ trawienia oraz układ oddechowy.

☝ Kardamon jest powszechnie znany ze swoich zastosowań w świecie kulinarnym. Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej ale obecnie występuje również w innych częściach świata. Pracochłonny proces zbioru czyni go jedną z najdroższych przypraw na całym świecie (wagowo) po szafranie i wanilii. Istnieje wiele odmian kardamonu, które różnią się zarówno wyglądem, jak i składnikami chemicznymi. Jednak doTERRA Cardamom – Kardamon Elettaria, pochodzi z jedynej rośliny znanej jako prawdziwy kardamon.

☝ Kardamon posiada wiele właściwości leczniczych zaczynając od jego uspakajającego działania na układ pokarmowy, co czyni go dobrym wyborem w przypadku wzdęć, skurczów żołądka lub brzucha, zespołu jelita drażliwego lub choroby Leśniewskiego-Crohna. Kardamon ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomaga łagodzić skurcze mięśni.
☝ Ma działanie uspokajające ale stymulujące zrazem.
 
☝ Kardamon może być również używany przy większości rodzajów kaszlu i jest przydatny przy problemach z oddychaniem.
 
☝ Można go stosować w przypadku wyczerpania fizycznego, psychicznego lub emocjonalnego. Symuluje w przypadku zmęczenia lub znużenia, działając jednocześnie uspakajająco na umysł i nerwy w okresach stresu. Posiada równoważący i harmonizujący wpływ na ciało i umysł.
 
❗ Właściwości kardamonu są w dużej mierze przypisane do wysokiej zawartości monoterpenoidów w jego składzie chemicznym. W szczególności olejek posiada bogate stężenie 1, 8-cineolu (znanego również jako eukaliptol). Poza nim w skład olejku wchodzą: octan terpinylu, octan linalylu, sabinen i linalol.

Na początek ciekawostka na temat pozyskiwania kardamonu!

Olejek eteryczny doTERRA Cardamom jest produkowany z nasion kardamonu uprawianych w Gwatemali, gdzie doTERRA ustanowiła inicjatywę Co-Impact Sourcing, aby pomóc lokalnym plantatorom poprawić jakość ich życia. Budując nowy zakład suszenia dla plantacji kardamonu w Sika’abe w Gwatemali, doTERRA pomogła poprawić wydajność procesu zbierania i produkcji kardamonu. Wcześniej plantatorzy musieli podróżować na duże odległości, aby wysuszyć produkt, co było problematyczne ze względu na krótki okres przydatności do spożycia nasion. Oprócz pomocy w sprzęcie i procesach produkcyjnych, doTERRA zapewniła pomoc plantatorom, oferując edukację w zakresie uprawy, zbiorów i innych rodzajów działalności rolniczej w ramach doTERRA Healing Hands Foundation™. Wybudowano między innymi Centrum Szkoleniowe, które służy jako centrum edukacyjne dla członków społeczności pomagając im wyjść z ubóstwa.

I trochę historii:

Kardamon był jedną z wiodących przypraw wymienianych między cywilizacjami, a zioło podróżowało przez Bliski Wschód do starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Dziś tak naprawdę jest tradycyjnie stosowany w kuchniach azjatyckich, północnoafrykańskich i bliskowschodnich, a jego szczególne właściwości terapeutyczne zostały już podkreślone w historycznych tekstach wedyjskich, które sięgają 3000 lat! Podczas gdy Egipcjanie używali kardamonu w perfumach, Dioscorides, grecki lekarz, farmakolog i botanik, wyjaśnił jego zastosowanie w leczeniu rwy kulszowej, kaszlu, skurczów, bólów brzucha, a także zatrzymywania moczu. W Indiach, kardamon jest zwykle stosowany jako środek wspomagający trawienie, jak przyprawa dodawana do żywności, a także jako samodzielny lek. Jednak jego najbardziej rozpowszechnione i zdecydowanie najbardziej fascynujące jest zastosowanie jako afrodyzjak. Korzyści zdrowotne olejku kardamonowego mogą być związane z jego zdolnością do zmniejszania skurczów, neutralizowania negatywnych skutków chemioterapii, zmniejszania nudności.

I jeszcze jedna ciekawostka kulinarna:

Początki uprawy kardamonu są oczywiście na dalekim wschodzie, gdzie przyprawa jest najczęściej stosowana. W Indiach kardamon jest stosowany w różnych aromatycznych curry i ryżu basmati. Tymczasem na Bliskim Wschodzie kardamon jest najczęściej stosowany w napojach takich jak kawa arabska i turecka. Na szczycie listy krajów, które zużywają najwięcej kardamonu znajduje się również niespodziewanie Szwecja. Kardamon jest w zasadzie niezwykle popularny w całej Skandynawii. Wikingowie po raz pierwszy zetknęli się z kardamonem przez swoje szlaki handlowe na wschodzie około tysiąca lat temu i przywieźli go ze sobą do domu. Dziś Skandynawowie używają przyprawy głównie do słodkiego pieczywa, takiego jak bułki cynamonowe, ciasteczka i mięsa, takie jak szwedzkie klopsiki.

Działanie, zastosowania i zalety oleju kardamonowego:
 
📌 Przeciwskurczowe – olejek kardamonowy jest niezwykle skuteczny w leczeniu skurczów mięśni i dróg oddechowych, dzięki czemu może być pomocny przy atakach astmy, a także krztuśca.
 
📌 Stymulujące – olejek eteryczny z kardamonu poprawia nastrój w przypadku depresji lub zmęczenia; dodatkowo wspiera wydzielanie wielu enzymów i hormonów, soków żołądkowych, ruchy perystaltyczne jelit, krążenie, a także wydalanie, dzięki czemu utrzymuje prawidłowe działanie metaboliczne w całym organizmie.
 
📌 Wspomaga układ nerwowy – kardamon jest uważany za bardzo skuteczną pomoc w łagodzeniu bólu głowy; wspiera przy wyczerpaniu nerwowym i depresji, ponieważ ma zdolność uspokajania we wszystkich fazach napięcia nerwowego; poprawia koncentrację w okresach spowolnienia.
 
📌 Działanie antyseptyczne i przeciwdrobnoustrojowe – olejek eteryczny z kardamonu ma dość silne ale zarazem bezpieczne właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne; stosowany do płukania jamy ustnej (kilka kropel olejku w wodzie) dezynfekuje jamę ustną z wszelkich zarazków i eliminuje nieświeży oddech; można go również dodać do wody pitnej, aby wyeliminować zawarte w niej zarazki; środek aromatyzujący żywność, który chroni je również przed zepsuciem z powodu działania drobnoustrojów.
 
📌 Wsparcie dobrego samopoczucia emocjonalnego – kardamon jest świetny gdy jesteś emocjonalnie przytłoczony i wyczerpany nerwowo; olejek eteryczny z kardamonu może pomóc Ci się odprężyć, wzmocnić determinację w obliczu wyzwań i odpowiedzialności; dodawany do kąpieli lub dyfuzowany zwalcza depresję i zmniejsza stres.
 
📌 Działanie rozgrzewające – olejek eteryczny z kardamonu rozgrzewa organizm, sprzyja poceniu się, pomocny w usuwaniu zatorów i kaszlu; zmniejsza objawy przeziębienia i bóle głowy wynikające z choroby; może być stosowany w leczeniu biegunki wywołanej ekstremalnym przeziębieniem.
 
📌 Afrodyzjak – olejek kardamonowy ma działanie pobudzające, może być pomocny przy osłabieniu seksualnym, zaburzeniach erekcji, impotencji, braku libido i oziębłości.
 
📌 Diuretyk – wspomaga oddawanie moczu, co pomaga schudnąć, obniżyć ciśnienie krwi, wyeliminować toksyny, a także oczyścić nerki ze złogów wapnia i mocznika.
 
📌 Wspomaga układ pokarmowy i żołądkowy – olejek poprawia trawienie stymulując cały układ pokarmowy; jest pomocny w utrzymaniu prawidłowego wydzielania soków żołądkowych, kwasów, a także żółci; chroni żołądek przed infekcjami.
 
📌 Właściwości pielęgnacyjne – nadaje skórze blask, otwiera pory skóry, zapobiegając wypryskom i trądzikowi; niweluje infekcje skóry głowy i utrzymuje zdrowie włosów; pomocny w leczenia łupieżu, działa rozjaśniająco na włosy.

 

Jak stosujemy olejek z kardamonu??

  1. Świeżo zmielone nasiona kardamonu są szeroko stosowane w świecie kulinarnym; można użyć olejku zamiast nasion kardamonu, aby poprawić smak wielu potraw. Miętowy smak i zapach kardamonu sprawiły, że jest to popularny składnik tradycyjnych indyjskich słodyczy i herbat. Jest również stosowany w daniach curry ze względu na ciepły, pikantny aromat i smak. Jako składnik kaw, herbat, sosów i wypieków, Cardamom jest naprawdę „królową przypraw”. Bardzo dobrze komponuje się z goździkami i cynamonem.
  2. Możemy również zastosować go jako aromatyczny dodatek do kawy lub herbaty.
  3. Inną zaletą olejku kardamonowego jest jego zdolność do wspomagania pracy dróg oddechowych i oddychania oraz pomocy w infekcjach układu oddechowego. Można go dyfuzować lub wdychać prosto z butelki.
  4. Dodatkowo kardamon zapewnia kojące działanie dla układu pokarmowego – może być stosowany do złagodzenia skurczów jelit, dlatego jest powszechnie stosowany jako pomoc w trawieniu. Gdy czujemy dyskomfort po przejedzeniu się, najlepiej rozcieńczyć jedną kroplę olejku w pół szklanki wody.
  5. Stosowany aromatycznie kardamon działa uspokajająco i kojąco. Pomaga również oczyścić umysł z natłoku myśli i wspomaga koncentrację.
  6. Olejek z kardamonu można również stosować miejscowo na skórę. Jeśli chcesz uspokoić lub schłodzić skórę, nałóż olej kardamonowy rozcieńczony olejem bazowym dla uzyskania uczucia ochłodzenia i orzeźwienia.
  7. Dyfuzowany w pomieszczeniu olejek z kardamonu pomaga stworzyć ciepłą ,przytulną atmosferę. Jak wszystkie zapachy korzenne daje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja emocje.
  8. Można go również wykorzystać do tworzenia aromatycznych mieszanek. Kardamon dobrze łączy się z ciepłymi, pikantnymi olejkami, a także olejkami z kwiatów i cytrusów. Jeżeli tworzysz własną mieszankę do dyfuzora rozważ użycie cynamonu, goździka,  imbiru,  drewna cedrowego,  drzewa sandałowego, kopru włoskiego, Ylang Ylang lub olejków eterycznych z cytrusów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.