Na początek: 3 podstawowe kwestie:
1. Olejki eteryczne działają! I to nie jest żadna marketingowa ściema. Zostało to już wielokrotnie udowodnione naukowo.
2.Olejki działają zarówno na nasze ciało, jak i na nasze samopoczucie oraz emocje.
3. Olejki działają bardzo szybko. Szybciej niż niejeden lek.
No i teraz pytanie, które samo się nasuwa: jak to możliwe i czemu tak się dzieje??
Z kilku powodów:
Kwestia numer 1 to budowa cząsteczek olejków eterycznych.
Po pierwsze – olejki mają bardzo małe cząsteczki. Naukowcy zbadali i policzyli, że w 1 kropli olejku znajduje się 40 milionów trylionów cząsteczek.
Po drugie – olejki co prawda nie rozpuszczają się w wodzie ale za to są rozpuszczalne w alkoholach i tłuszczach. A ponieważ błony komórkowe w naszym organizmie są zbudowane z tłuszczów, fakt ten umożliwia cząsteczkom olejków przenikanie do wnętrza komórek w naszym ciele. Dokładnie z tych samych powodów olejki eteryczne są w stanie przekroczyć barierę krew-mózg, która jest fizyczną i biochemiczną barierą pomiędzy naczyniami krwionośnymi a tkanką nerwową, mającą zabezpieczać nasz mózg przed szkodliwymi czynnikami znajdującymi się w naszym krwiobiegu.
Cząsteczki olejków bardzo szybko (w ciągu około 2 minut) przedostają się do krwiobiegu przez płuca i skórę, a po ok. 20 min. docierają do każdej komórki w naszym ciele.

Kolejna kwestia to skład chemiczny olejków.
Olejki mają bardzo skomplikowany skład chemiczny, od którego zależą ich właściwości. W każdym naturalnym olejku eterycznym znajduje się co najmniej kilkadziesiąt związków – m. in. alkohole, estry, aldehydy, terpeny, ketony, fenole oraz inne związki organiczne.
1 kropla olejku może zawierać ponad 100 różnych związków chemicznych, przy czym kilka z nich stanowi 80-90% olejku a pozostałe występują w ilościach śladowych. Działanie olejku polega na synergicznym współdziałaniu i współoddziaływaniu na siebie nawzajem tych kilkudziesięciu czy kilkuset substancji.
Stąd takie szerokie spektrum działania olejków eterycznych oraz różnorodne zastosowania.
Każdy olejek ma swój własny kod czyli proporcje poszczególnych składników. A każdy składnik (związek chemiczny) ma swoje specyficzne działanie na ludzki organizm, np. fenole – działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie a np. seskwiterpeny – uspokajają i działaj kojąco na system nerwowy itp. itd.
Biorąc pod uwagę wszystko co już wiemy na temat budowy cząsteczek olejków i ich składu chemicznego, nie dziwi fakt, że tak ogromny jest zakres działania olejków zarówno na nasze ciało, jak i emocje.
Blisko 90% znanych nam olejków wykazuje działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo mamy też olejki o właściwościach:
drażniących – tj. drażnią czuciowe i bólowe zakończenia nerwów, rozszerzają naczynia krwionośne, wywołując przekrwienia i stany zapalne, co przyspiesza wytwarzanie przeciwciał (np. olejki rozmarynowy, eukaliptusowy)
wykrztuśnych – pobudzają wydzielanie śluzu i dezynfekują drogi oddechowe (eukaliptusowy, szałwiowy, miętowy)
moczopędnych – pobudzają wydzielanie moczu i działają dezynfekująco na drogi moczowe (jałowcowy, pietruszkowy)
żółciopędnych – pobudzają tworzenie i wydzielanie się żółci oraz przeciwdziałają skurczom woreczka żółciowego (miętowy, tymiankowy)
ułatwiających trawienie – pobudzają wydzielanie soku żołądkowego (olejki z anyżu, kolendry czy kopru włoskiego)
uspokajających i znieczulających – porażają ośrodki kory mózgowej i rdzenia przedłużonego (olejek z melisy, goździkowy)
Dezynfekujących i odkażających – hamują rozwój bakterii chorobotwórczych (np. olejek z tymianku)
Przeciwgrzybiczych – zwalczają grzybice, świerzb i inne pasożyty skórne (np. olejek z drzewa herbacianego)
Przeciwbólowych – lokalnie uśmierzają ból (olejek z mięty pieprzowej, kamforowy, goździkowy)
Wszystko to powoduje, że olejki możemy stosować na bardzo wiele różnych dolegliwości.
I nie zostaje mi nic innego, jak tylko namawiać Was do próbowania, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że stosowanie olejków jest bardzo bezpieczne i proste.
Masz pytani? Chciałabyś spróbować jak działają olejki ale nie wiesz od czego zacząć?
Napisz do mnie.