Ból głowy to bardzo obszerny i skomplikowany temat.
O różnorodnych przyczynach bólu głowy i o olejkach, jakimi możemy sobie pomóc w bólowej sytuacji przeczytasz TUTAJ.
Natomiast teraz skupimy się na niestety bardzo popularnej chorobie, związanej bezpośrednio z bólem głowy:
MIGRENA!!
Choroba, która mimo rozwoju nauki nadal pozostaje dla nas tajemnicą. Choć zdefiniowano mechanizm powstawanie migren, to jednak zrozumienie i odnalezienie ich przyczyn, jest nadal wyzwaniem dla lekarzy. Uznaje się je chorobę przewlekła i nieuleczalną.
Migrena jest konsekwencją nagłych skurczów naczyń krwionośnych po jednej stronie głowy a ból pojawia się wówczas gdy naczynia powracają do normalnego stanu.
Ból migrenowy umiejscawia się zazwyczaj w jednej części głowy, często za okiem Nazwanie jednak migreny silnym bólem głowy jest ogromnym niedopowiedzeniem. Osoby cierpiące z powodu migren, wspominają:
💥 Pulsowanie w skroniach
💥 Wrażliwość na światło i dźwięki
💥 Niewyraźne widzenie
💥 Nudności
💥 Wymioty
💥 Światłowstręt
💥 Omdlenia
Szczególnie uciążliwą postacią migreny jest tzw. migrena z aurą, której cechą są krótkotrwałe zaburzenia wzroku – widzenie małych światełek , fotofobia czy światłowstręt, poprzedzające atak bólowy. Aura może wystąpić także w postaci zaburzeń czucia, zaburzeń mowy i niedowładu.
Migreny często prowadza do bezsenności, a bezsenność z kolei powoduje głębokie zmęczenie, które zaostrza częstotliwość i nasilenie migreny – co tworzy błędne koło.
Napady migrenowe różnią się czasem trwania. Mogą trwać od 4 do 72 godzin!!
Co może inicjować atak migrenowy?
Ataki migrenowe mogą mieć związek z wieloma czynnikami, które trudno jest konkretnie ustalić w każdym przypadku. Mogą nimi być:
💥 niektóre składniki diety: tyramina (banany, awokado, jogurt, orzechy, sery twarde), fenyloetyloamina (czekolada, czerwone wino), azotan sodu (środek konserwujący, stosowany w produkcji żywności), glutaminian sodu (E621), kofeina, sztuczne substancje słodzące.
💥 styl życia: niedobór snu, diety odchudzające, stres, stany depresyjne, przemęczenie,, palenie tytoniu, odwodnienie, niedobór magnezu.
💥 czynniki hormonalne i leki: miesiączka lub owulacja (migrena menstruacyjna), okres okołomenopauzalny, doustna antykoncepcja hormonalna, niektóre antybiotyki i leki obniżające ciśnienie krwi oraz niesterydowe leki przeciwzapalne.
💥 czynniki środowiskowe: nadmierne ekspozycja słoneczna, intensywny hałas, jaskrawe światło, gwałtowne zmiany pogody.

Sama migrena może być nieprzewidywalna, jednak gdy zmagamy się z nią od dawna, dużo łatwiej wychwycić, co ją inicjuje i przygotować się na działanie mogące zmniejszyć ból i dyskomfort. Zagrożeniem wynikającym z przyjmowania silnych leków przeciwbólowych w czasie migren, jest przejście w codzienne, polekowe bóle całej głowy. Dlatego warto szukać również alternatywnych, naturalnych metod walki z bólem.
Aromaterapia może być skuteczna w leczenie bólu głowy, ponieważ cząsteczki olejków eterycznych pobudzają receptory zapachowe w mózgu, uruchamiając wytwarzanie endorfin, działających przeciwbólowo.
Jakie olejki pomogą na MIGRENOWE (i nie tylko) BÓLE bóle głowy?
➡ może być stosowany przy bólach głowy na noc, ponieważ nie utrudnia zasypiania i relaksuje
➡ pomaga w bólach głowy związanych z niskim ciśnieniem krwi
➡ pomocny przy bólach głowy w okresie menopauzy.
Jak stosować aromaterapię w bólach głowy?
Jak wykonać mieszankę olejków na migrenę?
Możemy wszystkie składniki dodać do butelki z roll-on’em. Będziemy miały wtedy zawsze pod ręką mieszankę gotową do użycia.