Jak zrobić środek na owady i insekty?

Mamy całkiem sporo naturalnych repelentów wśród ziół i olejków eterycznych. Więcej przeczytasz o nich TUTAJ.

Ja dzisiaj skupię się na opisaniu 3 najpotężniejszych naszych sprzymierzeńców w walce z insektami różnej maści oraz na podaniu Ci przepisów na proste mieszanki z olejkami eterycznymi odstraszające te paskudztwa!!


Na początek nasze |SUPER TRIO:

💚 Olejek z eukaliptusa cytrynowego – Cytronelal (65 – 90%), Cytronelol (15 – 25%)

💚 Olejek z citronellowy – Geraniol (około 50%) Cytronelal (około 8%) Cytronelol (około 8%)

💚 Olejek z trawy cytrynowej – Cytral (70 – 85%),

1) Eukaliptus – to potężnie oddziaływujący olejek eteryczny! Jest to drugi (albo trzeci, zdania są podzielone 😉) najbardziej popularny „lek na wszystko” (obok olejku z drzewa herbacianego oraz olejku lawendowego). Jeżeli chodzi o insekty – olejek ten świetnie sprawdzi się w walce z komarami, muchami i… pchłami.
Olejek eukaliptusowy, a szczególnie jego odmiana cytrynowa (olejek z eukaliptusa cytrynowego – nazywany olejkiem eukaliptusowym citronella lub cytrynowym, otrzymywany z rośliny Eucalyptus citriodora), w badaniach okazał się być niezwykle skutecznym repelentem przeciw komarom. Badania dowiodły, że mieszanka złożona z 32 procent eukaliptusa cytrynowego zapewniała około 95-cio procentową skuteczność ochrony przed komarami przez okres około 3 godzin.

2) Olejek Cytronellowy (cymbopogon winterianus), którego ojczyzną są Indie i Chiny, doskonale nadaje się do odstraszania komarów i innych insektów. Posiada piękny cytrynowy zapach, który zwykle bardzo podoba się ludziom, natomiast owadom nie koniecznie. Zapach olejku cytronellowego można nosić bezpośrednio na skórze, w mieszance z olejem bazowym, w tzw. plastrach antykomarowych lub  też rozpylać go na zewnątrz. Jest to jeden z  najskuteczniejszych naturalnych środków odstraszających na komary i kleszcze. Według badań wykazuje się dobrą skutecznością w stężeniu od 0,05 – do 15%. Tworząc naturalny środek odstraszający owady zawsze poleca się łączenie kilku olejków, co daje jeszcze większą rozpiętość działania. Mogą to być takie olejki jak: mięta pieprzowa, eukaliptus, cedr, geranium, czy lawenda. Dobrze dobrana mieszanka może nie tylko skutecznie odstraszać owady ale również będzie mieć wspaniałe właściwości łagodzące ukąszenia, stłuczenia czy poparzenia parzącymi roślinami lub słońcem.

3) Trawa cytrynowa (lemongrass – Cymbopogon Citratus) Skuteczność trawy cytrynowej jako środka odstraszającego komary była przedmiotem wielu badań. Lemongrass Działa odstraszająco na kleszcze, komary i inne owady. Z tego powodu jest często stosowany jako dodatek zapachowy w świecach, kominkach do aromaterapii oraz odświeżaczach powietrza. Sama trawa cytrynowa jest często uprawiana w celu odstraszania owadów, ale olejek eteryczny jest znacznie bardziej skuteczny w działaniu! W badaniach porównano trawę cytrynową połączoną z olejkiem ylang-ylang do DEET w zakresie odstraszania komarów, i udowodniono że bez środków chemicznych ze skutkami ubocznymi, trawa cytrynowa jest skuteczniejsza. 


A teraz konkrety, czyli … jak samemu zrobić skuteczny środek odstraszający owady?

Zrobienie w domu środka na komary i inne owady jest bardzo proste. Możemy wybrać formę wodną lub olejową, tj.:

olejku nakładanego na skórę np. w formie roll’onu lub

płynu w spray’u (na bazie wody lub alkoholu) – do ciała, do powietrza lub np. do spryskiwania ubrań, przedmiotów, mebli albo np. namiotu na campingu.

Możemy zrobić repelent z jednym olejkiem np. cytronellowym, ale zdecydowanie lepsze i szersze działanie mają mieszanki kilku olejków eterycznych.

Ogólny przepis na SPRAY:

Do buteleczki o pojemności 120 ml wlej 60 ml przegotowanej lub destylowanej wody. Dodaj 30 ml alkoholu wysokoprocentowego, a następnie od 30 do max. 40 kropli kombinacji olejków eterycznych.

Ogólny przepis na ROLL’ON lub SPRAY OLEJOWY:

Zmieszaj olej bazowy z olejkiem eterycznym w proporcjach:
5 ml oleju z 5 kroplami dowolnego olejku (lub dowolną wielokrotność takiej mieszanki) Tak sporządzoną mieszankę wsmaruj w odkrytą skórę. Olejki musimy rozcieńczyć w oleju bazowym, aby otrzymać stężenie 5-10%. Jako oleju bazowego możemy użyć któregoś z trwałych olejów roślinnych, np. słonecznikowego, sojowego, z pestek winogron, jojoba, arganowego lub ze słodkich migdałów. Albo takiego jaki lubisz najbardziej ;-).


Naturalne środki odstraszające komary na bazie alkoholowej

Spray na bazie alkoholu stworzysz stosując wódkę i mieszaninę olejków eterycznych. Do buteleczki (najlepiej z ciemnego szkła) z atomizerem wlej wódkę i wkrapiaj stopniowo olejki. Wstrząśnij mieszaninę. Rozpylaj z pewnej odległości na odkryte części ciała, uważając na oczy (alkohol!). Rozpylaj przynajmniej co 2 godziny. Spray można także rozpylać na ubranie przed jego założeniem.

Mieszanka nr 1

Do buteleczki z atomizerem o pojemności 120 ml wlej
60 ml przegotowanej lub destylowanej wody.
Dodaj 30 ml alkoholu wysokoprocentowego, a następnie
od 30 do max. 40 kropli kombinacji olejków eterycznych.

Możesz użyć kombinacji np.:
citronella+ lawenda + mięta lub eukaliptus+ lemongrass + cynamon

pamiętając o tym, aby nie przekroczyć ilości 60 kropli. Zbyt silne stężenie olejków może bowiem wywołać podrażnienia skóry.

Mieszanka nr 2

  • 15 kropli olejku cytronellowego
  • 15 kropli olejku lawendowego
  • 10 kropli olejku waniliowego
  • 48ml wódki
  • Szklana butelka ze spryskiwaczem

Odmierz składniki do butelki. Uzupełnij do 50 ml alkoholem. Przed użyciem wstrząśnij.

Mieszanka numer 3

  • 5 kropli olejku miętowego
  • 15 kropli olejku z eukaliptusa cytrynowego
  • 10 kropli olejku cedrowego
  • 48 ml wódki
  • Szklana butelka ze spryskiwaczem

Odmierz składniki do butelki. Uzupełnij do 50 ml alkoholem

Mieszanka numer 4

  • 20 kropli olejku z drzewa herbacianego
  • 20 kropli olejku lawendowego
  • 20 kropli olejku palmarozy
  • 47 ml wódki
  • Szklana butelka ze spryskiwaczem

Odmierz składniki do butelki. Uzupełnij do 50 ml alkoholem.


Naturalne środki odstraszające komary na bazie wodnej

Możemy też przygotować spray bez alkoholu, który jest delikatniejszych (niestety także dla komarów). Rozważmy tę możliwość, szczególnie jeśli przebywamy na słońcu, bo pod jego wpływem alkohol może prowadzić do przebarwień na skórze … lub jeżeli spray przygotowujemy dla dziecka – może być za mocny dla delikatnej skóry.
UWAGA: Należy za każdym razem intensywnie wstrząsnąć mieszaninę, aby olejki dobrze rozproszyły się w wodzie. Olejki nie mieszają się z wodą i jeśli dobrze nie wstrząśniemy, to możemy rozpylić mieszankę o zbyt dużym stężeniu olejków, która podrażni skórę, lub o zbyt małym stężeniu, która z kolei nie będzie działała na komary.

No i kolejna bardzo ważna kwestia! Woda z olejem nie połączy się bez użycia emulgatora. Dlatego przed każdym użyciem sprayu wodnego należy dokładnie wytrząsać zawartość … albo dodać emulgator do receptury, czyli np. OCET, GLICERYNĘ albo OCZAR WIRGILIJSKI!

Spray #1

  • 50 ml octu
  • 50 ml wody
  • 15 kropli olejku lawendowego
  • 15 kropli olejku geraniowego
  • 15 kropli olejku rozmarynowego
  • opcjonalnie gliceryna

Do buteleczki z atomizerem wlewamy ocet dodajemy olejki eteryczne i dolewamy wody. Opcjonalnie możemy dodać glicerynę w celu lepszego połączenia składników. Dokładnie wszystko razem mieszamy wstrząsając butelką.

Spray #2

  • 15 kropli olejku z cytronelowego
  • 15 kropli olejku z trawy cytrynowej
  • 20 kropli olejku lawendowego
  • 10 kropli olejku eukaliptusowego
  • hydrolat z oczaru wirginijskiego

Odmierz składniki do butelki. Uzupełnij hydrolatem do 50 ml. Przed użyciem dokładnie wstrząśnij.

Spray #3 – wersja „na raz”

  • 100 ml wody
  • 30 kropli olejku eterycznego (lub mieszanki olejków), np. 15 kropli olejku trawy cytrynowej i 15 kropli olejku lawendowego

Do buteleczki z atomizerem (rozpylaczem) wlej wodę i wkrop olejki. Wstrząśnij. Gotowe. Teraz rozpylaj na odkryte części ciała, na ubrania oraz w powietrze i na tkaniny we wnętrzach (zasłony, poduszki, meble tapicerowane, dywany). Rozpylaj przynajmniej co 2 godziny, albo częściej.


Repelenty dla dzieci

  • 10 kropli olejku z trawy cytrynowej
  • 10 kropli olejku geraniowego
  • 10 kropli olejku lawendowego
  • 10 kropli olejku z paczuli
  • 47 ml wody

Odmierz składniki do butelki. Uzupełnij wodą do 50 ml. Przed użyciem dokładnie wstrząśnij.

Środki ostrożności jeżeli chodzi o najmłodszych? Jest kilka rzeczy do zapamiętania:

  • W przypadku środków na komary dla dzieci należy unikać olejków miętowych i eukaliptusowych. Mogą bowiem drażnić delikatną skórę dziecka. W podanych przepisach zrezygnuj z nich po prostu,
  • Dzieci poniżej jednego roku nie powinny mieć kontaktu z olejkami eterycznymi. Zamiast tego można użyć obok wózka, czy łóżeczka albo w dyfuzorze.
  • Używaj opakowań szklanych (nie tylko w przypadku dzieci) z dwóch powodów: ponieważ są przyjazne dla środowiska a także dlatego, że olejki eteryczne mogą rozpuszczać plastik.


Naturalne środki odstraszające komary na bazie olejowej

Przepis #1

  • 100 ml oleju bazowego (np. olej z pestek winogron)
  • 5-10 ml (około 50-100 kropli) olejku eterycznego (lub mieszanki olejków), np. 30 kropli olejku trawy cytrynowej, 30 kropli olejku goździkowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego

Mieszamy olejki eteryczne z olejem bazowym i dobrze wstrząsamy buteleczką. Mieszankę aplikujemy na miejsca zagrożone ugryzieniem omijając okolice oczu. Najlepiej nakładać mieszankę na kark, nogi, ramiona, czy stopy. Ponawiamy co 1-2 godziny (olejki eteryczne szybko wietrzeją). Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

👉 Jeżeli chcemy dodatkowo ochronić się przed kleszczami, to do ww. mieszanek powinniśmy dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który będzie skutecznie odstraszał kleszcze.

👉 Mieszankę na oleju bazowym można aplikować jedynie na skórę. Jeśli szukamy bardziej funkcjonalnego specyfiku, przeznaczonego do rozpylania na ubrania i we wnętrzach, takiego, który posłuży nam przez dłuższy czas – warto zostosować jeden z przepisów na mikstury wodne (z dodatkiem gliceryny albo oczaru wirgilijskiego) lub alkoholowe.

Olejek odstraszający komary z olejem Neem #2

  • 75 ml oleju bazowego
  • 20 ml oleju Neem
  • 5 ml olejku eterycznego (lub mieszanki olejków)

Zmieszaj olejki z olejem. Nakładaj na skórę w miejscach zagrożonych ugryzieniem, omijając okolice oczu. Ponawiaj nakładanie co 1-2 godziny. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, najlepiej w butelce z ciemnego szkła.

W recepturach tego typu warto uwzględnić olej z nasion miodli indyjskiej (Neem). Ma właściwości regenerujące skórę, łagodzi swędzenie (gdy komar już ugryzie), a jego zapach powoduje, że inne owady trzymają się z daleka. Zapach ten jest bardzo charakterystyczny i dla niektórych osób nie do zaakceptowania, ale łagodzi go rozcieńczenie w oleju bazowym. Sam olej jest śmiercionośny dla komarów i ich larw.


Na koniec przepis „na bogato” i mała ściągawka 😉

Domowy spray na komary

  • szklana buteleczka z atomizerem, najlepiej z ciemnego szkła
  • 30 kropli olejku geraniowego
  • 20 kropli olejku z trawy cytrynowej
  • 30 kropli olejku z eukaliptusa
  • 10 kropli olejku lawendowego
  • 10 kropli olejku rozmarynowego
  • 1 łyżka spirytusu
  • 40 ml hydrolatu oczarowego
  • 50 ml wody
  • (opcjonalnie) pół łyżeczki roślinnej gliceryny

Dodatek gliceryny roślinnej lepiej połączy wszystkie składniki, ponieważ jest ona dobrym rozpuszczalnikiem dla różnych składników nierozpuszczalnych w wodzie. Hydrolat oczarowy pełni tu dodatkową łagodzącą funkcję, ale równie dobrze możemy użyć hydrolatu lawendowego (który wzmocni działanie specyfiku) czy rumiankowego.

Wlewamy  wszystkie olejki do buteleczki, dodajemy spirytus a następnie hydrolat oczarowy i wodę destylowaną i znowu mieszamy. Na końcu dodajemy glicerynę. Spray należy wstrząsnąć przed każdym użyciem. Używamy bezpośrednio na skórę, na ubrania i w pomieszczeniach.
Dla ochrony czworonogów – możemy rozpylić odrobinę na sierści psa przed spacerem do lasu.


Powodzenia!!

I niech moc olejków będzie z Tobą 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.