Olejki na ból głowy?? Jak najbardziej!!

Ból głowy 🤦💥🤦

Moim zdaniem to jeden z tych rodzajów bólu, który nas potrafi najbardziej wyczerpać i wykończyć fizycznie i psychicznie.

Ból głowy potrafi wyczerpać nasze siły psychofizyczne nie mniej niż przebiegnięcie maratonu. Nieustający, tępy lub kłujący ból zdający się nie mieć końca powoduje oczywisty spadek nastroju i niechęć do kontaktu z ludźmi.

Człowiek, który cierpi, potrzebuje odosobnienia, ciszy, spokoju, nierzadko ciemności, ponieważ wszystkie bodźce zewnętrzne mogą zwiększać skalę bólu.

Bóle głowy mogą być różnego pochodzenia. Najczęściej mamy do czynienia z bólem tzw. napięciowym który jest skutkiem:

 • Napięcia i stresu
 • Silnych emocji, w tym np. lęku
 • Przemęczenia
 • Głodu
 • Odwodnienia organizmu
 • Braku snu
 • Niewłaściwej postawy ciała (np. wielogodzinna praca przy komputerze)

Inne przyczyny bólu głowy, to np.:

 • Zmęczony wzrok
 • Gorączka
 • Wyczerpanie umysłowe
 • Przeziębienie
 • Udar
 • Zaburzenia trawienia
 • Zaburzenia hormonalne
 • Niskie ciśnienie tętnicze krwi
 • Zatkane zatoki (stan zapalny zatok)

Ból jest niezwykle istotnym znakiem wysyłanym przez nasz organizm – sygnalizuje, że coś w ustroju nie działa prawidłowo i stanowi najczęstszą przyczynę, dla której podejrzewamy wystąpienie choroby. O ile umiarkowany ból to naturalna reakcja obronna, o tyle ten przedłużający się, uporczywy, wręcz uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, nie jest już tylko objawem, a staje się samodzielnym zespołem chorobowym wymagającym leczenia.

Odsetek ludzi cierpiących na chroniczny, czyli utrzymujący się ponad 3 miesiące ból, rośnie wraz ze starzeniem się populacji. Żyjemy coraz dłużej, a im jesteśmy starsi, tym bardziej rośnie ryzyko zapadalności na choroby, którym ból towarzyszy. Dotyczy to takich schorzeń jak nowotwory, choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle krzyża, polineuropatia cukrzycowa, choroby narządu ruchu czy neuralgia trójdzielna. Wiek jest również największym czynnikiem ryzyka przewlekłego zespołu bólowego (PHN).

 

Ból jest dla nas sygnałem, ze coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Jest to w zasadzie pozytywne – powoduje, e zatrzymujemy się na chwilkę chociaż i zastanawiamy co się dzieje. Radzimy sobie z nim jak potrafimy. Od „babcinych sposobów” po farmakologię. Tabletki oczywiście są skuteczną metodą radzenia sobie z bólem, jednak przy długotrwałym stosowaniu wywołują wiele skutków ubocznych i powodują uzależnienia.

Olejki eteryczne stanowią brakujące ogniwo dla skutecznej walki z bólem. Ich cząsteczki są tak małe, że przenikają wszystkie bariery w ciele człowieka, w tym barierę, którymi są ściany naszych komórek. W ciągu 2 sekund docierają do naszego mózgu, a w ciągu 20 minut są w stanie dotrzeć do każdej komórki naszego ciała. Stąd ich taka szybka skuteczność.

Lecznicze działanie olejków zostało udowodnione w wielu badaniach klinicznych. W jaki sposób olejki pomogą nam w sytuacji dyskomfortu??

Przede wszystkim poprzez:

 • Uśmierzanie bólu
 • Złagodzenie nudności
 • Rozluźnienie mięśni
 • Poprawę snu
 • Redukcja stanu zapalnego
 • Poprawę krążenia krwi
 • Do tego cząsteczki olejków pobudzają receptory w mózgu uruchamiając wytwarzanie endorfin, które działają przeciwbólowo i redukują stres.

W związku z tym olejki działają na ból różnego pochodzenia:

 • Emocjonalnego
 • Wirusowego
 • Bakteryjnego
 • Stanu zapalnego

Jakie olejki eteryczne pomogą nam w bólach głowy rozmaitego pochodzenia??

 1. Olejek z mięty pieprzowej
 2. Olejek lawendowy
 3. Olejek z kadzidłowca
 4. Olejek bazyliowy
 5. Olejek z drzewa herbacianego
 6. Olejek eukaliptusowy
 7. Olejek geraniowy
 8. Olejek rozmarynowy
 9. Olejek z rumianku rzymskiego
 10. Olejek różany
 11. Olejek goździkowy
 12. Olejek z kocanki włoskiej

Uzupełnieniem tej WSPANIAŁEJ 12-tki są jeszcze 2 genialne mieszanki przeciwbólowe:

 1. Mieszanka Past Tense– świetna przy bólach napięciowych
 2. Mieszanka Deep Blue – niezastąpiona przy migrenie

Małe uzupełnienie poniżej:

1. MIĘTA PIEPRZOWA

Chłodzi skórę,

hamuje skurcze mięśni – zawiera mentol, który może pomóc rozluźnić mięśnie i złagodzić ból. Mięta pieprzowa działa jak naturalny środek przeciwbólowy.

stymuluje przepływ krwi przy stosowaniu miejscowym, przez co łagodzi ból głowy  (co wykazano w badaniach).

Jej aromat może również złagodzić nudności związane z bólem głowy.

Uważa się, że miejscowe stosowanie rozcieńczonego olejku z mięty pieprzowej może pomóc złagodzić ból spowodowany zarówno napięciowymi bólami głowy, jak i napadami migreny. Dodatkowo olejek ten pomaga w bólach głowy związanych z niskim ciśnieniem krwi.

Znany wśród osób cierpiących na migrenę, olejek miętowy zawiera mentol, który ma podwójne działanie: łagodzi ból i rozluźnia mięśnie. Badanie przeprowadzone w Filadelfii wykazało, że miejscowe zastosowanie żelu z 6-procentowym mentolem „znacząco” zmniejszyło intensywność bólu u pacjentów po dwóch godzinach.

W recenzji opublikowanej w Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine wymieniono zalety aromaterapii z użyciem olejków eterycznych z korzeni, kory, łodyg, liści, kwiatów i owoców rośliny mięty pieprzowej w leczeniu wielu chorób, w tym obrzęku stawów, depresji, niestrawności, bezsenności, bólu mięśni, problemów z oddychaniem, dolegliwości skórnych i „powikłań związanych z układem moczowym”, a także bólów głowy.

W celu miejscowego zastosowania należy rozcieńczyć dwie lub trzy krople olejku miętowego jedną, lub dwiema kroplami oleju kokosowego, aby złagodzić nudności związane z migreną. Wetrzyj olejek w kark, czoło i ramiona, a „podwójny efekt” można uzyskać po rozproszeniu kilku kropli olejku w celu przeprowadzenia aromaterapii.

Mięta pieprzowa jest dobrym przykładem olejku eterycznego, który można stosować na wiele sposobów w celu uzyskania większego efektu – zauważono na stronie The Hearty Soul. Możesz dodać od 5 do 15 kropli olejku do ciepłej kąpieli oraz pić miętową herbatę.

Następnie nałóż rozcieńczony roztwór olejku na skronie, kark i spód stóp.

Możliwe jest wystąpienie skutków ubocznych po zastosowania olejku miętowego u osób z nadwrażliwością, w tym: interferencja podczas snu, u osób przyjmujących leki zobojętniające sok żołądkowy lub z problemami z pęcherzykiem żółciowym oraz u kobiet karmiących piersią.

2. Eukaliptus

Otwiera drogi oddechowe i eliminuje ciśnienie w zatokach, które może prowadzić do okropnego bólu głowy jednocześnie promując równowagę emocjonalną i poprawiając nastrój. Badanie kliniczne opublikowane w Evidence Based Complementaary and Alternative Medicine stwierdza, że wdychanie olejku eukaliptusowego możne zmniejszyć ból i ciśnienie krwi.

Ten olejek zawiera duże ilości 1,8-cyneolu, składnika, który jest znany ze wspomagania oddychania i łagodzenia problemów z zatokami.

Olejek ten może pomóc w łagodzeniu bólów mięśni, stanów zapalnych, a chłodny i orzeźwiający aromat łagodzi bóle głowy i dodaje energii. Badanie opublikowane w Journal of Agriculture and Food Chemistry w 2009 roku wykazało, że wdychanie olejku eukaliptusowego może złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.

Olejek z eukaliptusa jest najbardziej skuteczny w przypadku bólu głowy osób cierpiących z powodu przewlekłego zapalenia zatok. Ten olejek otworzy kanały nosowe, oczyści zatoki i pomoże złagodzić napięcie zatok, które powoduje bóle głowy.

☝ Wymieszaj jedną kroplę z łyżeczką olejku nośnikowego, takiego jak wspomniany olej kokosowy, zanim wmasujesz olejek w klatkę piersiową, skronie i czoło. Wdychaj opary zgodnie z opisem w sekcji o olejku lawendowym lub umieść kilka kropli na chusteczce, aby wdychać zapach, gdy zajdzie taka potrzeba.

3. Bazylia

Olejek bazyliowy ma działanie przeciwbólowe. Z tego względu często stosuje się go w kuracji: artretyzmu, ran, oparzeń, stłuczeń, blizn, kontuzji sportowych, ran pooperacyjnych, skręceń oraz bólów głowy.

 

4. Rozmaryn

Był stosowany w medycynie ludowej do leczenia bólów głowy i słabego krążenia ze względu na jego właściwości stymulujące, przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Działa uspokajająco, poprawia orientację i czujność. Olejek rozmarynowy zmniejsza również stres i wyzwalacze emocjonalne, które mogą powodować ataki bólu głowy.

Wspomaga również trawienie i łagodzi roztrój żołądka, który może być objawem silnego bólu głowy.

Badanie opublikowane w 2013 roku w Food Chemistry wykazało, że rozmaryn ma długą tradycję stosowania w leczeniu bólów głowy z powodu zawartych w nim silnych związków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Badanie opublikowane w 2008 roku wykazało te same korzyści.

Sugerowane sposoby stosowania olejku rozmarynowego w łagodzeniu migrenowych bólów głowy obejmują dodanie jednej lub dwóch kropli do filiżanki herbaty, wody lub zupy i wypicie go.

Możesz również wymieszać dwie krople olejku rozmarynowego z dwiema kroplami olejku miętowego i łyżeczką olejku kokosowego, aby wmasować go w czoło, skronie i kark.

Możesz wykonać test alergiczny przed użyciem olejków eterycznych, aby upewnić się, że nie jesteś na nie uczulony. Wykonuje się go poprzez nałożenie rozcieńczonej ilości olejku na skórę i obserwowanie, czy wystąpią reakcje alergiczne. Jeśli wystąpią działania niepożądane, nie używaj olejku. Jednak chociaż olejki takie jak te wymienione powyżej mogą mieć działanie terapeutyczne, nie są lekami ani nie zastępują optymalnego odżywiania i zdrowego stylu życia.

5. Rumianek rzymski

Kolejny skuteczny olejek na migrenę to olejek rumiankowy, który zmniejsza stan zapalny. Opisano go w badaniu opublikowanym w 2014 roku w Medical Hypotheses jako „nowy lek łagodzący ból migrenowy”. Według Top 10 Home Remedies, olejek rumiankowy łagodzi również objawy stresu i lęku, które z kolei mogą pomóc złagodzić migrenę.

Rozcieńcz kilka kropli olejku rumiankowego jedną lub dwiema kroplami olejku nośnikowego, aby wmasować go w skronie i czoło. Wdychanie oparów po umieszczeniu kilku kropli w gorącej wodzie to kolejny sposób pomagający złagodzić pulsujący ból.

Jak zrobić konkretne mieszanki przeciwbólowe w oparciu o powyższe olejki – przeczytasz TUTAJ

A jeszcze więcej o olejkach na różne bóle głowy, w tym MIGRENOWE – przeczytasz w kolejnym wpisie TUTAJ

Zapraszam do testowania 😍

I niech moc olejków będzie z Wami 💚💜💚

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.