Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to zapachowe, lotne (czyli eteryczne) substancje występujące w nasionach, korze, liściach, kwiatach i innych częściach roślin. Olejki pozyskuje się nawet z korzeni oraz z żywicy niektórych drzew.

Rośliny wytwarzają olejki eteryczne dla przywabiania zapylaczy i odstraszania pasożytów czy larw ale również m. in. w celu ochrony przed bakteriami, wirusami czy grzybami. My używając ojków korzystamy właśnie z tych ich właściwości. A mamy z czego korzystać, bo znanych roślin olejkodajnych na świecie jest ponad 2000.

W zależności od tego z jakiej części rośliny jest dany olejek, tak dobierana jest technika jego pozyskania:

dla cytrusów (olejki znajdują się w skórce) – tłoczenie na zimno,

w przypadku pozostałych części roślin – najczęściej destylacja parą wodną – metoda najstarsza i do tej pory najbardziej popularna mimo istnienia jeszcze kilku innych mniej lub bardziej skomplikowanych metod, jak ekstrakcja alkoholem, absorpcja w tłuszczach, maceracja itp.

Olejki eteryczne to dobrodziejstwo natury, które ludzkość wykorzystuje już od 5000 lat. Znane był już w starożytnym Egipcie, Macedonii i w Indiach. Za pierwszą osobę, która dokonała destylacji olejków eterycznych uważa się słynnego Awicennę – średniowiecznego lekarza. Opracował on nawet różne techniki masażu z wykorzystaniem olejków eterycznych.

Olejki eteryczne są substancjami bardzo mocnymi o ogromnym stężeniu. Są samą esencją roślinnej siły i mocy. Śmiało możemy powiedzieć, że stanowią kwintesencję tego, co w roślinach jest najlepsze i najcenniejsze.  Działają nawet do 70 razy silniej niż zioła, ale nie można powiedzieć, że identycznie, ponieważ zawierają wyłącznie substancje lotne.

Pamiętajmy, że olejki eteryczne nie zawierają żadnych witamin ani składników mineralnych.

Jakie są ich właściwości, które powodują, że olejki eteryczne powinny być używane w każdym domu?? Otóż olejki :

  • mają bardzo szerokie spektrum zastosowania (zdrowie, samopoczucie, uroda),
  • działają szybko i skutecznie,
  • nie powodują efektów ubocznych,
  • nie uzależniają,
  • nie powodują uodparniania się na ich działanie,
  • są łatwo przyswajalne przez organizm
  • są bardzo łatwe w stosowaniu.

Do ich właściwości należy też to, że nie rozpuszczają się w wodzie ale za to rozpuszczają się bardzo dobrze w alkoholu i w tłuszczach – co jest bardzo ważną informację dla wszystkich, którzy olejków chcą używać.

A w zasadzie najważniejszą informacją z punktu widzenia ich użytkownika jest to, że olejki eteryczne NAPRAWDĘ działają!!

Te maleńkie cząsteczki zamknięte w maleńkich buteleczkach są w stanie przekonać do siebie nawet największego sceptyka. Trzeba tylko dać im szansę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.