Aromaterapia emocjonalna – naturalny sposób na dobre samopoczucie

💧 Aromaterapia emocjonalna – to fascynująca dziedzina wiedzy (i ziołolecznictwa), która tłumaczy nam jak za pomocą maleńkich cząsteczek zapachowych możemy wpływać na swoje samopoczucie i emocje.

Dzięki badaniom naukowym z zakresy neurobiologii, wiemy, że każdy rodzaj emocji ma swoje odwzorowanie w określonym profilu neuroprzekaźników i hormonów w naszym mózgu. Na przykład:

☝ SZCZĘŚCIE to wysoki poziom serotoniny i oksytocyny

☝ ZŁOŚĆ to wyrzut noradrenaliny

☝ PODEKSYTOWANIE to dużo adrenaliny i fenyletylaminy

☝ DEPRESJA objawia się niskim poziomem dopaminy serotoniny i estradiolu, za to wysokim melatoniny

☝ STRACH to niewiele serotoniny i dopaminy za to dużo adrenaliny

☝ Itd.

Wiadomo również, że jednymi z substancji, które są w stanie dotrzeć do naszego centralnego układu nerwowego i pomóc organizmowi wytworzyć taki profil neuroprzekaźników, by osiągnąć pożądany stan: szczęścia, ekscytacji, czy zadowolenia – są olejki eteryczne!

💧 Aromaterapia jest jedną ze skuteczniejszych metod radzenia sobie z emocjami. Dlaczego tak się dzieje? Otóż olejki eteryczne to substancje o maleńkich cząsteczkach, które unoszą się w powietrzu i docierają do naszego węchomózgowia już w 2 sekundy po zastosowaniu olejku. Do mózgu docierają po około 2 minutach i tam zaczynają działać. Co najważniejsze są to substancje:

☝ naturalne,

☝ bezpieczne,

☝ nie powodujące skutków ubocznych,

☝ nie powodujące uzależnienia,

☝ działające błyskawicznie i do tego

☝ bardzo łatwe w stosowaniu.

W celu zadania o emocje najlepiej olejki wdychać. Możemy to robić na kilka sposobów:

🍀 wdychać olejek prosto z buteleczki;

🍀 rozetrzeć kroplę w dłoniach i wdychać aromat z dłoni;

🍀 rozpylać w dyfuzorze;

🍀 spryskać pościel przed snem;

🍀 dodać do kąpieli (ważne, żeby nie dodawać olejków bezpośrednio do wody, najlepiej rozcieńczyć je z odrobiną jogurtu, miodu lub dodać do soli epsom);

🍀 nałożyć bezpośrednio na skórę np. za uszami lub na nadgarstki (UWAGA na olejki gorące!!)

🍀 dodać do tworzonych własnoręcznie naturalnych kosmetyków i perfum.

🍀 dodatkowo olejki doTERA, ponieważ są olejkami o jakości spożywczej nadają się do stosowania wewnętrznego – możemy je dodawać do napojów oraz ulubionych dań i wówczas dodatkowo będą miały również wpływ na nasze zdrowie i pomogą w procesie trawienia.

Każda grupa olejków eterycznych ma określone profile składowe, o których wiadomo, że wywołują konkretne reakcje emocjonalne. Pod tym względem możemy podzielić olejki eteryczne za 6 podstawowych grup zapachowych:

🍋 Olejki cytrusowe składają się na ogół z limonenu i monoterpenów o silnych właściwościach podnoszących na duchu, dodających energii, pobudzających i orzeźwiających.

🌿 Fenole, podstawowe składniki chemiczne wielu olejków eterycznych z przypraw korzennych, są znane ze swoich właściwości rozgrzewających.

🌲 Olejki eteryczne z drzew, ziół i traw są bogate w seskwiterpeny oraz estry, które działają kojąco i odnawiająco.

🌳 Dodatkowo olejki drzewne znane są ze swoich właściwości uziemiających, stabilizujących, uspokajających, wspomagających koncentrację i wyciszających gonitwę myśli.

🌼 Kwiatowe olejki eteryczne składają się przede wszystkim z monoterpenów i alkoholi monoterpenowych, które wykazują właściwości tonizujące i uspokajające, stabilizujące emocje i dające poczucie harmonii i komfortu.

🍃 Miętowe olejki eteryczne mają za to wysokie stężenie ketonów, które energetyzują, orzeźwiają i utrzymują koncentrację.

Możemy korzystać z pojedynczych olejków lub mieszać je wedle uznania, ale można również skorzystać z gotowych mieszanek, które zostały skomponowane przez specjalistów. Nie dość, że rewelacyjnie wspierają w różnych sytuacjach życiowych, to jeszcze przepięknie pachną.

Poniżej przedstawiam składy mieszanek wraz z podpowiedziami, kiedy po nie sięgać:

MOTIVATE (ENCOURAGING BLEND)  – Jest to mieszanka olejku miętowego (mięta pieprzowa), cytrusów (klementynka i owoc yuzu) oraz ziół (rozmaryn, kolendra, melisa) stworzona z myślą o osobach, które potrzebują motywacji i wsparcia. Kiedy mamy wątpliwości i czujemy frustrację – MOTIVATE pomoże rozproszyć negatywne myśli i znaleźć w sobie motywację, by się nie poddawać. Ta mieszanka wspiera uczucia pewności siebie, odwagi i wiary.

Kiedy po nią sięgamy?

 • Gdy potrzebujemy odzyskać pewność siebie i przeciwdziałać zwątpieniu.
 • Gdy potrzebujemy więcej pewności i wiary w siebie.
 • W sytuacji, gdy utkniemy i potrzebujemy wsparcia, by znów zacząć działać – da nam siłę, by zmierzyć się z wyzwaniami i przeciwnościami losu.
 • W okresach przemęczenia i zniechęcenia, gdy nie mamy energii czy motywacji by wypełniać ważne zadania w naszym życiu.
 • Kiedy tracimy nadzieję, że damy radę stawić czoła kolejnym dniom i czujemy, że życie nas przerasta.

Więcej o tej mieszance przeczytacie TUTAJ

CHEER (UPLIFTING BLEND) – mieszanka cytrusów (dzika pomarańcza) i olejków korzennych (goździk, cynamon, imbir, anyż gwiazdkowaty, gałka muszkatołowa) została stworzona dla osób, które potrzebują zastrzyku radości i optymizmu. Wspaniale wspiera, podnosi na duchu. Pobudza do działania i rozgrzewa. Daje prawdziwego kopa energetycznego, przywołuje radosny, optymistyczny nastrój. Zmniejsza napięcie.

Kiedy po nią sięgamy?

 • Gdy czujemy się bezradni i brak nam nadziei.
 • Gdy czujemy się smutni, przygnębieni i samotni.
 • Gdy czujemy się przybici i obciążeni różnymi trudnymi sytuacjami w życiu.
 • Gdy brak nam wiary, że będzie dobrze.

PASSION (INSPIRING BLEND) – to mieszanka, która ma w swoim składzie przyprawy (goździk, cynamon, kardamon, imbir), kwiaty (jaśmin), drzewa (drzewo sandałowe) oraz liść damiany znany ze swoich właściwości odnawiających.

Mieszanka PASSION ostała stworzona, by wspierać, gdy brakuje nam wewnętrznej pasji. Pomaga rozpalić entuzjazm, rozbudza odwagę, by realizować marzenia. Wspiera kreatywność.

Kiedy po nią sięgamy?

 • Gdy brak nam pasji, zapału i gotowości do działania.
 • Gdy jesteśmy znudzenie i mamy poczucie monotonii i stagnacji w naszym życiu.
 • Kiedy brak nam energii i wigoru, entuzjazmu i kreatywności.
 • Gdy wiecznie odmawiamy sobie przyjemności i ciągle narzucamy sobie reżim – zbyt dużo pracujemy i nie dajemy sobie prawa do radości, co skutkuje frustracją i zniechęceniem.
 • W sytuacji, gdy nasze życie staje się jedynie ciągiem różnych obowiązków ta mieszanka może pomóc odnaleźć w sobie spontaniczność i radość.

FORGIVE (RENEWING BLEND) to mieszanka wybaczenia. Zawiera olejki eteryczne drzew (świerk, jałowiec, mirra, żywotnik olbrzymi, cyprysik nootkajski) oraz tymianek, cytronellę i bergamotkę.

Jet to mieszanka na trudne emocje, takie jak: złość, poczucie winy czy poczucie zdrady.

Te emocje mogą utrudniać odnalezienie wewnętrznego spokoju i przebaczenia (sobie i innym). Powodują też, że nie jest nam łatwo cieszyć się życiem, kiedy trzymamy się traum z przeszłości. FORGIVE pomaga uporać się z przeszłością oraz  przynosi ulgę, spokój i radość towarzyszące przebaczaniu.

Kiedy po nią sięgamy?

 • Kiedy nie możemy uwolnić się od przeszłości, czujemy się winni lub wstydzimy się naszych wyborów lub działań.
 • Kiedy nie potrafimy wybaczyć innym lub sobie i pogodzić się z przeszłością.
 • Jeśli zaczynamy być cyniczni lub zgorzkniali i nie oczekujemy niczego dobrego od innych ludzi i świata.
 • Kiedy najczęściej dostrzegamy u innych to, co złe i możemy czuć pokusę, by to innych winić za nasze trudne sytuacje czy niepowodzenia.
 • Kiedy czujemy gniew i mamy poczucie zranienia.

CONSOLE (COMFORTING BLEND) – mieszanka została stworzona z myślą o osobach, które potrzebują wsparcia emocjonalnego w sytuacjach straty, żałoby, ogromnych tragedii i traumy.

Ma w swoim składzie olejki drzewne (kadzidłowiec, drzewo sandałowe, amyris) oraz kwiatowe (róża ylang-ylang, labdanum, osmantus) a także olejek paczuli.

CONSOLE pomaga zmierzyć się z żałobą, czy stratą i przetrwać trudny okres. Pomaga zdobyć się na cierpliwość wobec siebie i innych. Pomaga przezwyciężyć uczucie smutku i żalu, przynosi pocieszenie i ukojenie. Wzbudza uczucie nadziei i wspiera pozytywne myślenie.

Kiedy po niego sięgamy?

 • Gdy nie możemy sobie poradzić z ogromnym bólem emocjonalnym lub lękiem czy niepokojem.
 • Gdy czujemy dezorientację, smutek i żal z powodu utraty kogoś lub czegoś. 
 • Gdy emocjonalne rany z przeszłości dają o sobie znać.
 • Kiedy nie możemy znaleźć ukojenia i poczuć w sercu spokoju.
 • Kiedy potrzebujemy ukojenia i pocieszenia. Pomaga uciec od smutku i żalu.

PEACE (REASSURING BLEND) – mieszanka została stworzona z myślą o osobach, którym brak wewnętrznego spokoju. Ma w składzie wiele olejków kwiatowych (lawenda, ylang-ylang, szałwia muszkatołowa, labdanum) oraz olejek z kadzidłowca, wetiweria, majeranek oraz olejek z mięty zielonej (spearmint).

Dodaje spokoju, koi nerwy, uspokaja umysł, zapewnia wsparcie, dodaje otuchy. Pomaga zapanować nad emocjami i odzyskać panowanie nad sobą. Przywraca pozytywne myślenie oraz poczucie bezpieczeństwa.

Kiedy po niego sięgamy?

 • Kiedy brak wewnętrznego spokoju przejawia się chęcią do nadmiernego kontrolowania wszystkiego dookoła – ludzi lub relacji. Taka chęć kontroli pojawia się zwłaszcza, gdy czujemy lęk. Daje to pozorne uczucie porządku i bezpieczeństwa.
 • Kiedy zamartwiamy się i mamy negatywne nastawienie do świata.
 • Kiedy obsesyjnie planujemy i myślimy o przyszłości tworząc czarne scenariusze.
 • Kiedy nie możemy poradzić sobie z natłokiem myśli i nie znajdujemy radości w „tu i teraz” – PEACE wspiera nas w dążeniu do połączenia z naszym wnętrzem.
 • Kiedy czujemy niepokój lub lęk przed egzaminem lub wystąpieniem publicznym.
 • Kiedy nie radzimy sobie ze stresem i presją.

Wszystkie olejki z zestawu do aromaterapii emocjonalnej możemy stosować aromaterapeutycznie (wdychanie) oraz zewnętrznie na skórę.

UWAGA! Olejków nie stosujemy wewnętrznie, tzn. nie zjadamy ich.

WDYCHANIE:

💧 1-2 krople dodać do dyfuzora.

💧 1-2 krople rozetrzeć w dłoniach i wdychać spokojnie przez minutę.

💧 rozpylać w samochodzie.

💧 1-2 krople skropić ubranie

MIEJSCOWO:

💧 1-2 krople rozcieńczyć olejem nośnikowym i wmasować w stopy.

💧 1 kroplę wetrzeć w nadgarstki, szyję lub miejsca za uszami.

💧 1-2 krople rozcieńczoną w oleju nośnikowym wmasować w okolice serca.

💧 2-3 krople wymieszać z miodem lub solą epsom i dodać do aromatycznej kąpieli.

💧 1-2 krople dodać do żelu pod prysznic lub balsamu do ciała.

 

👍👍 Wszystkie z tych mieszanek dostępne są również w buteleczkach z roll’onem (Touch 10 ml), rozcieńczone frakcjonowanym olejem kokosowym do bezpośredniego zastosowania na skórę. W takim wydaniu mogą z powodzeniem zastąpić nam perfumy ❗❗❗

TO DZIAŁA!

Jeżeli zainteresował Cię temat – zapraszam do kontaktu 😍

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.