HELICHRYSUM czyli olejek z kocanki … lub nieśmiertelnika

HELICHRYSUM ITALICUM- KOCANKA -NIEŚMIERTELNIK

KOCANKA (ŁAC. HELICHRYSUM, HELIOS – SŁOŃCE, CHRYSOS -ZŁOTO) – jest to krzew z rodziny astrowatych, bogaty w wiele drobnych żółtych kwiatów. Występuje przeważnie na terenie Europy, głównie we Włoszech, Hiszpanii, Turcji, Portulagii. Kwiatostany kocanki są wysoce trwałe, przez co na długi czas po zasuszeniu, utrzymują one intensywną żółtą barwę, stąd jej potoczna nazwa „nieśmiertelnik”.

☝ Od dawna, kocanka stosowana była w medycynie ludowej. Służyła głównie jako lek na kaszel, gorączkę, bóle mięśni i stawów, jako lek przeciwzapalny i przeciwalergiczny.

Z kwiatów kocanki włoskiej na drodze maceracji powstaje unikalny olej z kocanki o ciemnożółtym kolorze i delikatnym ziołowym zapachu.

🤔 ISTNIEJE PONAD 500 GATUNKÓW KOCANKI. RÓŻNICE W METODZIE DESTYLACJI CZY TEŻ KRAJ POCHODZENIA, MAJĄ WPŁYW NA ZAPACH OLEJKU. DOTERRA POZYSKUJE KOCANKĘ Z KORSYKI I ALBANII

☝ Powszechnie dostępne są też olejki z Helichrysum bracteiferum Humbert oraz Helichrysum gymnocephalum, pochodzące z Madagaskaru – są to niedrogie olejki eteryczne, o zapachu przywodzącym na myśl eukaliptusy. Eukaliptusowe kocanki nie mogą jednak zastąpić tych miodowych, ze względu na skład biochemiczny. Tylko kocanki włoskie zawierają unikalne w świecie roślin molekuły: diketony zwane italidionami. 

🤔 Troszkę chemii❓❓

Dominującym składnikiem olejku z kocanki włoskiej jest mieszanina monoterpenów z wysokim udziałem octanu nerylu (jest to ester nerolu). Octan nerylu wspomaga regenerację skóry, ma działanie antybakteryjne oraz przeciwzapalne i wpływa na skórę odmładzająco. Estry są powszechnie znane ze swoich właściwości uspokajających i relaksujących, jak również mogą pomóc zmniejszyć pojawienie się niekorzystnych zmian skórnych, gdy ssą stosowane miejscowo.

Octan nerylu, jest stosowany również szeroko w perfumerii. Octan nerylu jest pochodną nerolu, pachnie kwiatowo i słodko. Nerol to monoterpen, znany najlepiej z olejku Neroli (kwiatów gorzkiej pomarańczy).

O wyjątkowym działaniu na skórę olejku z kocanki decyduje również obecność italidionu I oraz italidionu II, molekuł z grupy di-ketonów. Olejek z kocanki włoskiej jest jedynym naturalnym źródłem tych molekuł. Przypisuje się rolę silnego stymulatora regeneracji i gojenia skóry.

🤔 Właściwości olejku z kocanki włoskiej❓❓

✔ przyspiesza gojenie ran, leczy stany zapalne skóry, egzemy. Dla wzmocnienia działania możesz połączyć go z olejkiem lawendowym, geranium, wetiwerowym, paczuli, cyprysowym, cedrowym oraz rumianku rzymskiego;

✔ ma działanie przeciwalergiczne, również w połączeniu z olejkiem sandałowca i rumianku niemieckiego (niebieskiego);

✔ w leczeniu artroz, ponadto koi bóle stawów i mięśni. Warto połączyć go z olejkiem golteriowym lub copaiba;

✔ jest stosowany w leczeniu żylaków, cery naczynkowej, pajączków, również przy siniakach, krwiakach, a nawet zakrzepach;

✔ także w infekcjach dróg oddechowych, astmie katarze siennym i zapaleniu zatok;

✔ przy zapaleniu jelita grubego;

✔ ponadto ma działanie uspokajające, koi nerwy;

Całkiem nieźle, nie 😉❓❓

 

No to przechodzimy do konkretów:

  1. UKLAD ODDECHOWY

🏵 Kocanka stosowana jest przy infekcjach dróg oddechowych, astmie katarze siennym i zapaleniu zatok. Wspiera górne drogi układu oddechowego.

❓❓ Jak używać?

💛 dodaj 1-2 kropli do dyfuzora.

 

  1. UKLAD TRAWIENNY

🏵 Kocanka wspomaga trawienie, działa odtruwająco i moczopędnie.

🏵 Kocanka wspomaga oczyszczanie wątroby – to przede wszystkim zasługa flawonoidów. Wspomaga leczenie wątroby, wytwarzanie żółci, przynosi ulgę w stanach skurczowych i stanach zapalnych wątroby. 🏵 Kocanka działa rozkurczowo, jest stosowana w zapaleniu dróg moczowych, nerwicach żołądka oraz w kamicy żółciowej i po operacjach dróg żółciowych.

🏵 W usuwaniu toksyn pomagają również jej właściwości moczopędne.

🏵 Dodatkowo kocanka pomaga również w osiągnięciu prawidłowego metabolizmu

❓❓ Jak używać?

💛 1 -2 krople wewnętrznie w kapsułkach wegańskich, w szklance wody lub bezpośrednio pod język.

 

  1. UKLAD KRWIONOSNY

🏵 Urazy naczyniowe – działa obkurczająco na naczynka krwionośne, pomaga przy niwelowaniu siniaków, obtłuczeń, różnego rodzaju zaczerwień skóry, przyspiesza także leczenie krwiaków powstałych po urazach.

🏵 Stosowany jest w leczeniu żylaków, cery naczynkowej, pajączków, również przy siniakach, krwiakach, a nawet zakrzepach.

🏵 Olejek z kocanki należy do grupy olejków stosowanych w leczeniu żylaków i hemoroidów. Do grupy należą również olejek cyprysowy, neroli, cytrynowy, grejpfrutowy, geranium, drzewka herbacianego, niaouli oraz paczula.

🏵 Hamuje krwawienia- działaniem przypomina Wit K. Wykorzystywany jest do szybszego gojenia się ran oraz ich zabliźniania.

❓❓ Jak używać?

💛 krople wymieszane z olejem bazowym wsmaruj w potrzebujące tego miejsce.

       4. SKÓRA

❓ Dla jakiej skóry?

  • zwiotczałej, zmęczonej, ze zmarszczkami i oznakami starzenia
  • trądzikowej, z infekcjami bakteryjnymi i grzybicznymi
  • przy łuszczycy i egzemach
  • przyspiesza gojenie ran i ustępowanie stanów zapalnych
  • zastosowany w trakcie gojenia rany, zmniejsza widoczność blizn, również blizn trądzikowych

 💛 Pierwszym cennym działaniem kosmetycznym oleju z kocanki jest korzystny wpływ na naczynka krwionośne. Olej wykazuje właściwości uszczelniające i obkurczające naczynka, dlatego skutecznie sprawdzi się w przypadku cer wrażliwych ze skłonnością do zaczerwienień, a także na okolice oczu ze skłonnościami do pojawiania się opuchnięć i zasinień. Przyspiesza leczenie siniaków, zaczerwienień i krwiaków.

💛 Działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i łagodząco.

💛 Ponadto, olej z kocanki działa silnie regeneracyjnie. Wpływa na przyspieszenie procesów odnowy naskórka, wspomaga gojenie i zabliźnianie ran. Sprawdzi się w ukojeniu skóry poparzonej nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Złagodzi ból i nawilży odwodnioną od słońca skórę. Olej z kocanki wymieszany z innym nawilżającym można stosować bezpośrednio na obszary skóry dotknięte poparzeniem. Efektem będzie natychmiastowe uczucie ulgi oraz pomoc w odnowie naskórka.

💛 Wykazano także silnie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i antyseptyczne działanie oleju. Najsilniej działa wobec następującym rodzajom bakterii i drożdży: Staphyllococcus aureus, Candida albicans i Mycobacterium phlei. Działanie to olej zawdzięcza głównie obecności flawonoidów i związków terpenowych. Może być zatem z powodzeniem stosowany w przypadku różnych infekcji oraz w przypadku cer trądzikowych. Ponadto, regularnie stosowany na twarz będzie zapobiegał powstawaniu podrażnień po goleniu u mężczyzn, wyprysków i zaczerwienień. Zalecana po zabiegach medycznych i kosmetycznych. Minimalizuje tworzenie się blizn (potradzikowych, rozstępów, pooparzeniowych, a także pomaga przy redukcji już istniejących, gdyż stymuluje odbudowę naskórka i odpowiada za tworzenie się nowych, zdrowych komórek (polecana po zabiegach złuszczających).

💛 Ponadto olejek hamuje rozpad elastyny i kolagenu. Pod wpływem różnorodnych czynników, w tym działania promieni słonecznych, dochodzi do aktywacji enzymów kolagenazy i elastazy. Prowadzi to rozpadu kolagenu i elastyny, w efekcie pojawiają się oznaki starzenia skóry (czyli zmarszczki i utrata jędrności). Olejek kocanki włoskiej hamuje enzymy kolagenazę i elastazę. Podobne właściwości mają olejki mirrowy, palmaroza, elemi, kadzidłowiec oraz absolut jaśminowy.

💛 Dzięki działaniu regeneracyjnym, olej skutecznie wspomoże walkę z rozstępami. Na poziomie komórkowym przenika do głębokich warstw skóry, gdzie wspomaga szybką odbudowę zniszczonych komórek. Poprawia elastyczność skóry i zapobiega pojawianiu się kolejnych rozstępów.  To działanie, olej zawdzięcza obecnym diketonom, które wspomagają zregenerowanie się komórek skóry.

💛 Kocanka działa także antyoksydacyjnie, a to za sprawą obecnych flawonoidów i acetofenonów. Flawonoidy zdolne są do hamowania enzymatycznego i nieenzymatycznego utleniania lipidów. Aktywność przeciwutleniająca flawonoidów wynika z ich zdolności do wiązania jonów metali oraz wychwytywania wolnych rodników. Flawonoidy mogą również hamować oksydazy, zapobiegając tworzeniu się reaktywnych form tlenu. Dzięki temu, flawonoidy opóźniają procesy starzenia się komórek.  

❓❓ Jak stosować?

🏵 kropla do codziennej pielegnacji, jako dodatek to kremu lub serum]

🏵 Na poparzenia i podrażnienia skóry spowodowane słońcem: dodaj 1-2 krople do oleju bazowego, aplikuj na skórę.

 

     5. DZIALANIE USPKAJAJACE/RELAKSUJACE

Ze względu na obecność estrów w składzie chemicznym, olejek ten ma właściwości relaksujące, pomaga również podczas bezsenności. Wykazuje również właściwości antydepresyjne.

❓❓ Jak używać?

🏵 1-2 krople do dyfuzora

🏵 2-4 krople z olejem nośnikowym do kojącego masażu

Nie można zapominać o przepięknym słodkim i słonecznym zapachu kocanki. W sam raz do tworzenia mieszanek:

 

PS. A na deser coś do samodzielnego zmieszania. Gojące i kojące dla skóry serum na podrażnienia spowodowane goleniem lub depilacją.

Składniki

  • 1/2 szklanki Frakcjonowanego oleju kokosowego
  • 1/4 szklanki wody różanej
  • 5 kropli oleju kadzidło
  • 5 kropli olejek lawendowy
  • 5 kropli oleju Melaleuca
  • 5 kropli oleju Helichrysum
  • 5 kropli oleju mirry

Instrukcja

  1. Umieść fractionowany olej kokosowy i wodę różaną w szklanym sprayu lub butelce z pompką.
  2. Dodaj olejki eteryczne i wstrząśnij, żeby składniki się wymieszały.
  3. Aby użyć, spryskaj bezpośrednio na skórę lub umieścić dwie do trzech pomp w dłoniach i wetrzyj w podrażnione miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.