Olejki eteryczne są szeroko znane w pielęgnacji ciała oraz aromaterapii, ale czy wiesz, że sprawdzą się również w pielęgnacji włosów?
Otóż, TAK!! Jak najbardziej!
Zadbają o każdy typ włosów oraz o skórę głowy. Niezależnie, czy posiadasz włosy suche, przetłuszczające się, słabe, cienkie, z łupieżem, czy łamliwe.
Istniejące na rynku szampony, odżywki i inne preparaty, których jest całe mnóstwo, są często zbyt silne i podrażniające skórę głowy. Dzieje się tak, gdyż do ich produkcji wykorzystywane są chemiczne składniki oraz silne składniki myjące takie jak:
✔ Propylene Glycol (Glikol propylenowy)
✔ Sodium Lauryl Sulfate lub SLS (Laurylosiarczan sodu)
✔ SLES (Sodium Laureth Sulfate)
✔ Dietanoloamina (DEA), Monoetanoloamina (MEA) i Triethanolmine (TEA)
✔ PEG (Glikol Polietylenowy) i
✔ PPG (Glikol Polipropylenowy)
Te chemikalia mogą powodować podrażnienie, alergie i inne problemy skórne. Główną zaletą olejków jest zatem to, że są one naturalne i bezpieczne.



Olejki eteryczne, czyli skoncentrowane wyciągi z roślin utrzymują włosy w dobrej kondycji, tonizują skórę głowy i wygładzają łuski włosowe. Ze względu na ich skoncentrowaną formę, olejki eteryczne w pielęgnacji włosów działają bardzo skutecznie.
✔ Posiadają właściwości przeciwzapalne
✔ Poprawiają krążenie
✔ Stymulują cebulki włosów do wzrostu
✔ Regulują wydzielanie sebum przez skórę głowy
✔ Działają przeciwgrzybiczo i łagodzą podrażnienia
Olejki eteryczne na włosy najlepiej stosować w formie skoncentrowanej. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku należy przeprowadzić próbę alergiczną w niewidocznym na ciele miejscu, odczekać 24h i sprawdzić, czy nie wystąpiło podrażnienie.
Olejki możemy stosować w pielęgnacji włosów na kilka sposobów:
1️⃣ Masaż – przed myciem włosów zmieszaj kilka kropel olejku eterycznego z olejem bazowym np. ze słodkich migdałów, oliwą z oliwek, olejem z pestek winogron i wykonaj masaż skóry głowy. Podstawową proporcją jest kropla olejku na łyżkę oleju roślinnego.
2️⃣ Szampon/ odżywka – aby wzmocnić działanie komercyjnych kosmetykó, dodaj kilka kropli olejku eterycznego do porcji szamponu lub odżywki podczas mycia włosów. Do włosów z łupieżem świetnie sprawdzi się olejek rozmarynowy, a do włosów przetłuszczających sie – olejek lawendowy.
3️⃣ Olejowanie włosów – tak samo jak w przypadku masażu zmieszaj kroplę olejku eterycznego z olejem bazowym, wetrzyj w skórę głowy oraz we włosy na całej długości delikatnie masując. Owiń włosy szczelnie ręcznikiem. Pozostaw na noc lub na kilka godzin. Następnie umyj włosy szamponem.
4️⃣ Płukanka do włosów – do litra przegotowanej wody dodaj kilka kropli olejku eterycznego oraz 100 ml octu jabłkowego, które to rozprowadzi olejek w wodzie. Płukankę stosować po każdym myciu.
5️⃣ Wcierka – zmieszaj aloes /żel aloesowy z kilkoma kroplami oleju bazowego np. FOK i odpowiednimi olejkami eterycznymi i wcieraj s skórę głowy. Zastosuj 15 min przed myciem głowy.
Najlepsze olejki eteryczne do włosów
✔ Olejek lawendowy – pomaga zwiększyć liczbę i siłę mieszków włosowych
✔ Olejek rozmarynowy – zwiększa grubość i wzrost włosów
✔ Olejek z rumianku – pomaga zwiększyć połysk i miękkość włosów
✔ Olejek cedrowy – zwiększa krążenie na obszarze skóry głowy
✔ Clary Sage (Szałwia muszkatołowa) – pomaga w utracie włosów związanej ze stresem
✔ Olejek geraniowy – wzmacnia i odżywia cebulki włosów
✔ Olejek miętowy – stymuluje skórę głowy i leczy łupież

Lawenda – olejek lawendowy pozyskiwany jest z kwiatów lawendy lekarskiej. Ma słodki, kojący aromat. Olejek lawendowy służy wielu celom terapeutycznym. Jego skład chemiczny obejmuje właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, regenerujące komórki i antyseptyczne. Jest bardzo skuteczny w przyspieszaniu wzrostu włosów.
8 do 10 kropli olejku lawendowego
4 łyżeczki (oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej winogronowy itp.)
Wymieszaj olejku lawendowy z wybranym olejem nośnikowym. Wmasuj mieszankę w skórę głowy i pozostaw ją na noc. Zmyj rano.

Rozmaryn – olejek eteryczny z rozmarynu pochodzi z liści pachnącego, wiecznie zielonego zioła znanego jako Rosmarinus officinalis. Olej bardzo stymuluje i podnosi na duchu. Ma wiele zalet dla włosów, w tym eliminuje łupież, zmniejsza wypadanie włosów i zapobiega ich przerzedzaniu. Olejek rozmarynowy stymuluje krążenie krwi w mieszkach włosowych i skórze głowy, prowadząc do zwiększonego wzrostu włosów.
3 do 5 kropli olejku rozmarynowego
3 do 5 łyżeczek oliwy z oliwek
Wymieszaj. Wmasuj dokładnie w skórę głowy. Pozostaw mieszankę na skórze na około cztery godziny. Dokładnie umyj włosy.

Rumianek – istnieją dwa rodzaje rumianku. Po pierwsze, olejek eteryczny z rumianku jest uzyskiwany z rośliny o nazwie Matricaria Chamomille, która jest głównie uprawiana w Niemczech. Olejek eteryczny ma niebieski kolor, ponieważ zawiera składnik leczniczy zwany azulenem. Rumianek rzymski, a raczej Anthemis nobilis to roślina lecznicza, która służy do produkcji olejku eterycznego z rumianku w kolorze żółtym. Olej rumiankowy ma liczne właściwości lecznicze, dzięki czemu jest użyteczny w leczeniu swędzącej skóry głowy, eliminując łupież i przyspieszając wzrost włosów.
5 kropli olejku rumiankowego
1 łyżeczka soli morskiej
1/3 szklanki sody oczyszczonej
1 szklanka ciepłej wody
Wymieszaj wszystkie składniki, aż powstanie pasta. Umieść mieszankę na włosach. Wmasuj pastę w skórę głowy. Pozostaw miksturę na pół godziny. Spłucz.

Drzewo cedrowe – olejek pochodzi z drzewa cedrowego, znanego również jako Juniperus Virginiana. Olejek eteryczny stymuluje mieszki włosowe, a także prowadzi do zwiększonego krążenia krwi w skórze głowy. Procesy te sprawiają, że włosy rosną szybciej. Olejek z drzewa cedrowego zmniejsza łupież, suchość, łuszczenie i wypadanie włosów. Kokos jest najlepszym nośnikiem olejku z drzewa cedrowego – dlatego warto w celach pielęgnacyjnych łączyć go ze spożywczym lub frakcjonowanym olejem kokosowym. Olejki, które dobrze komponują się z drzewem cedrowym to cyprys, lawenda, eukaliptus, róża i drzewo sandałowe.
Zmieszaj 5 kropli olejku eterycznego z 1 łyżką szamponu i umyj włosy jak zwykle.

Clary Sage (Szałwia muszkatołowa) – to jeden z najlepszych olejków eterycznych do wzrostu włosów. Olejek jest uzyskiwany z kwitnących wierzchołków rośliny szałwii. Olejek szałwiowy należy zawsze rozcieńczyć olejem nośnikowym, ponieważ może powodować działanie narkotyczne, gdy jest stosowany w wysokich stężeniach. Olejek ten nie jest zalecany kobietom w ciąży i osobom z rakiem piersi.
10 kropli olejku eterycznego z szałwii
1 do 2 łyżeczki oleju kokosowego
Wymieszaj szałwię muszkatołową z olejem kokosowym, aż do pełnego połączenia. Wmasuj całość w skórę głowy oraz równomiernie pokryj wszystkie pasma.
Dzięki temu włosy będą lśniące i miękkie, a regularne stosowanie może wspomóc zdrowy wzrost włosów.

Geranium – znany również jako lejek z pelargonii, pozyskiwany jest przez destylację z roślin rodzaju Pelargonium, ziela pelargonii wonnej. Najbardziej znane zastosowanie olejku z geranium to zmniejszanie napięcia nerwowego, depresji i stanów lękowych.
Olejek geraniowy w kosmetyce stosowany jest do walki z cellulitem, zaskórnikami, rozstępami skóry i rozszerzonymi porami oraz przy leczeniu infekcji skóry, trądziku, egzemy.
A jak olejek wpływa na pielęgnację włosów?
✔ pomaga w przywróceniu włosom naturalnego pH,
✔ reguluje produkcję sebum i ma właściwości bakteriobójcze,
✔ wzmacnia strukturę włosa aż do jego włókna,
✔ chroni włosy przed działaniem czynników zewnętrznych,
nadaje włosom blask i zdrowy połysk,
✔ chroni kolor przed płowieniem i wypłukiwaniem,
✔ wspomaga rozrost komórek – pomaga w recyklingu martwych komórek i wspomaga regenerację nowych, dzięki czemu świetnie wpływa na cebulki włosów.
Wystarczy go dodać do szamponu lub odżywki. Ewentualnie wmasować kilka kropli w skórę głowy.

Mięta pieprzowa – mięta pieprzowa to roślina zielna, zwana także mentha piperita. Wywodzi się ze skrzyżowania mięty wodnej i mięty zielonej. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej otrzymuje się z liści mięty pieprzowej poprzez destylację z parą wodną. Ma silny, miętowy, nie drażniący aromat. Olej jest dobry w zapobieganiu przerzedzaniu się włosów i wypadaniu włosów. Prowadzi to do zwiększenia krążenia krwi w skórze głowy i mieszkach włosowych, a tym samym stymuluje wzrost włosów.
Mięta może pomóc zmniejszyć stan zapalny skóry. Wszystko co musisz zrobić to umieścić kilka kropli w szamponie lub odżywce.



To nie koniec listy … Co jeszcze olejki maja do zaoferowania naszym włosom?
Ylang Ylang – olejek eteryczny z ylang-ylang pochodzi z aromatycznych żółtych kwiatów drzewa Cananga Odorata. Zmysłowy olejek ma kwiecisty, słodki zapach, dlatego jest powszechnie stosowany w perfumach i aromaterapii. Olejek ylang-ylang jest również stosowany jako lek przeciwdepresyjny. Łagodzi skutki związane z nerwowością i stresem. Badania dowodzą, że olejek ylang ylang stymuluje trzon włosa, co prowadzi do jego wzrostu. Ponadto włosy stają się gęste i błyszczące.
Jest zwykle mieszany z drzewem sandałowym, olejem pomarańczowym, paczulą lub trawą cytrynową. Masowanie oleju w skórze głowy zmniejsza również suchość. Przed użyciem zmieszaj ylang ylang z olejem nośnikowym.
Drzewo herbaciane – olejek eteryczny z drzewa herbacianego pochodzi z młodych gałązek i liści melalueca alternifolia, drzewa rosnącego w Australii. Skład chemiczny olejku przypomina skład olejku z rozmarynu i eukaliptusa. Jest to bardzo skuteczny środek dezynfekujący. W rzeczywistości może zwalczać wszystkie formy infekcji grzybiczych. Stosuje się go w leczeniu trądziku, wyprysków i wrażliwej skóry głowy ze względu na bogactwo właściwości oczyszczających. Olejek z drzewa herbacianego stymuluje skórę głowy, a tym samym wspomaga wzrost włosów. Pomaga rónież
Cyprys – olejek eteryczny z cyprysu doskonale nadaje się do leczenia łysienia plackowatego i przyspiesza wzrost włosów. Jego właściwości pozwalają na zwiększenie krążenia krwi w mieszkach włosowych. Olejek cyprysowy dobrze komponuje się z lawendą, rozmarynem i szałwią.
Bergamotka (citrus bergamia) – to zielonkawy olejek eteryczny, który służy wielu celom w przemyśle kosmetycznym. Olejek z bergamotki przede wszystkim służy do łagodzenia zmian skóry głowy i nadaje włosom dodatkowy połysk. Wymieszaj z olejem rycynowym i / lub olejem kokosowym, aby przyspieszyć wzrost włosów. Ta mieszanka ochroni również twoje włosy przed uszkodzeniami wynikającymi z nadmiernej ekspozycji na słońce.
I co teraz zrobić z tą wiedzą??
Niezależnie od tego, czy chcesz zwalczyć łupież, pobudzić wzrost włosów, czy po prostu je wzmocnić – olejki eteryczne są jednym z niewielu naturalnych składników, które mogą naprawdę sprawić, że Twoje włosy będą zdrowsze.
Wybierz olejek, który będzie pasował do Twoich włosów. Jeśli tworzysz własny szampon. odżywkę lub lakier do włosów, możesz łatwo dostosować recepturę olejkami eterycznymi. (Bonus: twoje włosy też będą ładnie pachnieć!). Jeżeli potrzebujesz inspiracji – poszukaj przepisów TUTAJ.
Jeśli nie jesteś „majsterkowiczem”, możesz dodać olejki eteryczne do swoich ulubionych naturalnych produktów do włosów. Po prostu nie nakładaj olejków eterycznych bezpośrednio na skórę głowy, ponieważ może to spowodować pieczenie, zaczerwienienie lub podrażnienie; zawsze najpierw rozcieńczyć!
A na koniec jeszcze krótka „ściągawka”
Dostosuj olejek eteryczny do potrzeb Twoich włosów!
✔ włosy suche – olejek eteryczny ylang-ylang, lawendowy, rozmarynowy, geranium, z drzewa sandałowego, szałwiowy, palmaroza, cedrowy
✔ włosy przetłuszczające się – olejek eteryczny cytrynowy, laurowy, goździkowy, rozmarynowy, szałwiowy, bazyliowy, mięta pieprzowa, eukaliptusowy
✔ włosy cienkie – olejek eteryczny z drzewa różanego, z trawy cytrynowej
✔ włosy puszące się – olejek eteryczny ylang-ylang
✔ włosy zniszczone – olejek eteryczny ylang-ylang, lawendowy, cytrynowy, rozmarynowy
✔ łupież – olejek eteryczny z grejfruta, drzewa herbacianego, drzewa sandałowego, rozmarynowy, z bergamotki, laurowy, patchuli
✔ wypadanie włosów – olejek tymiankowy, rozmarynowy, imbirowy, Clary Sage, lawendowy, cedarwood
A gdybyś chciała jednak spróbować swoich sił w domowych kosmetykach do włosów – zerknij do sekcji ETERYCZNE DIY – znajdziesz tam sporo przepisów i inspiracji dla wszystkich rodzajów włosów.
Powodzenia
I niech moc olejków będzie Tobą 😘