Olejki na ból głowy c.d. – MIGRENA and Co.

Ból głowy to bardzo obszerny i skomplikowany temat.
O różnorodnych przyczynach bólu głowy i o olejkach, jakimi możemy sobie pomóc w bólowej sytuacji przeczytasz TUTAJ.
Natomiast teraz skupimy się na niestety bardzo popularnej chorobie, związanej bezpośrednio z bólem głowy:

MIGRENA!! 

Choroba, która mimo rozwoju nauki nadal pozostaje dla nas tajemnicą. Choć zdefiniowano mechanizm powstawanie migren, to jednak zrozumienie i odnalezienie ich przyczyn, jest nadal wyzwaniem dla lekarzy. Uznaje się je chorobę przewlekła i nieuleczalną.

Migrena jest konsekwencją nagłych skurczów naczyń krwionośnych po jednej stronie głowy a ból pojawia się wówczas gdy naczynia powracają do normalnego stanu.

Ból migrenowy umiejscawia się zazwyczaj w jednej części głowy, często za okiem Nazwanie jednak migreny silnym bólem głowy jest ogromnym niedopowiedzeniem. Osoby cierpiące z powodu migren, wspominają:

💥 Pulsowanie w skroniach

💥 Wrażliwość na światło i dźwięki

💥 Niewyraźne widzenie

💥 Nudności

💥 Wymioty

💥 Światłowstręt

💥 Omdlenia

Szczególnie uciążliwą postacią migreny jest tzw. migrena z aurą, której cechą są krótkotrwałe zaburzenia wzroku – widzenie małych światełek , fotofobia czy światłowstręt, poprzedzające atak bólowy. Aura może wystąpić także w postaci zaburzeń czucia, zaburzeń mowy i niedowładu.

Migreny często prowadza do bezsenności, a bezsenność z kolei powoduje głębokie zmęczenie, które zaostrza częstotliwość i nasilenie migreny – co tworzy błędne koło.

Napady migrenowe różnią się czasem trwania. Mogą trwać od 4 do 72 godzin!!

Co może inicjować atak migrenowy?

Ataki migrenowe mogą mieć związek z wieloma czynnikami, które trudno jest konkretnie ustalić w każdym przypadku. Mogą nimi być:

💥 niektóre składniki diety: tyramina (banany, awokado, jogurt, orzechy, sery twarde), fenyloetyloamina (czekolada, czerwone wino), azotan sodu (środek konserwujący, stosowany w produkcji żywności), glutaminian sodu (E621), kofeina, sztuczne substancje słodzące.

💥 styl życia: niedobór snu, diety odchudzające, stres, stany depresyjne, przemęczenie,, palenie tytoniu, odwodnienie, niedobór magnezu.

💥 czynniki hormonalne i leki: miesiączka lub owulacja (migrena menstruacyjna), okres okołomenopauzalny, doustna antykoncepcja hormonalna, niektóre antybiotyki i leki obniżające ciśnienie krwi oraz niesterydowe leki przeciwzapalne.

💥 czynniki środowiskowe: nadmierne ekspozycja słoneczna, intensywny hałas, jaskrawe światło, gwałtowne zmiany pogody.

 

Sama migrena może być nieprzewidywalna, jednak gdy zmagamy się z nią od dawna, dużo łatwiej wychwycić, co ją inicjuje i przygotować się na działanie mogące zmniejszyć ból i dyskomfort. Zagrożeniem wynikającym z przyjmowania silnych leków przeciwbólowych w czasie migren, jest przejście w codzienne, polekowe bóle całej głowy. Dlatego warto szukać również alternatywnych, naturalnych metod walki z bólem.

 

Aromaterapia może być skuteczna w leczenie bólu głowy, ponieważ cząsteczki olejków eterycznych pobudzają receptory zapachowe w mózgu, uruchamiając wytwarzanie endorfin, działających przeciwbólowo. 

Jakie olejki pomogą na MIGRENOWE (i nie tylko) BÓLE bóle głowy?
1. LAWENDOWY – króluje wśród wszystkich olejków dzięki swojej uniwersalności w zastosowaniu. Cudowna lawenda – udowodnione działanie w leczeniu migren.
W badaniach Wydziału Neurologii Uniwersytetu Nauk Medycznych w Mashhad, gdzie przetestowano olejek lawendowy w leczeniu bólu migrenowego uzyskano 74 % skuteczność olejku z lawendy. Pacjenci odnotowali poprawę po inhalacjach z tego olejku i zmniejszenie dolegliwości bólowych. W porównaniu do konwencjonalnych leków przeciwbólowych lawenda wypada więc bardzo korzystnie, zwłaszcza że jej stosowanie nie inicjuje skutków ubocznych.
➡ doskonały na bóle migrenowe
➡ dobry na migrenowe mdłości i problemy żołądkowe

➡ może być stosowany przy bólach głowy na noc, ponieważ nie utrudnia zasypiania i relaksuje

2. MAJERANKOWY
➡ łagodzi bóle głowy
➡ ułatwia zasypianie
 
3. MIĘTOWY – w przypadku bólu głowy często stosuje się nierozcieńczany olejek z mięty pieprzowej. Nanosimy na palec wskazujący dwie krople olejku i wmasowujemy go w czoło i skronie. Wywoła to efekt rozszerzenia naczyń krwionośnych (wazodilatacji), krążenie ulegnie spowolnieniu, co zadziała uspokajająco. Po kilku minutach pojawi się lekkie wrażenie chłodu i ból głowy ulegnie zmniejszeniu.
Uwaga! Kiedy mamy szczególnie wrażliwą skórę, aby uniknąć podrażnienia, rozpuśćmy olejek w oleju bazowym. Zawsze należy także uważać, aby olejek nie dostał się do oczu (w takim przypadku należy przemyć oczy olejem lub oliwą). Olejku miętowego nie stosujemy na noc, może utrudniać zasypianie.
➡ skuteczny w migrenowym bólu głowy
➡ pomaga na towarzyszące migrenie nudności

➡ pomaga w bólach głowy związanych z niskim ciśnieniem krwi

4. ROZMARYNOWY
skuteczny w napięciowych bólach głowy, związanych z przepracowaniem, niedostatkiem snu, zmęczeniem umysłowym.
 
5. GOŹDZIKOWY
skuteczny przy bólach głowy na tle stresowym.
 
6. EUKALIPTUSOWY
pomocny przy bólach migrenowych – wykazuje bardzo dobre działanie miejscowe
używany do leczenia bólu głowy, którego przyczyną są zatkane zatoki.
 
7. GERANIOWY
działa przeciwbólowo
warto łączyć go z innymi olejkami przeciwbólowymi, pięknie pachnie i łagodzi intensywny aromat niektórych olejków

pomocny przy bólach głowy w okresie menopauzy.

Jak stosować aromaterapię w bólach głowy?
miejscowo: olejki eteryczne rozpuszczone w oleju bazowym (np. z pestek winogron) wcieramy w skórę skroni, czoła i karku, czasem nawet w małżowiny uszne. Najistotniejsze jest to, aby zabieg masażu wykonać natychmiast po pojawieniu się bólu, aby zablokować go i rozproszyć zanim zdąży się rozwinąć.
Używamy 2-5 kropli olejku eterycznego na 1 łyżkę oleju bazowego.
➡ dyfuzja – 3-5 kropli olejków dodajemy do dyfuzora i wdychamy zapach.
wdychanie olejku prosto z buteleczki albo z chusteczki nasączonej 1-2 kroplami.
rozpylanie– 10 kropli olejku lub mieszanki olejków (10 kropli łącznie) rozcieńczamy w 1 łyżeczce wódki, a następnie dolewamy 0,5 szklanki wody. Wlewamy do butelki ze spryskiwaczem i rozpylamy w powietrzu.
kąpiel – 3-6 kropli olejku rozpuszczamy w soli do kąpieli lub w łyżce miodu i dodajemy do wanny.
 
Jak wykonać mieszankę olejków na migrenę?
Składniki
✔ 2,5 łyżki oleju bazowego (olej z pestek winogron, oliwa z oliwek)
✔ olejek lawendowy– 3 krople
✔ olejek geraniowy– 2 krople
✔ olejek z mięty pieprzowej– 2 krople
✔ olejek goździkowy– 2 krople
✔ olejek eukaliptusowy– 1 kropla

Możemy wszystkie składniki dodać do butelki z roll-on’em. Będziemy miały wtedy zawsze pod ręką mieszankę gotową do użycia.

I na deser:
Mieszanka na migrenę, wg. „Pachnąca apteka” dr. W.S.Brud i dr I. Konopacka:
✔ Olejek lawendowy – 1 kropla
✔ Olejek bazyliowy – 2 krople
✔ Olejek z rumianku rzymskiego – 2 krople
Wszystkie składniki wymieszać, przelać do ciemnej buteleczki. Używać do masażu natychmiast po pojawieniu się bólu głowy.
Z czym połączyć aromaterapię aby uzyskać lepszy efekt w leczeniu bólu głowy? Warto dodać zimne i ciepłe okłady (w zależności, która opcji pomaga w naszym przypadku), masaże, które rozluźniają i zmniejszają napięcie psychofizyczne, spowodowane przez silny ból, medytację, a także, gdy zajdzie taka konieczność – farmakoterapię.


Powodzenia.
Niech moc olejków będzie z Wami
 
 
 
 
Literatura:
Patricia Davis – „Aromaterapia od A do Z”
dr W. S. Brud i dr I. Konopacka – „Pachnąca Apteka”
www.abcmigrena.pl  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.