☝ Olejek geraniowy (Geranium) otrzymuje się na drodze destylacji parą wodną z liści i kwiatów pelargonii z gatunku Pelargonium Graveolens.
☝ Roślina ta pochodzi z Republiki Południowej Afryki, ma pachnące, zielone liście i kwiaty w kolorze róży i może osiągnąć do jednego metra wysokości. Rośnie najlepiej w pełnym słońcu i na żyznych glebach.
☝ Liście i kwiaty rośliny geranium są jadalne i są często używane w deserach, ciastach, galaretkach i herbatach. W epoce wiktoriańskiej, świeże liście geranium były używane jako elementy dekoracyjne na stołach, oraz jako przekąska.
☝ Zastosowania i zalety tej pięknej rośliny są bardzo wszechstronne i są wykorzystywane między innymi do poprawy kondycji skóry i włosów. Aromat geranium może również pomóc zmniejszyć uczucie stresu i uspokoić nerwy. Dodatkowo silne składniki chemiczne w olejku eterycznym Geranium stanowią naturalny sposób odstraszania owadów.

Olejek geraniowy stosowany był jako środek upiększający już w czasach starożytnego Egiptu. W starożytności uważano go poza tym za silny środek leczniczy, który leczy złamania, a nawet nowotwory.
Olejek geraniowy ma piękną jasnozieloną barwę, a jego zapach przypomina nieco woń olejku różanego. W przemyśle kosmetycznym często używa się olejku geraniowego do fałszowania wyrobów, które powinny zawierać znacznie droższy olejek różany.
Najważniejsze składniki chemiczne olejku geraniowego to:
- geraniol – główny składnik – alkohol monoterpenowy. Ostatnie badania naukowców, podane przez blog doTERRA Science, sugerują, że doustnie spożywane geraniol pozytywnie wpływa na wiele szlaków biochemicznych w okrężnicy, co pomaga utrzymać zdrowie komórek jelita grubego.
- citronellol – również alkohol monoterpenowy,, który w dużym stopniu przyczynia się do zdolności olejku geranium do odstraszania owadów
- linalol,
- terpineol,
Geranium olejek eteryczny dobrze łączy się z takimi olejkami jak :
- Bazylia,
- Bergamotka,
- Cedarwood,
- Clary Sage,
- Grejpfrut,
- Lawenda,
- Limonka,
- Dzika pomarańcza
➡ Jak niemal wszystkie olejki kwiatowe, olejek geraniowy ma działanie antydepresyjne i antyseptyczne oraz właściwości ściągające i hemostatyczne, to znaczy powstrzymujące krwawienia, może więc być bardzo pomocny w leczeniu wszelkich zranień (ułatwia szybkie gojenie).
➡ Stosuje się go również do pielęgnacji skóry z powodu pięknego zapachu, właściwości ściągających i anty septycznych oraz ze względu na zdolność regulowania poziomu łoju produkowanego przez skórę.
➡ Działa bardzo korzystnie na cery nadmiernie suche oraz nadmiernie tłuste, a także cery mieszane (suche z tłustymi partiami), których pielęgnacja jest wyjątkowo kłopotliwa.
➡ Olejek geraniowy jest cennym środkiem antydepresyjnym.
➡ Olejek geraniowy jest bardzo skuteczny w leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą i innymi stanami wynikającymi z zachwiania równowagi hormonalnej w organizmie, przynosi też ulgę w stanach napięć przed menstrualnych (dużą rolę odgrywają tu jego właściwości moczopędne, powoduje on bowiem usuwanie płynów, które gromadzą się nadmiernie w organizmach wielu kobiet w okresie przedmiesiączkowym). Owo równoważące działanie wypływa z faktu, że olejek geraniowy stymuluje pracę kory nadnerczy. Hormony wydzielane przez korę nadnerczy mają przede wszystkim charakter regulatorów, które zarządzają produkcją hormonów wytwarzanych przez inne organy, w tym także produkcją męskich i żeńskich hormonów płciowych.
➡ Olejek geraniowy stymuluje pracę układu limfatycznego, co w połączeniu z właściwościami moczopędnymi czyni go świetnym środkiem w leczeniu cellulitu, puchlin wodnych, zatrzymania płynów i obrzęków stawów. Jego działanie odwadniające jest efektem tonizującego wpływu olejku na nerki i wątrobę równocześnie.
➡ Używany jest w leczeniu żółtaczki, kamieni nerkowych i najróżniejszych infekcji dróg moczowych.
➡ Jest także dobrym antyseptykiem do pielęgnacji jamy ustnej, leczenia bólu gardła, owrzodzeń i innych infekcji dziąseł.
➡ Olejek geraniowy jest składnikiem wielu środków przeciwko insektom, w których występuje w połączeniu z olejkiem bergamotowym i cytrynowym. Dyfuzowanie olejku geraniowego, pozwala uchronić dom przed nalotami much w lecie, pozostawiając jednocześnie przyjemny słodkawy zapach.
Uwaga!!
* Kobiety w ciąży użycie olejku powinny skonsultować z lekarzem.
* Nie stosować równolegle z tabletkami antykoncepcyjnymi
* Zawsze przed zastosowaniem na skórę – rozcieńczyć !
* Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
* Należy unikać stosowania u niemowląt i małych dzieci.
Jak używać olejku geraniowego? Kilka praktycznych porad poniżej:
🌺 PIĘKNA TWARZ. Wzbogać codzienną dawkę kremu 1-2 kroplami olejku i używaj na twarz, aby uzyskać promienny, równomierny koloryt skóry.
🌺ODNOWA SKÓRY TWARZY. Aromaterapeutyczna maseczka parowa to świetny sposób na otwarcie porów i odnowę skóry. Stwórz własną maseczkę parową z olejkiem eterycznym z geranium.
🌺PIĘKNE WŁOSY. Dodaj kilka kropli olejku z geranium do szamponu i odżywki. Nada on włosom promiennego i zdrowego blasku, a przez cały dzień będziesz czuć na włosach wspaniały aromat.
🌺PIĘKNE CIAŁO. Chcesz poprawić wygląd całej skóry Dodaj kilka kropli olejku z geranium do balsamu do ciała lub użyj olejku z geranium rozcieńczonego olejkiem bazowym (np. frakcjonowanym olejek kokosowym, czy ze słodkich migdałów). Po kąpieli nałóż olejek geraniowy na skórę, aby uzyskać efekt wygładzenia.
🌺WZBOGACAMY ŚRODKI DO PIELĘGNACJI. Dodaj 1-2 krople do płynu do mycia rąk, szamponu, środka chroniącego włosy przed temperaturą, lakieru do włosów, odżywki, płynu do mycia ciała lub środka ułatwiającego rozczesywanie. Dodanie olejku z geranium do produktów codziennego użytku zapewni Ci zdrowsze i piękniej wyglądające włosy i skórę.
🌺LUKSUSOWY MASAŻ. Olejek z geranium jest idealny do masażu. Połącz kilka kropli olejku z frakcjonowanym olejem kokosowym (lub innym olejem bazowym) aby uzyskać bazę do luksusowego, komfortowego masażu. Możesz połączyć olejek geraniowy z olejkiem lawendy lub bergamotki, aby jeszcze bardziej wzmocnić doznania podczas masażu.
🌺DZIAŁA TAKŻE NA EMOCJE. Stres i uczucie niepokoju, frustracji mogą być mocno dokuczliwe. Skorzystaj wtedy z aromatycznych właściwości olejku z geranium. Umieść 1 kroplę w dłoniach, a następnie potrzyj dłonie o siebie. Następnie przyłóż dłonie do nosa i ust (zrób „kominek”) i powoli wdychaj. Poczujesz jego uspokajający i uziemiający wpływ na Twoje emocje.
🌺PIĘKNY ZAPACH W DOMU. Zrób własne Potpourri. Zbierz kilka ulubionych roślin, dodaj kilka kropli olejku eterycznego z geranium i innych ulubionych olejków eterycznych i połącz w naczyniu. To domowa potpourri doskonale nadaje się do dekoracji pokoju lub do stosowania w łazience, aby zapewnić naturalny i przyjemny aromat.
🌺A OWADY GO NIE LUBIĄ. Geranium odstrasza także owady, których nie chcemy gościć w naszych domach. Nałóż 1 po kropli na wacik i umieść waciki w rogach miejsc, w których mogą znajdować się owady. Jeśli wybierasz się do ogrodu, nałóż kilka kropli olejku geranium (rozcieńczonego olejem bazowym) na ciało, aby odstraszyć owady.
Źródło:
Materiały doTERRA
doTERRA blog
https://www.facebook.com/mocolejkow
W odpowiedzi na “GERANIUM (Pelargonium graveolens)”
[…] Geranium (Pelargonium graveolens) […]