Olejki eteryczne na bóle mięśni i stawów

Ból jest niezwykle istotnym znakiem wysyłanym przez nasz organizm – sygnalizuje, że coś w ustroju nie działa prawidłowo i stanowi najczęstszą przyczynę, dla której podejrzewamy wystąpienie choroby. O ile umiarkowany ból to naturalna reakcja obronna, o tyle ten przedłużający się, uporczywy, wręcz uniemożliwiający normalne funkcjonowanie, nie jest już tylko objawem, a staje się samodzielnym zespołem chorobowym wymagającym leczenia.

Odsetek ludzi cierpiących na chroniczny, czyli utrzymujący się ponad 3 miesiące ból, rośnie wraz ze starzeniem się populacji. Żyjemy coraz dłużej, a im jesteśmy starsi, tym bardziej rośnie ryzyko zapadalności na choroby, którym ból towarzyszy. Dotyczy to takich schorzeń jak nowotwory, choroba zwyrodnieniowa stawów, bóle krzyża, polineuropatia cukrzycowa, choroby narządu ruchu czy neuralgia trójdzielna. Wiek jest również największym czynnikiem ryzyka przewlekłego zespołu bólowego (PHN).

Leczenie uporczywego bólu bywa trudne z wielu powodów. Jednym z nich jest psychosomatyczny charakter dolegliwości. Badania wykazują, że depresja i odczuwanie bólu mogą mieć wspólne podłoże neurobiologiczne, a wzrost liczby stresujących wydarzeń życiowych wiąże się ze wzrostem symptomów wielu chorób, m.in. bólu głowy.

Z drugiej strony osoby cierpiące na stałe dolegliwości bólowe żyją w ciągłym stresie i obawie przed tym, że objawy będą się nasilać, przez co napinają mięśnie całego ciała, to zaś powoduje zwiększenie odczuwania bólu. Lęk przed doznaniami bólowymi i unikanie wiążących się z nimi sytuacji nasila doświadczenie bólu, a dodatkowo przyczynia się do pogorszenia sprawności fizycznej i umysłowej.

Z tego powodu zazwyczaj farmaceutyki nie wystarczają do skutecznego zwalczania chronicznego bólu i należy połączyć je z oddziaływaniem psychologicznym. Skuteczność wykazują m.in. techniki relaksacyjne (które obniżają napięcie mięśniowe, zmniejszają poziom pobudzenia układu nerwowego oraz uwalniają w organizmie endorfiny) – masaże, gorące kąpiele, aromaterapia, czy aktywność fizyczna.

Pomaga również dieta:

Badania wykazują, ze w zwalczaniu chronicznego bólu duże znaczenie mają zmiany w sposobie odzywiania. Jego odczuwanie może wynikać ze zmniejszonego spożycia białka przy jednoczesnym nadmiarze cukru i skrobi. Dlatego kluczowe jest unikanie produktów przetworzonych i zawierających gluten, czerwonego mięsa czy kofeiny.

Aby zmniejszać dolegliwości bólowe, warto spożywać regularnie nasiona i pełne zboża, a przede wszystkim – jeść dużo owoców i pić świeżo wyciskane z nich soki. Dużą rolę odgrywają również antyoksydanty. Zwalczają one wolne rodniki, których wysokie stężenie w organizmie powoduje stres oksydacyjny i wzrost wrażliwości na bol. Włączenie do diety dużej ilości poniższych produktów przeciwzapalnych może skutecznie zniwelować nieprzyjemne odczucia.

➡ Kurkuma  – oprócz powszechnie znanych właściwości antyoksydacyjnych wykazuje również działanie obniżające poziom mediatorów zapalnych, które przyczyniają się do nadwrażliwości nocyceptorów (receptorów bólowych reagujących na bodźce uszkadzające tkanki).

➡ Imbir – łagodzi ból mięśniowy, a spożywany regularnie – także ból stawów i przeciążenia mięśni spowodowane ćwiczeniami. Niektóre gatunki dzikiego imbiru wykorzystuje się w leczeniu bólu zębów, naciągnięć mięśni, opuchlizn, skaleczeń i owrzodzeń.

➡ Proantocyjanida – flawonoid obecny głownie w nasionach winogron, których spożycie wiąże się ze zmniejszeniem dolegliwości bólowych m.in. w neuropatii cukrzycowej i przewlekłym zapaleniu trzustki. Znajduje się również w jagodach, nasionach i ciemnozielonych liściach.

➡ Metylosulfonylometan – organiczny związek siarki, obecny w nasionach słonecznika, czosnku, cebuli, soczewicy, świeżych warzywach i owocach. Z powodzeniem stosuje się go w łagodzeniu bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów.

➡ Kapsaicyna -wykazuje skuteczne działanie w leczeniu chronicznego bólu pleców, mięśni, ścięgien i wiązadeł. Redukuje również ból neuropatyczny. Kapsaicyna jest substancją, która nadaje papryczkom chilli ostry smak.

Ale wracając do AROMATERAPII: 

Mamy do czynienia z bólami w zakresie mięśni i stawów czyli narządu ruchu o różnym pochodzeniu i na wiele z nich możemy  z powodzeniem zastosować olejki eteryczne o działaniu przeciwbólowym (bądź wręcz znieczulającym), działaniu rozgrzewającym, chłodzącym, czy rozluźniającym.

1. Bóle napięciowe

np. ból karku od długotrwałego siedzenia przed komputerem. Niewłaściwa pozycja ciała, chodzenie na wysokich obcasach, bruksizm.
Na te dolegliwości mamy niesamowitą mieszankę przeciwbólową Deep blue, o której więcej przeczytasz TUTAJ

2. Ból przeciążeniowy

Po ciężkiej pracy albo wysiłku fizycznym (ciężkość mięśni, zakwasy, kontuzje). W tym przypadku pomogą nam olejki używane w aktywności fizycznej, czyli OLEJKI dla SPORTOWCÓW, o których przeczytasz TUTAJ!!

Kilka dodatkowych przepisów poniżej:

 1. Olejek z lawendy na zakwasy i bóle mięśni

Jeżeli należysz do osób aktywnych – lubisz biegać, skakać, tańczyć, pływać czy wspinać się po górach – ten olejek świetnie sprawdzi się w kojeniu zakwasów po intensywnym wysiłku.

 • 10 ml oleju bazowego (dobrze działa olej z arniki, który już sam z sobie ma działanie przeciwbólowe)
 • 7 kropel olejku z lawendy 
 • 4 krople olejku świerkowego
 • 3 krople olejku imbirowego

Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 10 ml wlej olejek przeciwbólowy i dodaj pozostałe składniki.

 

            2. ROLL ON – Olejek z palmarosy na zmęczone mięśnie

Jeżeli regularnie uprawiasz jogę, a po treningu odczuwasz sztywność lub bóle mięśni, ten olejek pozwoli o nie zadbać. Mieszanka sporządzona według poniższej receptury łagodzi dolegliwości związane z wysiłkiem i wspomaga giętkość tkanki mięśniowej.

Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 10 ml wlej olej bazowy i dodaj pozostałe składniki.

 • 10 ml oleju bazowego
 • 3 krople olejku z palmarosy
 • 3 krople olejku lawendowego
 • 1 kropla olejku cedrowego
 • 1 kropla olejku geraniowego
3. BÓL towarzyszący stanom zapalnym mięśni i stawów

Problemem ze stawami to najczęściej stany zapalne, które powodują obrzęki i ból w stawach a także wokół nich. Zwykle klasyfikuje się je jako chorobę zwyrodnieniową stawów albo reumatoidalne zapalenie stawów.

Mamy tutaj kilka fantastycznych olejków eterycznych, które uznawane są za najlepsze, naturalne i przeciwbólowe środki na świecie:

 1. Kadzidłowiec–  może hamować produkcję kluczowych cząsteczek zapalnych związanych ze stanami takimi jak zapalenie stawów i może być przydatny w zapobieganiu rozpadowi tkanki chrzęstnej. Wykazano w licznych badaniach ,ze znacznie zmniejsza to poziom zapalenia. Bardzo silny lek przeciwzapalny. 
 2. Copaiba – najsilniejszy lek przeciwzapalny na świecie.
 3. Kurkuma – oprócz powszechnie znanych właściwości antyoksydacyjnych wykazuje również działanie obniżające poziom mediatorów zapalnych, które przyczyniają się do nadwrażliwości nocyceptorów (receptorów bólowych reagujących na bodźce uszkadzające tkanki).
 4. Imbir – ma działanie przeciwzapalne, przeciwwrzodowe i przeciwutleniające a także przeciwbólowe, dzięki czemu jest doskonałą opcja dla osób cierpiących na artretyzm. Imbir łagodzi ból mięśniowy, a spożywany regularnie – także ból stawów i przeciążenia mięśni spowodowane ćwiczeniami. Niektóre gatunki dzikiego imbiru wykorzystuje się w leczeniu bólu zębów, naciągnięć mięśni, opuchlizn, skaleczeń i owrzodzeń.
 5. Kardamon – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomaga łagodzić skurcze mięśni.

Jak stosować olejki eteryczne na stany zapalne??

 1. Masaż bolącego miejsca – w rozcieńczeniu olejem bazowym.
 2. Kapsułka wegańska – wewnętrznie jako profilaktyka przeciwzapalna. 1 kropla olejku zmieszanego z oliwą z oliwek lub olejem spożywczym.

Dodatkowe inspiracje:

 1. Żel z jałowca na zmęczone stawy

Olejek jałowcowy to popularny środek na sztywne i bolesne stawy. Poniższy żel świetnie sprawdza się w zwalczaniu opuchlizny i stanów zapalnych w ich obrębie.

 • 28 g żelu aloesowego
 • 6 kropel olejku jałowcowego
 • 4 krople olejku rumiankowego
 • 4 krople olejku z palmarosy
 • 4 krople olejku cytrynowego

Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 30 ml wlej żel aloesowy i dodaj pozostałe składniki. Przed każdym użyciem delikatnie potrząsaj naczyniem, aby składniki równomiernie się wymieszały. Polecam przyrządzać świeżą mieszankę co kilka tygodni. 

              2. Olejek kardamonowy na bóle stawów

Kardamon, rozmaryn, kamfora, geranium i mięta pieprzowa to zioła, których olejki eteryczne są równie istotne w łagodzeniu bólu, a ponadto zmniejszają przewlekłą opuchliznę i usprawniają krążenie.

 • 60 ml olejku z arniki
 • 9 kropel olejku kardamonowego
 • 9 kropel kamforowego olejku rozmarynowego
 • 9 kropel olejku geraniowego
 • 9 kropel olejku miętowego

Przyrządzanie: Do szklanej butelki o pojemności 60 ml wlej olejek z arniki i dodaj pozostałe składniki. Wmasuj w bolące stawy.

 

4. Bóle REUMATYCZNE

Reumatyzm – to określenie dla licznej grupy schorzeń, przy których występują bóle mięśni i stawów: reumatyzm, różne formy artretyzmu, podagrę (dna moczanowa) i zapalenie ścięgien.

Rwa kulszowa

ból spowodowany jest zapaleniem nerwu kulszowego i może rozciągać się od dolnej części pleców, przez pośladki po uda. Powodem tego zapalenia jest zazwyczaj ucisk poszczególnych kręgów na ten nerw, co często jest konsekwencją np. dźwigania nadmiernego ciężaru, gwałtownego zwrotu ciała itp.

Olejki tutaj działają łagodząco na ból poprzez rozluźnienie mięśni. Jakie olejki??

 • Gożdzikowy
 • Oregano
 • Tymiankowy
 • Sandałowy
 • Mięty pieprzowej

Jak działać?? Rozgrzewająco:

✔ 15 ml oleju winogronowego trzeba zmieszać z 2 kroplami wybranego olejku (z tych wymienionych powyżej) i delikatnie wmasować w obolałe miejsca a następnie przykryć kocem, by utrzymać ciepło.

✔ Łagodząco działa także ciepła kąpiel z dodatkiem olejków

UWAGA! To olejki gorące!!! Szczególnie oregano jest olejkiem bardzo mocnym. Nie wolno ich dodawać bezpośrednio do wody. Olejki pływając po powierzchni wody mogą nam podrażnić skórę, musza zostać rozmieszane z solą do kąpieli, jogurtem lub miodem.

 Lumbago

Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa = podatny na uciski, przeciążenia, stany zapalne, przepuklinę międzykręgową. Ból pojawiający się w tej okolicy to lumbago albo postrzał.

Nadwyrężenie tej części kręgosłupa spowodowane jest np. podnoszeniem ciężarów w niewłaściwej pozycji ciała, niewłaściwym skrętem kręgosłupa itp.

Co pomaga?

✔ Odpoczynek w pozycji leżącej

✔ Masaż

✔ Ogrzewanie chorego odcinaka kręgosłupa

✔ Kąpiel – dodaj do wanny olejek oregano lub tymiankowy.

UWAGA! W kąpielach aromaterapeutycznych nie można łączyć olejków z płynami pianotwórczymi!!

✔ Gorący, miejscowy kompres – namocz ręcznik w gorącej wodzie, dodaj olejek jałowcowy, sosonowy, rozmarynowy lub tymiankowy. Pozostaw kompres na 10 min. Czynność tę można powtarzać wiele razy dziennie.

✔ Masaż  -np. po zastosowaniu kompresu, żeby przez rozszerzone pory skóry zwiększyć przenikanie substancji aktywnych.

Mieszanka do masażu:

➡ 10 ml oleju ze słodkich migdałów

➡ 2 ml oleju z zarodków pszenicy

➡ 6 kropli jednego z poniższych olejków:

 • Imbir
 • Jałowiec
 • Tymianek
 • Oregano
 • Rozmarynowy
 • Lawendowy
 • Sosnowy
 • Rumiankowy
 • Z czarnego pieprzu
Dna moczanowa/ artretyzm/ podagra

Jeżeli organizm nie oczyszcza się dobrze z toksyn, gromadzą się one z co w konsekwencji prowadzi do chorób. Jedną z nich jest dna moczanowa – bardzo bolesna choroba wywołana nadmiarem kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy krystalizuje się i gromadzi w stawach, co powoduje ból i stan zapalny. Najbardziej narażony na atak dny jest duży paluch u nogi.

Jakie olejki na podagrę?

 • Cedrowy
 • Jałowcowy
 • Imbirowy
 • Rozmarynowy
 • Rumiankowy
 • Drzewo herbaciane
 • Tymiankowy

Jak używać?

✔ Moczenie stóp w gorącej wodzie z dodatkiem olejku melaleuca, jałowcowego czy cedrowego.

✔ Masaż bolącego miejsca – wybrany olejek plus olej nośnikowy

✔ Masaż – olej z pestek winogron plus 1 kropli olejku sandałowego i 1 kropla lawendowego

✔ No i oczywiście – podargycznik 😊!!!

 

Powodzenia.

Niech moc olejków będzie z Wami 💜💚💜

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.