Ylang Ylang – olejek z drzewa perfum

🌼 Olejek eteryczny Ylang Ylang, czyli po malajsku „kwiat wszystkich kwiatów”, pochodzi z kwiatów tropikalnego drzewa kanangowego (Cananga odorata). Nazwa wywodzi się od słów „alang ilang” co oznacza kwiaty unoszące się na wietrze.

☝ Jagodlin wonny (bo taka jest jego polska nazwa) – pochodzi z tropikalnej części Azji ale rośnie głównie na Filipinach, w Indonezji, na Madagaskarze i na wyspie Reunion. Olejek Ylang Ylang doTERRA – pozyskiwany jest na Madagaskarze w ramach inicjatywy Co-Impact Sourcing.

🌼Jest to średniej wielkości drzewo o zwisających, delikatnych gałęziach oraz podłużnych, błyszczących liściach. U podstawy liści wyrastają zebrane po 2-4 w kątach liści cenne kwiaty, które mają kolor zielonkawy i żółty.

☝ Drzewo zwane jest również drzewem perfum, ze względu na niesamowity kwiatowy zapach.

🌼 Olejek eteryczny z tej rośliny pozyskuje się z kwiatów na drodze destylacji parą wodną. Destylacja odbywa się stopniowo i olejek pochodzący z początkowej fazy procesu określony jest jako ekstra, a w następnych godzinach uzyskuje się olejki klasy I, II i III. To różnicuje jakość olejku ylangowego. Ma on barwę bladożółtą i zapach przypraw, z balsamiczną, kwiatową i zmysłową nutą, silnie działającą na zmysły.

☝ Głównymi składnikami chemicznymi olejku Ylang Ylang są kwas benzoesowy, farnesol, geraniol, linalol, octan benzylu, eugenol, octan linalilu, benzoesan linalilu safrol, kadinen, kariofilen, kreol i pinen (w większości należące do grupy seskwierpenów).

🌼 Od zarania dziejów był używany w różnego rodzaju ceremoniach religijnych jak i weselnych. W aromaterapii 🌼 Ylang Ylang stosuje się w celu zmniejszenia napięcia i stresu oraz promowania pozytywnego nastawienia.

🌼 Ylang Ylang jest często stosowany w luksusowych produktach do pielęgnacji włosów i skóry ze względu na swój zapach, właściwości odżywcze i ochronne.

🌼 Ponadto często używa się tego oeljku do produkcji perfum oraz w  zabiegach aromaterapeutycznych ze względu na bogaty zapach i uspokajający i liftingujący wpływ na nasz nastrój.

🌼 Przyjmowany wewnętrznie, Ylang Ylang zapewnia wsparcie antyoksydacyjne, co powoduje, że jest bardzo ceniony również za wartości zdrowotne.

W literaturze można znaleźć całą szeroką gamę jego zastosowań terapeutycznych:

💛Ataki paniki

💛Frustracja

💛Histeria

💛Lęki

💛Napięcie nerwowe

💛Niska samoocena

💛Stres

💛Szok

💛Depresja poporodowa

💛Rekonwalescencja po cięciu cesarskim

💛Impotencja i oziębłość płciowa

💛Nadciśnienie

💛Palpitacje serca i tachykardia

💛Tyfus

💛Infekcje jelitowe i zatrucia pokarmowe

💛Ukąszenia owadów

Przyjrzyjmy mu się dokładniej:

🧡Olejek Ylang Ylang dla skóry i włosów:

👉przywraca równowagę w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, dlatego nadaje się zarówno do pielęgnacji skóry tłustej jak i suchej

👉stymuluje wzrost włosów dlatego jest składnikiem toników do włosów

👉zmniejsza przetłuszczanie się i wypadanie włosów

👉pomocny w leczeniu łojotoku ponieważ reguluje wydzielanie łoju

👉pomaga odbudować zniszczone paznokcie i rozdwojone końcówki włosów

 

🧡Wpływ olejku Ylang Ylang na naszą skórę i ciało:

👉obniża ciśnienie krwi

👉pomaga osobom cierpiącym na kołatanie serca

👉równoważny poziom hormonów

👉ma korzystny wpływ na narządy rodne – reguluje funkcje macicy

👉pomaga na poziomie fizycznym psychicznym i emocjonalnym kobietom po cesarskim cięciu jako środek działający antyseptycznie na jelita pomaga w zaburzeniach żołądkowych i przy lekkich bądź podejrzewanych zatruciach pokarmowych

 

🧡Wpływ Ylang Ylang na naszą psychikę i stany emocjonalne:

👉działa jak sole trzeźwiące pomagając uspokoić się po doznaniu szoku – należy powąchać olejek prosto z flakonika

👉relaksuję centralny system nerwowy – zalecany masaż, kąpiel i aromaterapia.
Masaż: wymieszaj 2 krople olejku ylang ylang, 2 krople olejku sandałowego i 1 kroplę olejku różanego. Rozpuść mieszankę w jednej łyżce stołowej oleju roślinnego i wykonaj masaż całego ciała.
Kąpiel: tą samą mieszankę w odpowiednio większej ilości wlej do wanny z ciepłą wodą i zażyj kąpieli przez około 10 do 30 minut.
Aromaterapia: mieszankę olejków wkrop do wody w dyfuzorze

👉pomaga w przypadkach depresji poporodowej

👉zmniejsza opory psychiczne, reguluje napięcie nerwowe

👉pomaga w zaburzeniach emocjonalnych i fizycznych wywołanych brakiem pewności siebie

👉łagodzi podniecenie, histerię, paniki, frustrację, lękliwości, strach i irytację

👉normuje poziom adrenaliny

👉pomaga spokojniej podchodzić do problemów oraz trudnych sytuacji, pomaga powściągnąć gniew, rozprasza lęki

👉jest afrodyzjakiem

Jak używać??

🌼 Gdy czujesz się zestresowana lub „zdołowana” – zastosuj kilka kropli Ylang Ylang na kark oraz szyję dla uzyskania uspakajającego i podnoszącego na duchu efektu.

🌼 Chroń włosy przed letnimi upałami. Olejek Ylang Ylang jest pełny organicznych składników, które promują wygląd zdrowych włosów. Aby chronić włosy przed wysuszeniem w lato – wsmaruj olejek w skórę głowy lub dodaj do odżywki do włosów.

🌼 Dodaj kilka kropli do dyfuzora – aby uzyskać relaksującą i uspakajającą atmosferę.

🌼 Dodaj kilka kropli olejku do kąpieli, która ożywi twoje zmysły i zapewni relaks, uspokoi i ukoi nerwy po całym dniu. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, dodaj olejek do soli Epsom. 

🌼 Czy masz trudności z pozytywnym myśleniem i dostrzeganiem jasnych stron życia? Olejki kwiatowe w tym Ylang Ylang , pomagają promować pozytywne nastawienie i podnoszą na duchu – użyj miejscowo na skórę lub dodaj do dyfuzora

🌼 Stwórz idealną mieszankę do odstresowującego masażu. Masaże to świetny sposób, aby pomóc zrelaksować napięte mięśnie i emocje. Włączenie Ylang Ylang do masażu zapewni relaksujące doświadczenie. Dodaj kilka kropli do oleju bazowego i wykonaj masaż pleców i ramion po ciężkim dniu.

🌼 Stwórz swoją własną naturalną odżywkę do włosów, dodając olejek eteryczny Ylang Ylang do frakcjonowanego oleju kokosowego i nałóż ją na umyte włosy.

🌼 Maseczki parowe są idealne dla skóry. Ciepło z pary pomaga otworzyć pory, a przy tym uwalniać bakterie i zanieczyszczenia ze skóry. Ylang Ylang dodany do takiej parówki zapewni skórze zdrowy wygląd, jednocześnie zadziała aromaterapeutycznie.

🌼 Bogaty zapach Ylang Ylang jest lubiany i jest szeroko stosowany do produkcji perfum. Stwórz własne perfumy lub po prostu umieść kroplę lub dwie Ylang Ylang na nadgarstkach.

🌼 Olejek Ylang Ylang jest znany ze swojego działania antyoksydacyjnego. Aby pomóc w oczyszczaniu organizmu – można go przyjmować wewnętrznie.

❗❗ Olejek ylang ylang powinien być stosowany po wcześniejszym rozcieńczeniu. Trzymać poza zasięgiem dzieci. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś pod opieką lekarza, skonsultuj się z lekarzem. Unikaj kontaktu z oczami, uszami wewnętrznymi i wrażliwymi obszarami.

Poniżej kilka inspiracji aromaterapeutyczno – perfumiarskich 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.