Rozmaryn (Rosmarinus officinalis )

ROZMARYN – ROSEMARY – Rosmarinus officinalis

Starożytni Rzymianie określali go mianem kwiatu morza ( łac. rosa – róża i marinus – morski), gdyż wyczuwalny na morzu zapach rozmarynu zwiastował bliski ląd.

Olejek rozmarynowy powstaje z rozmarynu – krzewinki zimozielonej rosnącej w Azji, Afryce i w Europie Południowej. Rozmaryn należy do rodziny jasnowatych podobnie jak mięta, oregano, tymianek czy bazylia. Wyróżnia się niebieskimi kwiatami i charakterystycznym, mocnym, ziołowym, orzeźwiającym zapachem. Wytwarzany jest metodą destylacji parą wodną z liści i kwiatów.

Lubicie stare historie, podania i wierzenia?

Rozmaryn uprawiany już w starożytnym Rzymie, Egipcie i Grecji. Już w starożytności był wykorzystywany do aromatyzowania potraw oraz w medycynie jako środek przyspieszający gojenie, antyseptyczny i przeciwbólowy.

Niekiedy był używany jako substutut kadzidła. W starożytnej kulturze był rośliną dedykowaną Afrodycie. Według legendy, grecka bogini Afrodyta była ozdobiona  gałązkami rozmarynu, kiedy wyłoniła się z morza. Nazywano go świeżym powiewem morza, uważany był za symbol wiernej miłości, wierzono że poprawia pamięć i koncentrację. Wręczenie bukieciku rozmarynu zapewniało o stałości, lojalności i oddaniu wobec ukochanej osoby lub przyjaciela.

Rozmaryn był również symbolem pamięci o zmarłych. Egipcjanie wkładali gałązki rozmarynu w ręce zmarłych, wierzyli że ich zapach osłodzi im podróż do krainy  nieśmiertelnych dusz, w Grecji pleciono wieńce z  rozmarynu dla zmarłych. W Londynie na początku 18 wieku pęczki rozmarynu i tymianku były noszone na pogrzeby i procesje, spodziewano się że jest to zabezpieczenie  wobec chorób zakaźnych oraz symbol pamięci. Gdy trumna została umieszczona w grobie, wszyscy żałobnicy rzucali  swoje gałązki do grobu. Hiszpanie darzą go dużą czcią,  gdyż według wierzeń dał schronienie Marii podczas  ucieczki do Egiptu. Kiedy powiesiła swój niebieski płaszcz na krzewie, białe dotychczas kwiaty zabarwiły się na niebiesko.

Przesąd mówi że młodzi ludzie którzy dotkną się pod gałązką rozmarynu, zakochają się w sobie, jeżeli gałązka będzie  mieć otwarty kwiat. Rozmaryn był używany  do wróżenia przez panny, gałązki sadzono w osobnych donicach i przypisywano im imię potencjalnego kochanka. Ta która rosła najsilniej i najszybciej dawała odpowiedź. Wierzono, że umieszczenie  gałązki rozmarynu pod poduszką przed snem pomaga odeprzeć koszmary, a umieszczone na zewnątrz  domu odpychają czarownice. Z wiekami zmieniło się to znaczenie i wierzono, że tam gdzie kobieta rządzi  domem i ogrodem, rozmaryn rośnie obficie. 

Rozmaryn był częścią larendogry  (“Woda Królowej Węgierskiej”), pierwszych perfum destylowanych, w których łączył się olejek  eteryczny z alkoholem. Mieszanina została zarejestrowana  w 1370 i została nazwana na część królowej Elżbiety Węgierskiej. Według legendy, pustelnik który przedstawił królowej recepturę,  powiedział jej że zachowa piękno, aż do śmierci.

Obecnie jest popularną rośliną przyprawową, używaną  głównie w tradycyjnej kuchni śródziemnomorskiej,  hiszpańskiej, bałkańskiej, meksykańskiej. Jest ważną częścią mieszanki zioła prowansalskie  i klasyczną przyprawą do grilla, pieczonych ziemniaków, marynat, zapiekanek, gulaszy, zup, sosów, smarowideł do chleba. Dobrze harmonizuje z cukinią, ziemniakami i makaronem.  Używany także do deserów, kremów, ciast z blachy,  niektórych dżemów, galaretki jabłkowej,  miód z rozmarynu jest używany w wypiekach.

Poza zastosowaniem w kuchni, olejek rozmarynowy wyróżnia się właściwościami zdrowotnymi.

Właściwości lecznicze olejku rozmarynowego?

✔ obniża poziom cukru we krwi – w naturalny sposób podnosi poziom insuliny, w związku z czym jest szczególnie polecany diabetykom.

✔ posiada działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze – wspiera organizm w czasie infekcji i zakażeń, wzmacnia układ immunologiczny.

✔ ma pozytywne działanie przy zaburzeniach menstruacyjnych,

✔ zmniejsza cellulit,

✔ obecny w nim kwas karnozowy dba również o zdrowie oczu i chroni przed zwyrodnieniami plamki żółtej.

✔ wzmacnia układ odpornościowy, stymuluje pracę organizmu,

✔ wspomaga krążenie krwi i przeciwdziała schorzeniom układu oddechowego i pokarmowego.

✔ ze względu na właściwości przeciwzapalne wykorzystuje się go także do masażu – przynosi ulgę zmęczonym mięśniom, przyspiesza regenerację urazów.

Olejek rozmarynowy dla naszego umysłu i emocji:

✔ Niewątpliwą zaletą rozmarynu jest pozytywny wpływ na komórki mózgowe. Składnik czynny rozmarynu, który stymuluje mózg to kwas karnozowy. Zwalcza on skutecznie toksyny i wolne rodniki. Istnieją przesłanki, iż może odgrywać znaczącą role w profilaktyce chorób neurodegradacyjnych.

✔ Rozmaryn jest królem jeżeli chodzi o pomoc w koncentracji i zapamiętywaniu. W badaniach  dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne! Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku. A na konferencji Towarzystwa Psychologicznego w Wielkiej Brytanii, przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotąd wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, tym razem testom poddano uczniów szkół podstawowych, których wyniki jednoznacznie potwierdziły jego skuteczność. Dr. Mark Moss przeprowadził wiele badań, którymi potwierdził, iż wdychając olejek z rozmarynu szybciej zapamiętujemy nowe informacje i ich kombinacje. Te właściwości, olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości 1,8-cineolu – aktywnego składniku odpowiedzialnego za jego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.

UWAGA! Okazuje się, że wytworzenie takiego związku w sposób sztuczny jest niemożliwe, musi bowiem występować wraz z innymi związkami występującymi naturalnie w rozmarynie.

✔ Ponadto przeciwdziała złemu nastrojowi, stanom lękowym, polepsza nastrój, daje siły witalne i zwiększa libido.

Olejek rozmarynowy na włosy?

Olejek z rozmarynu bardzo często wykorzystuje się w zabiegach kosmetycznych. Jego najbardziej znanym zastosowaniem jest pielęgnacja włosów:

✔ ma działanie przeciwłupieżowe,

✔ przyspiesza regenerację tkanek.

✔ stymuluje krążenie krwi na powierzchni skóry głowy, sterylizuje i zapobiega swędzeniu.

✔ regeneruje włosy przetłuszczające się bądź suche i uszkodzone.

✔ w połączeniu z innymi olejkami eterycznymi zapobiega wypadaniu włosów, łysieniu oraz powstawaniu stanów zapalnych skóry.

Jak go użyć??

aby zwiększyć grubość i wzrost włosów: 3 do 5 kropli olejku rozmarynowego wymieszaj z 3 do 5 kroplami oliwy z oliwek. Wmasuj dokładnie w skórę głowy. Pozostaw mieszankę na skórze na około cztery godziny. Dokładnie umyj włosy. Kurację stosuj raz w tygodniu!

w przypadku łysienia plackowatego zaleca się zrobić mieszankę z rozmarynu, lawendy i drzewa cedrowego po 2 krople, to najskuteczniejsze trio na włosy i skórę głowy.

aby wspomóc zdrowe włosy i skórę głowy dodaj kroplę na dłoń do szamponu.

Olejek rozmarynowy w kosmetyce

✔ Olejek z rozmarynu wyróżnia się działaniem ściągającym, jest więc wyjątkowo chętnie wykorzystywany w zabiegach pielęgnacji ciała.

✔ Przede wszystkim zaleca się go osobom z przetłuszczającą się cerą, zmianami trądzikowymi i rozszerzonymi porami.

✔ Umożliwia redukcję przebarwień i łagodzi blizny.

✔ Zawiera antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, wobec czego jest doskonałym środkiem przeciwdziałającym procesom starzenia – na jego bazie tworzy się kremy i balsamy.

✔ Umożliwia właściwe nawilżenie skóry i szybką poprawę jej wyglądu – staje się ona dużo bardziej elastyczna i nabłyszczona.

Olejek rozmarynowy może być używany w różny sposób:
  1. Olejek rozmarynowy przyjmowany wewnętrznie wspomaga zdrowe trawienie, funkcję narządów wewnętrznych, zmniejsza napięcie nerwowe i zmęczenie.
  2. Nakładany miejscowo – łagodzi dolegliwości towarzyszące menstruacjom.
  3. Może być nanoszony na rany i skaleczenia – odkaża je, chroni przed zakażeniami bakteryjnymi, przyspiesza proces gojenia oraz minimalizuje blizny.
  4. Jako dodatek do past do zębów i płynów do płukania przeciwdziała powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.
  5. Masaże z wykorzystaniem olejku z rozmarynu są bardzo odprężające i regenerujące, polepszają ogólny stan organizmu, łagodzą stłuczenia, naciągnięcia i inne kontuzje;
  6. Można dodawać do kąpieli – pomaga się zrelaksować, redukuje zmęczenie, podwyższa ciśnienie krwi i zwiększa libido;
  7. Inhalacja z olejku rozmarynowego – wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego, bólu głowy, podwyższa ciśnienie, odstresowuje, zwiększa koncentrację i podwyższa komfort psychiczny, dodaje energii, siły i chęci do działania.

.

Sposoby stosowania?

Wewnętrznie:

W rozcieńczeniu, najlepiej oliwą z oliwek albo olejem. Może być również w kapsułce wegańskiej.

Miejscowo:

jedną lub dwie krople rozcieńcz olejem nośnym, aby zminimalizować wrażliwość skóry i nanieś na żądany obszar i rozmasuj.

– do kąpieli dodaj 5 kropli z 5 ml oleju nośnego/ jogurtu lub z garścią soli do kąpieli.

– do włosów:

Aromaterapia:

użyj trzech do czterech kropli w dyfuzorze. Najładniej pachnie z mieszany z olejkiem cytrynowym, miętowym lub olejkiem z drzewa sandałowego.

W kuchni:

dodaj jedną lub dwie krople olejku eterycznego z rozmarynu do mięs i ulubionych przystawek. aby nadać smak i wspomóc zdrowe trawienie.

OSTRZEŻENIE! Tak jak inne czyste olejki, rozmaryn jest substancją bardzo mocno stężoną i silnie działającą. Może podrażnić skórę, dlatego zawsze stosuj go w rozcieńczeniu olejem bazowym. Trzymaj poza zasięgiem dzieci. Jeśli masz nadciśnienie, padaczkę, jesteś w ciąży, karmisz piersią, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Unikaj kontaktu z oczami, wewnętrzną strona ucha i wrażliwymi obszarami. Unikaj promieni słonecznych lub UV przez maksymalnie 12 godzin po miejscowym zastosowaniu produktu.

 

Źródła:

Materiały doTERRA

Www.akademiaducha.pl

Www. Herbamea.pl

Klaudyna Hebda – blog

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.