Znamy go wszyscy – napięciowy, migrenowy, zatokowy, ciśnieniowy … itd. Ma różne odmiany, różne nazwy i pochodzenie ale jedna wspólną cechę: potwornie męczy i nie pozwala normalnie funkcjonować.
Mowa oczywiście o bólu głowy. Wszyscy go miewają, ale niestety nie wszyscy wiedzą, że przy bolącej głowie, nie musimy sięgać od razu po tabletki, że istnieją inne sposoby radzenia sobie z bólem. Czasami pomaga odpoczynek, kompres na czoło albo 2 szklanki ciepłej wody …
Ale możemy tez pomóc sobie olejkami eterycznymi. Olejki eteryczne są bardzo skuteczne w walce z bólem. Ich cząsteczki są tak małe, że przenikają wszystkie bariery w ciele człowieka włącznie z komórkową. W ciągu zaledwie dwóch sekund dostają się do mózgu, są w stanie w ciągu 20 minut dotrzeć do każdej komórki naszego ciała. Działają dogłębnie i bardzo szybko.
Poniżej kilka (SPRAWDZONYCH!!!) propozycji:


Numer 1 – Olejek z MIĘTY PIEPRZOWEJ (PEPPERMINT)
Jeden z najczęściej stosowanych olejków eterycznych w leczeniu bólów głowy oraz ataków migreny.
Zawiera mentol, który może pomóc rozluźnić mięśnie i złagodzić ból. Mięta pieprzowa działa jak naturalny środek przeciwbólowy. Jej aromat może również złagodzić nudności związane z bólem głowy.
Uważa się, że miejscowe stosowanie rozcieńczonego olejku z mięty pieprzowej może pomóc złagodzić ból spowodowany zarówno napięciowymi bólami głowy, jak i napadami migreny. Dodatkowo olejek ten pomaga w bólach głowy związanych z niskim ciśnieniem krwi.
❓❓Jak stosować?
🍀 Nanosimy na palec dwie krople olejku i wmasowujemy go w czoło i skronie. Wywoła to efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych (wazodilatacji), krążenie ulegnie spowolnieniu, co zadziała uspokajająco. Po kilku minutach pojawi się lekkie wrażenie chłodu i ból głowy ulegnie zmniejszeniu.
☝Kiedy mamy szczególnie wrażliwą skórę – rozcieńczamy olejek w oleju bazowym.
🍀 Możemy sobie również stworzyć praktyczny roll-on: do pustej buteleczki o pojemności 10 ml z kulką (roll’on) dodajemy 10 kropli olejku z mięty pieprzowej i uzupełniamy frakcjonalnym olejem kokosowym (5% rozcieńczenie). Wstrząsamy aby składniki się wymieszały i mamy gotową mieszankę do natychmiastowego stosowania w razie bólu.
❗ Zawsze należy także uważać, aby olejek nie dostał się do oczu.
❗ Olejku miętowego nie stosujemy na noc, może utrudniać zasypianie.
Numer 2 – Olejek LAWENDOWY (LAVENDER)
Olejek eteryczny z lawendy jest powszechnie stosowany w celu odprężenia i relaksu oraz króluje wśród wszystkich olejków dzięki swojej uniwersalności w zastosowaniu. Olejek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
W badaniach Wydziału Neurologii Uniwersytetu Nauk Medycznych w Mashhad, gdzie przetestowano olejek lawendowy w leczeniu bólu migrenowego uzyskano 74 % skuteczność. Pacjenci odnotowali poprawę po inhalacjach z tego olejku i zmniejszenie dolegliwości bólowych. W porównaniu do konwencjonalnych leków przeciwbólowych lawenda wypada więc bardzo korzystnie, zwłaszcza że jej stosowanie nie powoduje skutków ubocznych.
Lawenda pomaga przy stresie – koi, wyciszy, odprężą, zmniejsza ciśnienie krwi, spowalnia tętno. Ma właściwości rozszerzania naczyń krwionośnych. Szczególnie dobrze sprawdza się przy stresowych lub napięciowych bólach głowy. Może być stosowana na noc, ponieważ nie utrudnia zasypiania.
❓❓ Jak używać?
💜 Możesz nanieść olejek lawendowy na skórę (solo z lub w rozcieńczeniu),
💜 Można go użyć do dyfuzora;
💜 Możesz dodać 5 kropli (rozcieńczone miodem, jogurtem lub dodane do soli epsom) do ciepłej kąpieli;
💜 Lawenda dobrze komponuje się z miętą pieprzową – dodaj 3 krople 💧lawendy i 2 krople💧 mięty pieprzowej do łyżki frakcjonalnego oleju kokosowego, aby uzyskać olejek do masażu. Wetrzyj w klatkę piersiową, szyję i ramiona.
💜 Można wykorzystać też olejek lawendowy do zimnego kompresu. W tym celu do miski wlewamy chłodną wodę i dodajemy 3 krople olejku lawendowego. Następnie do miski wkładamy ręcznik. Nadmiar wody wyciskamy i przykładamy kompres na czoło, czubek głowy lub szyję, w zależności od miejsca bólu. Gdy ręcznik ogrzeje się do temperatury ciała, ponownie zanurzamy go w wodzie.
Numer 3 – Mieszanka DEEP BLUE
Deep Blue, jest mieszanką łagodzącą ból. Ma działanie kojące, łagodzące, chłodzące i uśmierzające bóle wszelkiego pochodzenia. Olejek jest skuteczny przy stanach zapalnych, bólach: głowy, stawów, kości, mięśni, kontuzjach, urazach stłuczeniach, siniakach, nadmiernym napięciu mięśni, czy przeciążeniach.
W skład mieszanki wchodzą: golteria, kamfora biała, mięta pieprzowa, wrotycz niebieski, rumianek niebieski, kocanka i osmantus.
Więcej o DEEP BLUE przeczytacie TUTAJ
❓❓ Jak stosować?
💧 w przypadku migren – wcierać kilka kropli olejku za uszami, w kark lub czoło (skronie)
💧 dodawać do kompresów z ciepłą wodą
💧 4-5 kropli olejku dodać do kąpieli
Numer 4 – Olejek EUKALIPTUSOWY (EUCALYPTUS)
Ten olejek zawiera duże ilości 1,8-cyneolu, składnika, który jest znany ze wspomagania oddychania i łagodzenia problemów z zatokami.
Olejek ten może pomóc w łagodzeniu bólów mięśni, stanów zapalnych, a chłodny i orzeźwiający aromat łagodzi bóle głowy i dodaje energii.
Olejek z eukaliptusa jest najbardziej skuteczny w przypadku bólu głowy osób cierpiących z powodu przewlekłego zapalenia zatok. Ten olejek otworzy kanały nosowe, oczyści zatoki i pomoże złagodzić napięcie zatok, które powoduje bóle głowy.
❓❓ Jak używać?
🌿 Można połączyć kroplę olejku eukaliptusowego z frakcjonowanym olejem kokosowym i nałożyć go na klatkę piersiową.
🌿 Można dodać kilka kropli do dyfuzora (sam lub w mieszance).
NUMER 5 – Mieszanka PAST TENSE
💜 jest opatentowaną mieszanką dōTERRa na wszelkie rodzaje dyskomfortu związanego z bólami głowy. Dziewięć olejków eterycznych Atestowanej Czystej Klasy Terapeutycznej działa wspólnie dając kojący efekt chłodu, uspokojenia i w większości wypadków eliminuje nawet najbardziej uciążliwe migreny.
💜 W skład mieszanki wchodzą: bazylia, kolendra, kadzidło, lawenda, majeranek, mięta, rumianek rzymski, rozmaryn, wintergreen (golteria).
💜 Mieszanka Past Tense dostępna jest w poręcznej butelce roll-on dla wygodnego stosowania miejscowego. Dzięki temu można mieć ją zawsze pod ręką w torebce lub w kieszeni.
💜 Mieszankę stosuje się miejscowo, wcierając ją delikatnie w skórę w 5ciu miejscach: kark, kości za uszami, miejsce na głowie zaraz nad uszami (nad tętnicą) skronie, czoło.
💜 Najlepsze efekty uzyskuje się używając PastTense w momencie pojawienia się uczucia bólu (albo nadchodzącego bólu). Zaleca się także po nałożeniu olejków piętnastominutowy relaks.



Inne olejki pomocne na ból głowy (można je wykorzystać do mieszanek):
- Olejek rozmarynowy – skuteczny w napięciowych bólach głowy, związanych z przepracowaniem, niedostatkiem snu, zmęczeniem umysłowym
- Olejek goździkowy – skuteczny przy bólach głowy na tle stresowym
- Olejek geraniowy – działa przeciwbólowo, warto łączyć go z innymi olejkami przeciwbólowymi, pięknie pachnie i łagodzi intensywny aromat niektórych olejków, pomocny przy bólach głowy stanowiących jedną z niedogodności okresu menopauzy
- Olejek z rumianku rzymskiego – to uspokajający olejek – może głęboko uspokoić układ nerwowy i złagodzić ból. Rumianek łagodzi stany zapalne i bóle mięśni i stawów, ponadto rozluźnia, działa kojąco i łagodzi objawy stresu i lęku, które z kolei mogą pomóc pokonać migrenę. Ma również zdolność zapewnienia dobrego snu w nocy.
- Olejek z kadzidłowca (Frankincense) – ma zdolność uspokajania i wyciszania umysłu, przynosząc głęboki spokój. Można go stosować w mieszankach do dyfuzora lub wdychać z dłoni. 1-2 minuty spokojnego wdychania tego olejku zapewniają uczucie spokoju i odprężenia.
- Olejek z kocanki (Helichrysum) – jest niesamowitym uzdrowicielem, pomagającym na dolegliwości skóry i łagodzącym stany zapalne. Ma również właściwości uśmierzające ból.
- Olejek z trawy cytrynowej (Lemongrass) – zapewnia uspokajające i kojące działanie, które pomaga złagodzić ból, ciśnienie lub napięcie, które mogą powodować bóle głowy. Zawiera cytral, silny składnik uśmierzający ból.
- Olejek bazyliowy może wyostrzyć umysł i ma właściwości przeciwbólowe. Działa najlepiej w przypadku bólów głowy związanych ze stresem lub napięciem. Można go rozpylać, wdychać lub dodawać do olejku nośnikowego do masażu. Dodanie olejku bazyliowego do mieszanki może pomóc zwiększyć wchłanianie innych składników w niej zawartych.
❓❓ Jak stosować aromaterapię w bólach głowy?
- Miejscowo: olejki eteryczne rozpuszczone w oleju bazowym (np. z pestek winogron) wcieramy w skórę skroni, czoła i karku, czasem nawet w małżowiny uszne. Najistotniejsze jest to, aby zabieg masażu wykonać natychmiast po pojawieniu się bólu, aby zablokować go i rozproszyć zanim zdąży się rozwinąć. Używamy 2-5 kropli olejku eterycznego na 1 łyżkę oleju bazowego.
- Wdychanie olejku: Olejki eteryczne można wdychać, dodając kilka kropli do dyfuzora, na dłonie, do chusteczki lub poduszki przed snem i głęboko wdychając.
- Stosowanie kompresu: utwórz kompres, mocząc ręcznik w zimnej wodzie z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Kompres można nakładać na czoło lub szyję.
- Dodawanie olejku do kąpieli: Dodanie kilku kropli olejku do gorącej kąpieli może być relaksującym sposobem leczenia bólu głowy.
❓❓ Jak wykonać mieszankę olejków na migrenę?
Składniki
🌿 2,5 łyżki oleju bazowego (olej z pestek winogron, oliwa z oliwek, FOK)
🌿 Olejek lawendowy– 3 krople
🌿 Olejek geraniowy– 2 krople
🌿 Olejek z mięty pieprzowej– 2 krople
🌿 Olejek goździkowy– 2 krople
🌿 Olejek eukaliptusowy– 1 kropla
Wszystkie składniki wymieszać, przelać do ciemnej buteleczki. Używać do masażu natychmiast po pojawieniu się bólu głowy.
POWODZENIA👍😘!
I niech moc olejków będzie z Wami!!