TRAWA CYTRYNOWA – Lemongrass (Cymbopogon flexuosus)
Naturalny olejek lemongrasowy otrzymuje się w procesie destylacji parą wodną liści rośliny nazywanej palczatką pogiętą (Cymbopogon flexuosus – tzw. olejek wschodnioindyjski) lub palczatką cytrynową (Cymbopogon citratus– olejek zachodnioindyjski). Jako jeden z nielicznych olejków eterycznych zawiera w swoim składzie nawet do 75 – 85% cytralu, czyli związku chemicznego odpowiedzialnego za charakterystyczny cytrynowy zapach. Nawet niewielkie jego stężenie w mieszaninie sprawia, że nuta cytrynowa staje się dominująca. To cytral nadaje skórce cytrynowej charakterystyczny aromat, chociaż olejek cytrynowy zawiera go zaledwie 2-3%.
Poza cytralem olejek lemongrassowy zawiera:, Citronellol, Eugenol, Geraniol, Limonen oraz Linalol.


Olejek pozyskuje się wyłączni z trawy cytrynowej uprawianej na plantacjach. Pierwsze plantacje lemongrass powstały w Indiach na początku XX wieku (potem również n Madagaskarze, Cejlonie i Komorach).
Trawa cytrynowa to wysoka, wieloletnia, tropikalna, trawiasta roślina stosowana w kuchni azjatyckiej w zupach, herbatach i curry, a także w potrawach z ryb, drobiu, wołowiny i owocach morza. Ziele palczatki jest częstym składnikiem mieszanek przyprawowych w kuchni hinduskiej i indonezyjskiej. Oprócz unikalnego smaku, olejek z trawy cytrynowej promuje zdrowe trawienie. Ponadto oczyszcza i tonizuje skórę i jest często stosowany w produktach kosmetycznych. Jest idealnym olejkiem do masażu.
Trawa cytrynowa była tradycyjnie stosowana w leczeniu problemów trawiennych i wysokiego ciśnienia krwi, ale olejek eteryczny ma wiele innych potencjalnych korzyści zdrowotnych. Ma szerokie spektrum działania od wsparcia mięśni i ścięgien, poprzez wsparcie tarczycy, na właściwościach odstraszających owady kończąc. Jest również popularny w aromaterapii, jako olejek łagodzący stres, niepokój i depresję.
DLA KOGO JEST TO OLEJEK?
Ze względu na swoje wyjątkowe właściwości olejek lemongrasowy polecany jest przede wszystkim osobom przemęczonym, znużonym, wyczerpanym fizycznie i psychicznie. Jego cytrusowy zapach dodaje bowiem energii, poprawia samopoczucie i rozbudza, a jednocześnie uspokaja. Z jego właściwości antyseptycznych i przeciwzapalnych mogą skorzystać osoby walczące z trądzikiem i innymi stanami zapalnymi skóry, a także z infekcjami układu oddechowego i pokarmowego. Olejek okaże się przydatny w przypadku przeziębienia, grypy, zapalenia zatok i kataru. Docenią go także sportowcy, bowiem bardzo skutecznie łagodzi bóle mięśniowe, rozgrzewa i relaksuje.
JAKIE MA WŁASCIWOŚCI??
✔ Trawa cytrynowa od wieków znana ze swojego działania ściągającego, przeciwzapalnego, odkażającego, antyseptycznego, przeciwbakteryjnego oraz przeciwbólowego.
✔Jej piękny, świeży, cytrynowy zapach działa na nasz organizm kojąco i pobudzająco zarazem, dodając energii.
✔Działa odstraszająco na kleszcze, komary i inne owady. Z tego powodu jest często stosowany jako dodatek zapachowy w świecach, kominkach do aromaterapii oraz odświeżaczach powietrza.
✔Działa bakteriobójczo i normalizująco. Jest stosowana do skóry z tendencjami do stanów zapalnych, wyprysków, a także do cery przetłuszczającej się, zanieczyszczonej. Działając odkażająco i oczyszczająco sprawia, że skóra staje się świeża i gładka.
✔Olejek eteryczny lemongrasowy jest często stosowany jako dodatek do kremów do skóry tłustej i mieszanej. Wmasowywany w skórę redukuje trądzik i stany zapalne.
✔Olejek lemongrass działa uspokajająco i orzeźwiająco, wspomaga koncentrację i dobry nastrój.
✔Jest doskonały do aromaterapii, kąpieli, a także do inhalacji podczas infekcji górnych dróg oddechowych, grypie, przeziębieniu, kaszlu astmie i gorączce, jako że działa bakteriobójczo i wspomaga system immunologiczny organizmu.
✔Świetnie oczyszcza zatoki.
✔Może być również z powodzeniem stosowany do odświeżania powietrza ponieważ pochłania nieprzyjemne zapachy. Często dodawany jest do domowych środków czystości.

✔Naturalny olejek z trawy cytrynowej jest polecany jako dodatek do masażu przy bólach reumatycznych oraz bólach głowy.
✔Dzięki właściwościom antyseptycznym wykorzystywany podczas masażu wspomaga leczenie infekcji żołądkowych, niestrawności, stanów zapalnych okrężnicy i pobudza apetyt.
✔Polecany również do masowania obolałych mięśni na przykład po różnego rodzaju wysiłku na przykład po intensywnym treningu oraz po kontuzjach. Wzmacnia osłabione, obolałe miejsce, rozgrzewa i pobudza organizm oraz zmniejsza obrzęki.
✔Olejek dodany do masażu lub kąpieli poprawia krążenie krwi, pomaga w zaburzeniach trawienia, kolkach jelitowych i niestrawności.
✔Doskonale ujędrnia skórę, działa antycellulitowo
✔Łagodzi objawy reumatyzmu.
✔Wspólnie z olejkiem cedrowym, będzie cennym specyfikiem w walce przeciwko żylakom.
JAK GO STOSOWAĆ? Na wszystkie 3 możliwe sposoby:
🔹 Dyfuzja: użyj trzy – cztery krople w wybranym dyfuzorze (dobrze komponuje się z kardamonem, bazylią lub miętą zieloną),
🔹 Możesz także bezpośrednio wdychać olej z trawy cytrynowej. Dodaj kilka kropli do wacika lub chusteczki i wdychaj aromat. Niektóre osoby masują rozcieńczony olejek eteryczny w skroniach, aby złagodzić bóle głowy.
🔹 Dodatek do żywności: rozpuść jedną kroplę w 125 ml płynu, dodaj 1-2 krople jako przyprawę do przystawek i dań mięsnych (będzie to jednocześnie wspomaganiem zdrowego trawienia),
🔹 Na skórę: do masażu – zmieszaj 5 kropli z 10 ml oleju nośnikowego,
🔹 Do kąpieli – zmieszaj 5 kropli z łyżką miodu lub soli do kąpieli,
🔹 Do perfumowania – zmieszaj 1 kroplę z 10 kroplami oleju nośnikowego
🔹 Wspomaga prawidłowe trawienie po zażyciu w kapsułce – 1 kropla uzupełniona olejem spożywczym lub oliwą.
🔹 Olejek z trawy cytrynowej warto dodawać do domowych środków czystości. Jego połączenie z wodą, sodą lub/i octem sprawi, że dom stanie się bezpieczny, czysty i pachnący cytryną.
Lemongrass DLA ZDROWIA:
- Ma właściwości antybakteryjne – Trawa cytrynowa jest stosowana jako naturalny środek do leczenia ran i zapobiegania infekcji. Badania z 2010 roku wykazały, że olejek z trawy cytrynowej był skuteczny przeciwko wielu bakteriom lekoopornym, w tym bakteriom, które powodują infekcje skóry, zapalenie płuc, infekcje krwi, poważne infekcje jelitowe.
- Ma właściwości przeciwgrzybicze – Udowodniono właściwości przeciwgrzybicze przeciwko wielu typom grzybicy, w tym Candida albicans. W tym badaniu także stwierdzono że inhalacja jest najskuteczniejszym zastosowaniem przeciwko Candida. Ostateczne wyniki były takie, że trawa cytrynowa wykazuje „znaczący potencjał w opracowywaniu leków do leczenia zakażeń grzybiczych”.
- Ma właściwości przeciwzapalne – Uważa się, że przewlekłe stany zapalne powodują miedzy innymi zapalenie stawów, choroby sercowo-naczyniowe, a nawet nowotwory. Trawa cytrynowa zawiera cytral, związek o udowodnionym, silnym działaniu przeciwzapalnym.
- Ma właściwości przeciwutleniające – Przeciwutleniacze pomagają organizmowi zwalczyć wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Badania wykazały, że olejek z trawy cytrynowej pomaga naturalizować wolne rodniki i chroni przed tym zdrowe komórki i tkanki.
- Trawa cytrynowa jest stosowana jako środek naturalny na wiele problemów trawiennych. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym olejek ten pomaga w leczeniu infekcji żołądkowych, także pobudza apetyt i działa kojąco na stany chorobowe i zapalne okrężnicy.
- Trawa cytrynowa jest również częstym składnikiem herbat ziołowych i suplementów na nudności. Chociaż większość produktów ziołowych używa suszonych liści trawy cytrynowej, stosowanie olejku eterycznego do aromaterapii może zapewnić podobne korzyści.
- Może pomóc obniżyć poziom cholesterolu – Wysoki poziom cholesterolu może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu, także ważne jest, aby utrzymać jego stabilny poziom. Trawa cytrynowa jest tradycyjnie stosowana w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu i leczeniu chorób serca, co zostało potwierdzone w badaniach.
- Jako składnik olejku do masażu rozgrzewa i pobudza organizm, wzmacnia i ujędrnia osłabione, obolałe mięśnie – masaż taki zaleca się sportowcom po kontuzjach oraz rekonwalescentom osłabionym długą chorobą.
- Według naukowców z Australii trawa cytrynowa może łagodzić ból i migreny. Naukowcy uważają, że związek trawy cytrynowej zwany eugenolem ma podobne zdolności do aspiryny. Uważa się, że Eugenol zapobiega zlepianiu się płytek krwi. Uwalnia również serotoninę, hormon, który reguluje nastrój, sen, apetyt i funkcje poznawcze.

Lemongrass w AROMATERAPII:
- Wiele badań wykazało, że aromaterapia łagodzi stres i niepokój. Połączenie aromaterapii z masażem może przynieść jeszcze większe korzyści. Badanie z 2015 r. oceniało działanie masażu z olejkiem z trawy cytrynowej i olejku ze słodkich migdałów. Uczestnicy badania, którzy otrzymywali masaż przy użyciu olejku raz w tygodniu przez trzy tygodnie, byli bardziej zrelaksowani i mieli niższe ciśnienie krwi niż ci z grupy kontrolnej.
- Dzięki swojej świeżości olejek lemongrasowy działa na człowieka orzeźwiająco, wyostrza zmysły, zmniejsza pobudzenie nerwowe, poprawia koncentrację i ułatwia podróżowanie środkami lokomocji.
- Doskonale sprawdzi się również jako dodatek do inhalacji, które pobudzą apetyt i złagodzą objawy infekcji żołądkowych.
- Ponieważ zawarty w olejku lemongrasowym cytral jest substancją, która w dużym stężeniu może uczulać, to olejek najbezpieczniej jest stosować w różnych formach aromaterapii, zaś w przypadku masaży, zawsze rozcieńczać go innym olejem bazowym. Cytrynowy zapach na właściwości orzeźwiające i uspokajające, które można wykorzystać poprzez aromatyzowanie pomieszczeń lub gorącą kąpiel. Wystarczy zaaplikować go w niewielkiej ilości do nawilżacza powietrza, lampki lub kominka aromatycznego, aby cytrusowy aromat wypełnił całe wnętrze.
- Podobnie zastosujemy go też w wannie wypełnionej gorącą wodą – wystarczą już 2 – 3 krople.
- Wdychanie olejku poprzez inhalację pomoże również przy takich problemach, jak katar czy zapalenie zatok.
Lemongrass w KOSMETYCE:
UWAGA! Nie należy stosować czystego, nierozcieńczonego olejku lemongrasowego bezpośrednio na skórę. Wskazane jest wymieszać kilka kropel olejku eterycznego w oleju bazowym na przykład oleju ze słodkich migdałów, oleju winogronowym, oleju z pestek moreli itp.
- Olejek lemongrasowy w połączeniu z innym olejem nośnikowym lub dodany do gotowych kosmetyków doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry. Osoby dotknięte trądzikiem i rozszerzonymi porami mogą wkraplać go do kremów, toników i płynów do demakijażu, aby zredukować niedoskonałości i zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów. Mieszanka olejku z trawy cytrynowej i oleju ze słodkich migdałów pomoże pozbyć się trądziku, niewielką ilość mieszanki aplikujemy bezpośrednio na chorą skórę.
- Ponieważ ma on nie tylko właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, lecz również rozjaśniające, to pomoże także w walce z przebarwieniami, które często towarzyszą cerze trądzikowej.
- Olejek idealnie nadaje się również do masażu obszarów objętych cellulitem oraz do wzmacniającej pielęgnacji skóry, która zwiotczała po nagłej utracie wagi. Można go w tym celu łączyć także z olejkiem rozmarynowym, geraniowym i lawendowym oraz większą ilością oleju bazowego.
- Popularne jest także wykorzystanie olejku lemongrasowego jako głównego składnika naturalnego dezodorantu, który w połączeniu z olejem kokosowym, sodą lub masłem shea stworzy bardzo skuteczny kosmetyk, który nie zahamuje całkowicie wydzielania potu, lecz efektownie zneutralizuje jego nieprzyjemny zapach.
- Olejek lemongrasowy stosowany jest często jako olejek do masażu. Można wcierać go w skórę, aby rozgrzać i pobudzić organizm, a także wzmocnić osłabione i obolałe mięśnie.
Do 50 ml oleju winogronowego dodaj 2 ml ( 80 kropli) olejku lemongrass i masuj obolałe mięśnie po każdym treningu. - Połączony z olejem nośnym tworzy mieszankę idealną do wykonania kojącego lub przeciwbólowego masażu. Dodaj do 2-3 kropli olejku eterycznego do 1/2 łyżeczki olejku nośnikowego, takiego jak olej kokosowy, olej ze słodkich migdałów lub olej jojoba i wmasuj w miejsca gdzie odczuwasz ból.
- Połącz z olejkiem z drzewa herbacianego i stosuj napaznokcie u nóg, aby były zadbane i zdrowe.
- Rozcieńcz z frakcjonowanym olejem kokosowym i stosujpo wysiłku fizycznym, aby się odświeżyć.
Lemongrass W DOMU:
- Latem wykorzystamy olejek z trawy cytrynowej jako naturalny środek odstraszający komary i muchy. Sama trawa cytrynowa jest często uprawiana w celu odstraszania owadów, ale olejek eteryczny jest znacznie bardziej skuteczny w działaniu! W badaniach porównano trawę cytrynową połączoną z olejkiem ylang-ylang do DEET w zakresie odstraszania komarów, i udowodniono że bez środków chemicznych ze skutkami ubocznymi, trawa cytrynowa jest skuteczniejsza.
- Zawarty w olejku lemongrass cytral i limonen wykazują także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, gdyż hamują namnażanie licznych drobnoustrojów. Tą cechę wykorzystamy w domu, dodając olejek lemongrasowy do wody z sodą i octem. Taki domowy środek czystości nie tylko pozbędzie się wszystkich bakterii, ale także nada powierzchniom pięknego, świeżego zapachu.
- Aromat ten może okazać się bardzo przydatny również dla właścicieli psów, gdyż skutecznie odstrasza pchły.

Ostrzeżenia!! Możliwe nadwrażliwość skóry. Może uczulać. Trzymać poza zasięgiem dzieci. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub jesteś pod opieką lekarza, skonsultuj się z lekarzem. Unikaj kontaktu z oczami, uszami wewnętrznymi i wrażliwymi obszarami ciała.
Literatura:
Materiały firmy doTERRA
Modern Essentials
Advanced Oil Magic
Shirley Price, Len Proce – ,Aromatherapy for health professionals
Kurt Schnaubelt – The healing intelligence of essential oils
Robert Tisserand, Rodney Young – Essential oil safety
Józef Góra, Anna Lis – Najcenniejsze Olejki eteryczne