Nawadniamy się z olejkami

Bez wody nie moglibyśmy istnieć – bez niej jesteśmy w stanie wytrzymać znacznie krócej niż chociażby bez jedzenia. Dlaczego jest tak istotna? Ponieważ bierze udział w licznych procesach, w których przebiegu odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne.

 • Odgrywa istotną rolę w większości reakcji chemicznych, jakie zachodzą w komórkach.
 • Ułatwia przyjmowanie pokarmów, a następnie ich trawienie.
 • Pomaga transportować witaminy oraz inne substancje odżywcze.
 • Wspiera proces detoksykacji organizmu (usuwania z niego zbędnych produktów przemiany materii).
 • Pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła i ułatwia jego wydalanie.
 • Chroni m.in. gałki oczne, mózg, rdzeń kręgowy, a także umożliwia prawidłową ruchliwość stawów.

Co najważniejsze, należy podkreślić, że woda stanowi około 45-75 proc. masy ciała człowieka (występuje w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych, w tym w krwi, limfie, sokach trawiennych). Skąd tak duży przedział? Wiele zależy od takich czynników, jak: płeć, wiek, aktywność danej osoby czy nawet panująca dookoła temperatura. Największy poziom objętości wody obserwuje się w organizmach noworodków – około 74 proc. U mężczyzn może być to nawet 65 proc., zaś u kobiet około 55 proc.


Objawami odwodnienia organizmu, czyli niedoboru wody, są:

 • suchość w ustach,
 • przyśpieszone bicie serca,
 • zmniejszenie elastyczności skóry,
 • osłabienie i zawroty głowy,
 • ospałość,
 • zmniejszenie ilości wydalanego moczu,
 • zaparcia,
 • pojawienie się ciemnych worków pod oczami,
 • bolesne skurcze mięśni.

Kiedy sytuacja taka trwa przez dłuższy okres czasu, zaczynamy zauważać inne niepokojące objawy:

 • skóra staje się sucha i traci swoją gładkość, a procesy starzenia zachodzą szybciej,
 • pojawia się cellulit,
 • paznokcie są łamliwe i rozdwajające się,
 • włosy tracą swój blask, są suche i łamliwe,
 • szybciej się męczymy

Istotniejsze wydają się jednak symptomy, których nie widać. Należą do nich m.in. zaburzenia termoregulacji, nieprawidłowości w gospodarce wodno-elektrolitowej, bóle głowy, trudności w koncentracji, ogólne osłabienie, suchość spojówek czy zaburzenia apetytu. Duże odwodnienie może spowodować nawet utratę przytomności.

Odpowiednie nawodnienie organizmu nie jest wymysłem – to jedno z podstawowych zadań, jakie w obszarze troski o siebie, powinniśmy codziennie spełniać!


Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, aby osoby dorosłe spożywały 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 60 kg powinna wypijać 1,8 L wody.

Polskie rekomendacje, sformułowane przez Instytut Żywności i Żywienia, zalecają wypijanie 2L płynów przez dorosłe kobiety i 2,5L przez dorosłych mężczyzn. Są to normy na spożycie wody zawartej nie tylko w napojach, ale również w produktach spożywczych.

Zapotrzebowanie na wodę zwiększają jednak takie czynniki jak:

 • intensywna aktywność fizyczna,
 • intensywne pocenie się,
 • choroby przebiegające z gorączką, biegunką, wymiotami.

No i dochodzimy do sedna sprawy – co, jak pić oraz jak wyrobić w sobie ten nawyk??

✔ Najlepiej jest pić wodę małymi łykami w ciągu całego dnia. Organizm jest w stanie przyswoić jednorazowo niewielkie porcje płynów, dlatego wypijanie dużych ilości wody nie będzie odpowiednio nawadniać organizmu.

✔ Pojawienie się uczucia pragnienia jest już sygnałem o około 1,5 – 2% odwodnieniu organizmu. Należy więc w taki sposób nawadniać organizm, aby nie dopuszczać do jego pojawienia się.

✔ Wychodząc z domu zawsze trzeba zabrać butelkę z wodą ze sobą.

✔ W pracy również – szklankę pełną napoju najleiej postawić postaw w zasięgu swojego wzroku.

✔ Dobrym nawykiem jest picie 1 szklanki wody przed snem i 1 zaraz po przebudzeniu. Wodę możemy postawić sobie przy łóżku, żeby na rano była gotowa.

✔ Pomocne może być ustawianie budzika w telefonie, np. co godzinę – właśnie przyszła pora na kolejną szklankę wody!Wszyscy wiemy, że wyrabianie nawyków proste nie jest i że trzeba się tutaj uzbroić w cierpliwość. Aby proces był przyjemniejszy i skuteczniejszy, z pomocą nam przychodzą oczywiście olejki eteryczne.

Jakie olejki wybrać?

Istnieje wiele olejków ,które możemy wykorzystać do tworzenia wód smakowych. Poza walorami smakowymi, będziemy korzystać z ich właściwości prozdrowotnych.
Trzeba tylko pamiętać, że olejki nie rozpuszczają sie w wodzie. Najlepiej jest rozpuścić je na łyżce miodu i dodać w takiej formie do wody. Przed posiłkami dobrze jest pić wodę z dodatkiem octu jabłkowego dla poprawienia trawienia, wtedy też kropla olejku doda smaku i zadziała na przyspieszenie metabolizmu.
Jakie olejki polecam??
💛 Olejek Cytrynowy – fantastyczny do oczyszczania organizmu z toksyn i poprawy trawienia i perystaltyki jelit.
💚 Limonka – oczyszcza i wspiera układ odpornościowy.
🧡 Grejpfrut – przyspiesza metabolizm.
💗 Mieszanka Smart&Sassy – przyspiesza spalanie i dba o prawidłowy poziom cukru we krwi. Więcej o niej przeczytasz TUTAJ
💙 Mięta pieprzowa – wspomaga prawidłowe trawienie
💙 Mieszanka ZenGest – wspiera prawidłowe trawienie i pomaga przy problemach z żołądkiem i jelitami.

Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Olejki cytrusowe oraz miętowe są najlepsze na lato, a na zimniejsze pory, do ciepłych napojów możemy również dodawać olejki rozgrzewające, które fantastycznie poprawią smak naszej wody, herbaty, czy soku:
✔ olejek goździkowy
✔ olejek kardamonowy
✔ olejek imbirowy
✔ olejek turmeric (kurkuma)
✔ Mieszanka On Guard


Wody smakowe z dodatkiem olejków eterycznych

Woda smakowa numer 1:

Dodaj do wody kilka plasterków świeżego ogórka, 2 plasterki limonki oraz 1-2 kropel olejku eterycznego z limonki lub mięty pieprzowej.

Woda smakowa numer 2:

 • Dodaj do wody kilka pokrojonych na kawałki truskawek, kilka plasterków pomarańczy oraz 1-2 kropel olejku Wild Orange, Grejpfruta lub Tangerynki.

Woda smakowa numer 3:

 • Dodaj do wody kilka świeżych lub mrożonych malin, kilka plasterków pomarańczy oraz 1-2 krople olejku cytrynowego, olejku mięty zielonej lub zielonej kórki mandarynki.

Co jeszcze??

Pomysłów na olejkowe napoje na lato oraz zimę jest mnóstwo, możemy olejki dodawać do lemoniady, ale również do kakao, kawy, herbaty, czy grzanego wina.

SMACZNEGO 💛💚🧡💗💙


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.