Olejki eteryczne dla kobiet w każdym wieku – część 2

Kobiety kochają olejki …a olejki kochają kobiety 💗🌹!!
To zdecydowanie prawda biorąc pod uwagę jak wiele mamy olejków, które wpływają na kobiece hormony, na nasze emocje, albo które mają właściwości pielęgnacyjne dla naszej skóry i/lub włosów.

O zastosowaniu olejków w czasie PMS, na bóle manstruacyjne oraz na niedogodności związane z menopauzą – pisałam już TUTAJ.
Teraz chciałam sie bardziej skupić na dolegliwościach związanych z ciałem i na pielęgnacyjnych właściwościach olejków eterycznych.
Mam nadzieję, że znajdziesz tu mnóstwo inspiracji i pomocnych wskazówek.
Zaczynamy


1. Obrzęki

Wraz z wiekiem, problemami zdrowotnymi, złą dietą, czy po prostu poprzez skłonności genetyczne pojawia się często problemu z układem krążenia. Prowadzi on w konsekwencji do powstawania żylaków i/lub zatrzymywania płynów w organizmie (obrzęki).
Obrzęki mogą być również powodowane siedzącym trybem pracy, chorobami nerek, niektórymi alergiami, nadciśnieniem, problemami z sercem itp. Aromaterapię możemy stosować niezależnie od tego, czy nagromadzenie płynów ma miejsce w nogach, rękach, czy np. wokół oczu (tzw. worki pod oczami).

🌺 Na oba te problemy zdecydowanie najlepszy jest OLEJEK GREJPFRUTOWY, który poprawia krążenie i zapobiega zatrzymywaniu wody. Olejek ten stosowany zewnętrznie przyspiesza krążenie krwi i limfy. Używanie go podczas kąpieli leczniczych i masażu stanowi doskonałe wsparcie terapii antycellulitowych i zwalczających skutki otyłości.
🌺 OLEJEK CYPRYSOWY jest też bardzo korzystny i używany często przez masażystów. Olejek eteryczny z cyprysu jest dobry na cellulit, więc jest to kolejne rozwiązanie ułatwiające zatrzymywanie wody. Jego właściwości moczopędne pomagają dodatkowo usuwać toksyny z organizmu.
🌺 Również OLEJKI Z LAWENDY i CYTRYNY są doskonałe do stosowania na żylaki i opuchnięte nogi, przynoszą ulgę nawet w stanach zapalnych. 
🌺 Znany już nam OLEJEK Z GERANIUM (Pelargonium graveolens) – stymuluje pracę układu limfatycznego, co w połączeniu z właściwościami moczopędnymi czyni go świetnym środkiem w leczeniu cellulitu, puchlin wodnych, zatrzymania płynów i obrzęków stawów.
🌺 Olejek z KOCANKI WŁOSKIEJ (HELICHRYSUM) – to olejek znany ze swojego działania obkurczająco na naczynka krwionośne. Pomaga w niwelowaniu siniaków, obtłuczeń, różnego rodzaju zaczerwień skóry. Stosowany jest w leczeniu żylaków, cery naczynkowej, pajączków, również przy siniakach, krwiakach, a nawet zakrzepach.

Przepisy? Proszę bardzo:

👉 jeżeli masz problemy z obrzękami – weź letnia kąpiel z dodatkiem 8-10 kropli olejku cedrowego, geraniowego lub lawendowego.

👉 Przygotuje roztwór do masażu i masuj opuchnięte miejsce. W tym celu zmieszaj 25 ml oleju ze słodkich migdałów, 3 krople olejku geraniowego, 3 krople olejku rozmarynowego.

👉 Na opuchnięte nogi zlecany jest masaż wykonywany ruchami wstępującymi mieszanką przygotowana z : 50 ml oleju ze słodkich migdałów, 10 kropli oleju z zarodków pszenicy, 8-10 kropli jednego z poniższych olejków: bazyliowego, cedrowego, cyprysowego, lawendowego.


2. Skórka pomarańczowa, czyli cellulit

Cellulit jest to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej występujące razem z widocznymi zmianami w tkance podskórnej, które może być obecne na udach, biodrach, pośladkach lub brzuchu. Pojawia się po okresie dojrzewania, przy zaburzeniach hormonalnych, przy menopauzie. Cellulit jest spowodowany przez wiele czynników, w tym złe odżywianie, hormony i stres. Nie bez znaczenia są oczywiście skłonności genetyczne. Jakie olejki na cellulit? Jest kilka opcji:

🌼 OLEJEK GRAPEFRUITOWY – nie dość, że pomaga w pozbyciu się nadmiaru płynów z organizmu, to jeszcze przyspiesza metabolizm. Idealnie nadaje sie do masażu lub do peelingów skóry objętej skórką pomarańczową. Kilka inspiracji znajdziesz TUTAJ.
🌼 OLEJEK Z DRZEWA CEDROWEGO – jego aktywne związki eteryczne, w tym cedrol, beta-cedren i tujopsene, mają właściwości diuretyczne, przeciwzapalne i ściągające, które mogą pomóc w poprawie wyglądu skóry z cellulitem.
🌼 TRAWA CYTRYNOWA  – ten olejek o cytrusowym zapachu nie tylko może zmniejszać stres i rozluźniać mięśnie, ale dzięki swoim właściwościom zwiększającym krążenie, może również pomóc w poprawie wyglądu skóry objętej cellulitem. Olejek idealnie nadaje się również do masażu obszarów objętych cellulitem oraz do wzmacniającej pielęgnacji skóry, która zwiotczała po nagłej utracie wagi. Można go w tym celu łączyć także z olejkiem rozmarynowym, geraniowym i lawendowym oraz większą ilością oleju bazowego.
🌼 OLEJEK JAŁOWCOWY (JUNIPER BERRY) –  to kolejna opcja do zastosowania jako naturalny środek na cellulit. Może pomóc zmniejszyć jego widoczność dzięki aktywnym składnikom takim jak alfa-pinen, sabinen i juniperene.
Oraz znane nam już i wielokrotnie wspominane
🌼 GERANIUM,
🌼 ROZMARYN,
🌼LAWENDA,
🌼CYPRYS i
🌼CYTRYNA.

Przepisy? Proszę bardzo:

👉Stwórz peeling gruboziarnisty z olejkami eterycznymi, aby wygładzić strukturę skóry i rozbić podskórną nierównomierną tkankę tłuszczową. Po wykonanym peelingu nałóż mieszankę olejków eterycznych z olejem bazowym (jojoba lub z zielonej kawy – który dodatkowo zwalcza cellulit).

👉Możesz zrobić też własny, szybki krem grejpfrutowy. Potrzebujesz 30 kropli olejku z grejpfruta i szklanki oleju kokosowego. Mieszankę przechowuj w szklanym pojemniku. Wcieraj miejsce z cellulitem masując przez 5 minut dziennie.


3. Blizny i rozstępy

Po okresie dojrzewania niestety czasem na twarzy pozostają blizny po trądziku. Natomiast po cesarskim cięciu możesz się borykać z pokaźną blizną na brzuchu. Do tego dochodzą jeszcze ciążowe pozostałości jakimi mogą być rozstępy na pośladkach, brzuchu, czy udach Tu również warto sięgnąć po olejki eteryczne – solo bezpośrednio na wymagające tego miejsce lub rozcieńczone olejem bazowym (jojoba, kokosowym lub ze słodkich migdałów).
W przypadku blizn oraz rozstępów najlepiej jest używać olejków możliwie jak najregularniej przez dłuższy okres czasu. Tu wymagana jest cierpliwość, ale efekty naprawdę są widoczne. Najlepiej abyś wykonywała delikatny masaż z użyciem tych olejków połączonych ze sobą dla lepszego działania.

🌸 Możesz zmniejszyć widoczność swoich blizn stosując przede wszystkim olejki RÓŻANY, KADZIDLANY, czy LAWENDOWY. Dodatkowo olejek CYTRYNOWY rozjaśni przebarwienia, więc delikatnie wybieli bliznę, a olejek z SZAŁWII MUSZKATOŁOWEJ zregeneruje tkankę.

🌸 Olejek z KOCANKI WŁOSKIEJ (Helichrysum) –  Minimalizuje tworzenie się blizn (potradzikowych, rozstępów, pooparzeniowych, a także pomaga przy redukcji już istniejących, gdyż stymuluje odbudowę naskórka i odpowiada za tworzenie się nowych, zdrowych komórek.

🌸 Wszystkie powyższe olejki plus dodatkowo jeszcze olejek NEROLI będą działać na spłycenie i rozjaśnienie miejsc objętych uszkodzeniem tkanek w postaci rozstępów. Olejek z białych kwiatów pomarańczy jest wielkim sprzymierzeńcem skóry dojrzałej, wrażliwej i suchej, ponieważ poprawia elastyczności i odbudowuje komórki. Jest pomocny w przypadku trądziku, rozstępów i blizn. Można go stosowac bezpośrednio na miejsca, któe tego wymagają.


4. Problemy skórne

Wahania hormonalne wpływają niestety nie zawsze korzystnie na naszą skórę, w pewnych okresach naszego życia pojawiają się szpecące wypryski – trądzik młodzieńczy, czy inne niedoskonałości skóry.

🌼Najlepszym przyjacielem osoby walczącej z pryszczami jest olejek z DRZEWA HERBACIANEGO, który łagodzi podrażnienia i dezynfekuje skórę. Pomoże Ci szybko i skutecznie pozbyć się niechcianych wyprysków. Przy trądziku dobrze, abyś wzbogaciła skład swoich kosmetyków do pielęgnacji kilkoma kropelkami tego olejku, a przy dużych pryszczach możesz dodatkowo stosować olejek punktowo (tu najlepszym rozwiązaniem będzie roll-on, czyli olejek zmieszany z olejem bazowym w buteleczce z kulką).

🌼Świetnie złagodzi skórę też OLEJEK LAWENDOWY oraz KADZIDŁOWIEC. Można wzbogacać nimi kremy, sera i balsamy, których używamy. Lawenda zadziała na wszlkie skórne niedoskonałości, plamki, przebarwienia, wypryski. Natomiast kadzidłowiec wygładzi i spłyci zamrszczki i blizny.

🌼No i kolejny cudowny specyfik – OLEJEK NEROLI. Dodany do balsamu do ciała działa zarówno na zmysły, jak i na ciało. Odmładza, pielęgnuje i regeneruje skórę. Wiele firm kosmetycznych dodaje olejku neroli do kosmetyków mających zmniejszyć blizny i rozstępy, lub im zapobiec. Cenione kremy do twarzy wzbogacane są neroli, aby ujędrnić skórę i wygładzić zmarszczki. Wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków do skóry suchej i zniszczonej, ale doskonale sprawdza się tez przy cerze tłustej – dzięki właściwościom regulującym wytwarzanie sebum. Ceniony jest przy skórze trądzikowej, gdyż niweluje stany zapalne i łagodzi podrażnienia. Rozjaśnia i świetnie radzi sobie z cerą naczynkową.


5. Zmarszczki

Starzenie się jest nieuchronnym etapem życia każdej z nas. Nie wiem czy wiesz, ale olejki eteryczne są składnikiem większości dobrej klasy kosmetyków do pielęgnacji ciała i twarzy.

🌼Na pierwszym miejscu niewątpliwie znajduje się OLEJEK RÓŻANY. Jest on jednym z najcenniejszych olejków eterycznych. Jednocześnie jest bardzo wydajny i wystarczy zaledwie kilka kropli dodanych do kremu, czy oleju bazowego (np. jojoba, czy opuncja figowa), aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Olejek różany likwiduje drobne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych, ujędrnia skórę i rozświetla ją, dodaje młodości.
🌼Dla zachowania pięknej skóry dobrze jest również stosować olejek z KADZIDŁOWCA. Jego zdolność do regeneracji tkanek daje świetne rezultaty w walce ze zmarszczkami.
🌼Nie zapomnij też o znanym nam już olejku z PACZULI– ten olejek jest uwielbiany przez kobiety właśnie ze względu na działanie na skórę – dodaje jędrności i wygładza.
🌼Odprężające i rozluźniające oraz przeciwzmarszczkowe działanie mają również olejki NEROLI oraz YLANG YLANG.

👉 Świetnym tonikiem dla skóry dojrzałej jest woda różana wzbogacona olejkami eterycznymi. Do 75 ml wody różanej dodaj po 7 kropli olejku z geranium i lawendy oraz po 3 krople olejków z kadzidłowca i neroli.


6. Włosy

Z różnych przyczyn (ciąża, karmienie, stres, choroby, zaburzenia hormonalne) zdarza się, ze włosy bardziej wypadają, łamią się, są słabe i nieatrakcyjne.

🌸 Najbardziej rekomendowanym przez aromaterapeutów jest olejek z ROZMARYNU, który szybko radzi sobie z wypadającymi włosami.

🌸 Drugim świetnym rozwiązaniem jest olejek YLANG YLANG. Ten intensywny olejek pobudza cebulki do wzrostu i powoduje pojawienie się nowych włosów już po kilku tygodniach od zastosowania. Możesz mieszać te dwa olejki, dodawać do szamponu, maski do włosów, robić wcierki.

🌸Poprawiają krążenie głowy, dodatkowo zastosowanie olejku z LAWENDY eliminuje łupież i zabezpiecza przed wszami (świetne u dzieci w przedszkolach i szkołach).

🌸Twoje włosy polubią też olejek z SZAŁWI MUSZKATOŁOWEJ i GERANIUM. Poprawią one kondycję skóry głowy i tym samym wzmocnią wzrost włosów.

Przepisy? Proszę bardzo:

👉 Odżywka na wypadające włosy od dr.Axe:
40ml oleju jojoba
40ml oleju z pestek winogron
30 kropli czystego olejku z drzewa cedrowego
30 kropli czystego olejku rozmarynowego
30 kropli czystego olejku eterycznego z szałwii

Umieść olej z jojoby i pestek winogron w słoiku. Dodaj olejki eteryczne i dobrze wymieszaj. Nanieś na skórę głowy i wmasuj na mokre lub suche włosy raz dziennie lub 3 razy w tygodniu. Pozostaw na włosach przez co najmniej 20 minut (jeśli możesz to dłużej). Następnie umyj włosy szamponem, spłucz i ułóż jak zwykle.

👉 Maska do włosów z rozmarynem:
3 do 5 kropli olejku rozmarynowego
3 do 5 łyżeczek oliwy z oliwek
Wymieszaj. Wmasuj dokładnie w skórę głowy. Pozostaw mieszankę na skórze na około cztery godziny.Dokładnie umyj włosy.


7. Emocje

O wpływie zapachów na emocje, pisałam już sporo. Tutaj tylko krótkie, kobiece 😉 podsumowanie Wpływanie na nastrój może być tak proste, jak oddychanie, bo właśnie przez błonę śluzową nosa substancje z olejków najszybciej dostaję się do krwioobiegu. Olejki rozcieńczone olejem bazowym doskonale przenikają też przez skórę.

🌼 Najlepszymi antydepresantami są wszystkie olejki cytrusowe – DZIKA POMARAŃCZA MANDARYNKA, GREJPFRUT, CYTRYNA czy LIMONKA.

🌼 Olejki nie tylko poprawiają nastrój, mogą też wyciszać i poprawiać jakość snu – tutaj zdecydowanie królują LAWENDA i BERGAMOTKA a takze WETYWERIA i niezwykłą mieszanka SERENITY.

🌼 Są też afrodyzjaki –RÓŻA, NEROLI, YLANG YLANG ,czy PACZULI, któe działąją przede wsyzstkich relaksująco i rozluźniająco na nasze ciałą i umysły.

🌼 Oczywiście RÓŻA DAMASCEŃSKA i JAŚMIN są nieocenione jeśli chodzi o poprawę nastroju – uważa się w aromaterapii, że są to zapachy wręcz euforyczne!


Powodzenia w testowaniu i odkrywaniu udownego aromatycznego świata
Niech moc olejków będzie z Wami 💗
Kaśka

Na podstawie:
materiały doTERRA
www.viaaroma.pl
www.aromaeasy.com
Aromaterapia – Anna Huete
Olejki eteryczne i aromaterapia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.