Olejki eteryczne a techniki relaksacyjne i medytacja

Medytacja (łac. meditatio – zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – techniki mające na celu samodoskonalenie, zalecane szczególnie przez religie Wschodu, takie jak buddyzm, zen, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne.

Medytacja jest techniką ćwiczenia umysłu i osiągnięcia stanu świadomości całkowicie odmiennego od “normalnego” stanu. Jest to sposób na poznanie siebie oraz zdanie sobie sprawy z własnych wzorców myślenia, bodźców skłaniających do działania czy reakcji na życiowe sytuacje. Medytacja jest praktycznym sposobem uspokojenia się, uwolnienia się od uprzedzeń i zobaczenia tego, co jest. Jest to pewnego rodzaju treningu umysłu, który czasem może być rozproszony i pochłonięty rzeczami świata zewnętrznego. 

Z kolei techniki relaksacyjne to pojęcie szersze – to ćwiczenia, które mają na celu uspokojenie układu nerwowego, wyciszenia umysłu i rozluźnienie ciała. Mogą przynieść ulgę przy nasilonych problemach lub stanowić element terapii w przypadku depresji, czy napadów lękowych. 

Możemy przyjąć, że medytacja jest jedną z technik relaksacyjnych. Jednocześnie medytacja stanowi jeden z 3 aspektów praktyki jogi – obok ćwiczeń fizycznych (asan) oraz praktyk oddechowych. 

Jakie są podobieństwa pomiędzy medytacją i relaksacją?

Zarówno relaksacja jak i medytacja prowadzą do spokoju i rozluźnienia się. Relaksacja jest często na początku medytacji, po to, żeby uspokoić umysł i go obserwować. 

A jakie są różnice?

Najważniejszą różnicą jest cel praktyki. W relaksacji celem jest rozluźnienie naszego ciała i umysłu, czucie się przyjemnie. W centrum uwagi jest nasze ciało i nasz umysł.

Podczas gdy w medytacji bardziej skupiamy się na wykraczaniu poza siebie i szukaniu odpowiedzi na pytania kim jestem i czym jest rzeczywistość. Celem jest poszerzanie świadomości, wykraczaniu poza to co już znamy. Niekoniecznie są to przyjemne rzeczy, ale chcemy widzieć taka, jaka jest naprawdę rzeczywistość.

Dla kogo są techniki relaksacyjne? 

Ogólnie rzecz biorąc techniki relaksacyjne są dla wszystkich – dla osób zestresowanych, potrzebujących odpoczynku, przewlekle zmęczonych, mających problemy ze snem. Medytacja jest również dla każdego, niezależnie od wieku, poglądów, wyznawanej religii, stanu zdrowia, poza ciężkimi przypadkami schizofrenii i depresji. 

Poziomy relaksacji:

Relaksacja osiągana podczas medytacji może mieć wiele poziomów:

1️⃣ Może to być relaksacja układu mięśniowego – najbardziej podstawowa, kiedy to odczuwamy, że nasze mięśnie są ciężkie. Poczucie ciężaru mięśni odpowiada stanowi rozluźnienia – jest to najbardziej podstawowa i wstępna relaksacja.

2️⃣ Dalszym krokiem może być relaksacja układu wegetatywnego (np. narządów trawiennych), kiedy odczuwamy fizyczne ciepło w rożnych częściach ciała. O ile odczucie ciężaru było wyrazem rozluźnienia układu motorycznego (relaksacja mięśni), to odczucie ciepła wiąże się z rozluźnieniem układu wegetatywnego (relaksacja psychofizyczna) – mięśni poszczególnych organów wewnętrznych, które nie są bezpośrednio zarządzane świadomą wolą.

3️⃣ Kolejnym stopniem jest relaksacja emocjonalna, kiedy osiągamy łatwość w wywoływaniu w wyobraźni przyjemnych wyobrażeń i obrazów. Po rozluźnieniu mięśni, uspokojeniu oddechu, odczuciu ogólnej ciepłoty w ciele (lub lokalnie w wybranych partiach) zazwyczaj łatwo przychodzi nam rozluźnianie się (uwalnianie od napięć) poprzez wyobrażanie sobie jakichś przyjemnych scenerii natury. Możemy np. wyobrażać sobie, że leżymy na plaży i słyszymy szum fal, wygrzewamy się do słońca, dotykamy całym ciałem przyjemnego, ciepłego piasku itd. Możemy wyobrażać sobie piękno lasu i śpiew leśnych ptaków itp.

4️⃣ Następnie możemy osiągnąć relaksację mentalną i rozluźnienia napięć ego – kiedy czujemy się w pełni jednością – z innymi ludźmi, życiem i całym Kosmosem. W zasadzie relaksacja mentalna jest już to właściwa medytacja. O ile zatem rozluźnianie mięśni poprzez odczuwanie ich ciężaru, rozluźnianie napięć wegetatywnych poprzez odczuwanie ciepła w ciele, czy rozluźnianie się emocjonalne poprzez pracę z wyobraźnią jest to w zasadzie relaksacja, to rozluźnianie napięć mentalnych jest przejściem do kolejnej fazy – od relaksacji do medytacji.

Korzyści technik relaksacyjnych i medytacji?

W medytacji umysł jest czysty, zrelaksowany i skupiony na sobie. Kiedy medytujesz, jesteś w pełni rozbudzony i czujny, ale twój umysł nie koncentruje się na świecie zewnętrznym ani na wydarzeniach, które mają miejsce wokół ciebie. Oto kilka z licznych korzyści wynikających z technik relaksacyjnych a medytacji w szczególności:

 • redukuje stres
 • obniża lęk
 • uspokaja układ nerwowy
 • odpręża
 • rozluźnia mięśnie
 • łagodzi objawy depresji
 • pomaga łagodzić bóle głowy
 • poprawia samopoczucie, koncentrację
 • rozładowuje napięcia w ciele
 • poprawia jakość snu
 • kształtuje samodyscyplinę
 • uczy odpuszczania
 • pomaga w samopoznaniu
 • wzmacnia poczucie łączności z wszechświatem
Rodzaje praktyk relaksacyjnych i medytacyjnych

Istnieje dużo różnych praktyk medytacyjnych. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć medytację, która będzie odpowiadała jego stylowi życia i preferencjom. Niektóre z rodzajów medytacji to:

 1. Medytacja uważności – Mindfulness (uwaga zwraca się ku myślom, emocjom i doznaniom przechodzącym przez umysł i ciało, bez ich oceniania, najczęściej koncentracja dotyczy oddechu)
 2. Medytacja z wizualizacją (koncentruje uwagę na wyobrażonym obiekcie)
 3. Skanowanie ciała (rodzaj medytacji łączący z oddech z rozluźnieniem mięśni skupiając uwagę na poszczególnych częściach ciała)
 4. Medytacja z mantrą (wykorzystuje recytacje mantry jako obiekt koncentracji)
 5. Joga Nidra (świadomy sen – balansowanie między świadomością i nieświadomością)
 6. Medytacja w ruchu (może to być joga, spacer po lesie, prace w ogrodzie czy nawet zmywanie naczyń, jeśli połączone są z koncentracją na odczuwanych doznaniach i obserwacją)
 7. Trening Jacobsona (progresywna relaksacja mięśni – technika stworzona przez amerykańskiego psychiatrę Edmunda Jacobsona. Wymyślił on zestaw ćwiczeń, które dzięki rozluźnieniu napiętego ciała poprawiają nasz stan psychiczny)

 8. Trening autogenny Schultza – neuromięśniowa technika relaksacji opracowana przez niemieckiego psychiatrę i psychoterapeutę Johannesa Schultza. Chodzi w niej o wywołanie – przy pomocy autosugestii – stanu zbliżonego do hipnozy. Autogenność tej metody polega na tym, że osoba ćwicząca sama wpływa na swój układ nerwowy).

  UWAGA! Nie ma lepszej czy gorszej techniki a jedynie taka, która lepiej się sprawdza. Warto więc spróbować kilku technik i wybrać odpowiednią dla siebie. 

OLEJKI ETERYCZNE W MEDYTACJI

☝ Olejki eteryczne są fantastycznym wsparciem zarówno dla osób poczatkujących w praktyce medytacji, jak i tych bardziej zaawansowanych.

☝ Bez względu na to, na jakim etapie w swojej praktyce medytacyjnej jesteś́, utrzymanie skupienia i oczyszczenie umysłu może być́ znacznie trudniejsze niż̇ się̨ wydaje. Nawet osoby praktykujące medytację od dłuższego czasu doświadczają̨ niepokoju, problemów z koncentracją i gonitwy myśli.

Nasz umysł potrafi nas bardzo sabotować i przeszkadzać nam w osiągnięciu spokoju i harmonii myśli. Każdy kto próbował medytować wie, że umysł bywa niezdyscyplinowany i niesforny. Wiele osób próbując medytować doświadcza gonitwy myśli, fantazji, marzeń na jawie lub nawet halucynacji. 

☝ Olejki eteryczne stanowią̨ wspaniały dodatek do każdej praktyki medytacyjnej. Ich stosowanie może poprawić́ Twoje doznania, naturalnie uspokajając umysł, zwiększając poziom koncentracji i wyciszając myśli. Dzięki temu łatwiej jest się̨ skupić́ na praktyce, zrelaksować́ się̨ oraz osiągnąć wewnętrzny spokój.

Istnieją̨ olejki, które korzystnie wpływają̨ na aurę̨, aktywują̨ czakry, podnoszą̨ wibracje i pomagają̨ w rozwiazywaniu określonych problemów. Mieszanki określonych olejków mogą̨ również̇ ułatwić́ bardziej relaksujący , leczniczy lub eksploracyjny stan medytacyjny.

Poniżej lista najskuteczniejszych olejków medytacyjnych, które możesz stosować solo oraz w mieszankach:

1  Zdecydowany numer 1 (nie mogło być inaczej) – Kadzidłowiec (FRANKINCENSE) jest wspaniałym olejkiem do wszelkich praktyk duchowych – medytacji, modlitwy, mindfullness. Używany od tysięcy lat w świętych rytuałach i ceremoniach religijnych.

Olejek kadzidłowy pomaga zwiększyć́ polaczenie z boskością̨ i wyższym ja. Jogini mówią, że otwiera „Trzecie OKO” i pozwala nam wznieść się na wyższe stany świadomości.

Kadzidło ma czarujący, drzewny zapach, który jest ziemisty i jednocześnie lekko korzenny (orientalny). Mówi się̨, że wystarczy jedna kropli olejku, aby ustabilizować́ czakrę korzenia i rozszerzyć́ aurę. Kadzidło to żywica pochodząca z drzew Boswelliowych rosnących w surowym pustynnym klimacie półwyspu arabskiego i Afryki wschodniej (głównie w Omanie). Posiada właściwości równoważące, uziemiające i uspokajające system nerwowy.

Użyj tego olejku , aby wzmocnić́ polaczenie ze swoją duchowością̨ w medytacji uważności lub oczyścić́ przestrzeń́ medytacyjną.

Kadzidło doskonale komponuje się z geranium, różą̨, drzewem sandałowym, olejkiem Ylang Ylang oraz szałwią muszkatołową.

Jeżeli chcesz poczytać o OILBANUM/ KRÓLU OLEJKÓW – to serdecznie zapraszam TUTAJ

2 LAWENDA (Lavender) jest jednym z najbardziej wszechstronnych i szeroko stosowanych olejków eterycznych na świecie, służących uważności i medytacji. To wspaniały olejek do stosowania w praktyce, ponieważ̇ posiada niezwykłe właściwości uspokajające i relaksujące. Dzięki głęboko uspokajającemu działaniu pomaga ustabilizować́ energię i pozwala wytrwać́ w praktyce dłużej, z większą koncentracją.

Więcej o KRÓLOWEJ OLEJKÓW przeczytasz TUTAJ

3 DRZEWO CEDROWE (Cedarwood) ma działanie silnie uspokajające, co pozwala łatwiej skupić́ się̨ na swoim wnętrzu.

Podnosi poziom serotoniny, a gdy jest stosowany z medytacją w praktyce uważności, może pomóc w pokonaniu typowych przeszkód i utrzymaniu konsekwentnej codziennej praktyki. Właściwości antyseptyczne cedru chronią̨ płuca przed infekcjami dróg oddechowych.

Jest doskonałym dodatkiem do głębokiego i spójnego oddychania wymaganego podczas sesji medytacyjnej.

Dobrze komponuje się̨ z bergamotką, kadzidłem, jaśminem, lawendą, różą̨ czy olejkiem z kwiatu pomarańczy (neroli).

4 Mieszanka BALANCE – drzewny aromat uspakaja, oczyszcza umysł i pomaga znaleźć́ wyciszenie. Olejek o ziemistym, drzewnym zapachu działa uspokajająco i skutecznie redukuje niespokojne myśli.

Więcej o olejku BALANCE przeczytasz TUTAJ

5 YLANG YLANG – olejek z kwiatu drzewa kanangowego (zwanego drzewem perfum) ma piękny, słodki zapach i jest popularnym olejkiem eterycznym do medytacji.

Jest to niezwykle uspokajający olejek, dobrze znany ze zmniejszania napięcia w organizmie. Dzięki ultra harmonizującemu działaniu pomaga uwolnić́ złość́ i zazdrość́, jednocześnie zwiększając poczucie własnej wartości i optymizm.

Doskonale się komponuje z bergamotką, drzewem sandałowym i jaśminem.

Chcesz poczytać o drzewie perfum?? Zapraszam TUTAJ

6 ROŻA DAMASCEŃSKA (Rose) – olejek znany ze swoich niesamowitych właściwości do podnoszenia wibracji i zwiększania ogólnego wewnętrznego spokoju i harmonii.

Ten piękny i pachnący olejek pomaga pielęgnować́ głębokie poczucie miłości i współczucia dla siebie i innych. Olejek różany jest wszechstronny i ładnie komponuje się̨ z szeroką gamą olejków. Promuje jasność́, miłość́, akceptację siebie i dobre samopoczucie.

Ma właściwości uspokajające, które uwalniają̨ złość́ i łagodzą stany depresyjne oraz pomagają w zwalczeniu uczucia zagubienia, lęku i niepokoju wewnętrznego.

Uważany jest za olejek wywołujący wręcz euforyczne stany emocjonalne, co pomaga zrelaksować́ umysł, zachęca do większej kreatywności i głębszego poziomu duchowego polaczenia.

7 VETIVER (wetyweria) – znany jako „olejek spokoju”, pomaga w równoważeniu układu nerwowego i koi niespokojne ciało i umysł . Zawiera związki, które mogą̨ łagodzić́ bezsenność́, depresję, zmęczenie oraz zmniejszać́ stres i niepokój. Szczególnie cudowne dla każdego, kto ma problemy z koncentracją.

8 DRZEWO SANDAŁOWE (Sandalwood) – jest bardzo pomocne w uziemieniu i było używane od wieków do poprawiania nastroju i łagodzenia niespokojnych myśli. Promuje otwarte serce, podwyższone zaufanie i gojenie starych ran. Przydatny do podnoszenia świadomości i wspomagania wizualizacji podczas doświadczenia medytacyjnego.

9. Mamy również genialne mieszanki olejków, skomponowane specjalnie i dedykowane do praktyki JOGI oraz medytacji. Przeczytaj o ich niesamowitej kompozycji i  właściwościach TUTAJ

Aromaterapia olejkami eterycznymi jest wspaniała dla wzmocnienia medytacji. Cząsteczki olejku rozpylone w powietrzu, rozluźniają̨ umysł i ciało, ułatwiając osiągniecie spokojnego, medytacyjnego stanu umysłu.

Polecam serdecznie. Razem z Eleną Brower 😉

Na podstawie:
materiały doTERRA

www.portalyogi.pl 

www.relaksacja.pl

www.jakmedytowac.pl

www.urodazycia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.