10 najczęstszych błędów popełnianych w używaniu olejków eterycznych

1. PRZEKONANIE, ŻE JUŻ NA SAMYM POCZĄTKU MUSZĘ WIEDZIEĆ O NICH WSZYSTKO

Na początek zacznij od 5 podstawowych olejków:

 • lawenda na niepokój,
 • cytryna na oczyszczenie i poprawę nastroju,
 • mięta pieprzowa na energię i trawienie,
 • drzewo herbaciane jako środek czyszczący powierzchnie i powietrze,
 • kadzidłowiec na odporność.

i zacznij ich używać regularnie.

Ciesz się nimi i stopniowo zwiększaj swoją wiedzę na temat właściwości i zastosowań kolejnych olejków. Ilość olejków, ich różnorodność i ogrom zastosowań, może na początku działać przytłaczająco i zniechęcająco.

SPOKOJNIE!! WSZYSTKO JEST DO OGARNIĘCIA, TYLKO TRZEBA ZASTOSOWAĆ STARĄ, SPRAWDZONA TECHNIKĘ PT. KROK PO KROKU.  ROŚLIN OLEJKODAJNYCH MAMY NA ŚWIECIE PONAD 2500. OLEJKI DESTYLUJEMY I WYKORZYSTUJEMY Z OKOŁO 400 Z NICH. NIE MA SENSU RZUCAĆ SIĘ OD RAZU NA WSZYSTKIE.

Przeczytaj o najlepszych olejkach dla początkujących, o tzw. TRIO … i wszystko stanie się nagle proste 😉


2. Niestosowanie się do zasad bezpieczeństwa

Olejki eteryczne to wprawdzie naturalne substancje pochodzenia roślinnego, ale bardzo silne, dlatego należy używać ich w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

Ostrożność trzeba zachować zwłaszcza jeżeli chodzi o stosowanie doustne. Należy pamiętać, że są gatunki roślin, z których olejków nie wolno spożywać w żadnym wypadku (np. golteria), a te dopuszczone do spożycia wolno stosować jedynie w niewielkich dawkach.

Olejki są fantastycznie wszechstronne i pomagaja nam w wielu różnych sytuacjach, trzeba mieć jednak „z tyłu głowy” zawsze świadomość, że są to substancje bardzo stężone i bardzo silne. Nie zrobią nam krzywdy pod warunkeim, że zastosujemy się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa … no i zdrowego rozsądku 😉


3. niezwracanie należytej uwagi na jakosć olejku

Różne firmy sprzedają produkty różnej jakości. Jeżeli wybierzemy:
✔ produkt syntetyczny (mieszankę zapachową),
✔ olejek zawierający domieszki sztuczne lub z innych ekstraktów z roślin,
✔ olejek naturalny, ale pozyskany z roślin uprawianych w niewłaściwy sposób, spryskiwanych pestycydami lub inną chemią,
✔ olejek naturalny, ale pochodzący ze zbiorów przeprowadzonych w niewłaściwym czasie lub w niewłaściwy sposób –

-nie będziemy mieć pewności co do efektywności i bezpieczeństwa jego stosowania. O stosowaniu doustnym takich olejków nie może być nawet mowy.

A podróbek i fałszerstw na rynku jest niestety cała masa … i nie zawsze dostajemy w buteleczce jakosć zgodna z tym co mówi nam opakownaie. Daltego musimy być czujni i dobrze wyedukowani w temacie. Wiecej o tym jak nie dać sie oszukać wybierając olejek przeczytacie TUTAJ


4. Ekspozycja na słońce po użyciu olejkóW fototoksycznych

Olejki z owoców cytrusowych takich jak np.
✔ limonka,
✔ pomarańcza,
✔ grejpfrut,
✔ bergamotka, ale również z
✔ kminku
są fotouczulające. Po nałożeniu takiego olejku na skórę należy przez kolejne 12 godzin bezwzględnie unikać promieni słonecznych i promieniowania UV.

Fototoksyczne działania wykazują głównie niektóre olejki cytrusowe. Dlaczego tak sie dzieje?

Odpowiedź na to pytanie tkwi w metodzie pozyskiwania tych olejków – mianowicie nie są one destylowane parą wodną, ale uzyskiwane metodą tłoczenia na zimno ze skórek owoców. Olejki uzyskane metodą tłoczenia zawierają zarówno substancje lotne, jak i substancje nielotne. Do tych nielotnych należą furanokumaryny, które wywołują efekt poparzenia słonecznego. Czyli łatwo się domyślić, że jeśli mamy olejek pozbawiony substancji nielotnych, to tych furanokumaryn nie ma i olejek nie wywoła reakcji fotoksycznych ani przebarwień. Olejki cytrusowe uzyskane metodą destylacji są bezpieczne, jeśli stosujemy je zgodnie z ogólnymi zaleceniami bezpieczeństwa, tj. odpowiednio rozcieńczymy. Taka informacja o sposobie pozyskania olejku powinna sie znajdować na opakowaniu, ewentualnie powinniśmy ją uzyskać od sprzedawcy. Pytajmy!!


5. Korzystanie ze wszystkich olejków w taki sam sposób

Są trzy zasadnicze metody stosowania olejków:
✔wdychanie,
✔miejscowo na skórę i
✔doustnie.

Należy pamiętać, że niektórych olejków nie wolno spożywać pod żadnym pozorem, a inne można tylko przez określony czas. Są olejki łagodne lub średnie, ale też i “ostre/ gorące”, które należy bezwzględnie rozcieńczyć olejem nośnikowym przed zaaplikowaniem na skórę, żeby nie powstały rany.
Należy pamiętać, że olejki gorące to:
🌶 Cynamon (Cassia),
🌶 Kora cynamonu (Cinnamon Bark),
🌶 Goździk (Clove),
🌶 Geranium,
🌶 Trawa cytrynowa (Lemongrass),
🌶 Oregano,
🌶 Tymianek (Thyme) 
🌶 Imbir
🌶 Kminek

Natomiast olejki, których nie wolno stosować wewnętrznie to:
❌Arborvitae,
❌Blue Tansy,
❌Cedr (Cedarwood),
❌Cyprys (Cypress),
❌Jodła daglezja (Douglas Fir),
❌Eukaliptus (Eucalyptus),
❌Olejek narodowy (Spikenard) i
❌Golteria (Wintergreen).


Najbezpieczniej jednak olejki rozpylać i wdychać, ale i tutaj czyhają na nas pułapki – patrz punkt 6.


6. dyfuzowanie i wdychanie olejków przez zbyt długi czas

Aromaterapeutyczne stosowanie olejków jest sposobem zdecydowanie najprostszym i najbezpieczniejszym. Jest to sposób dobry dla osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę z aromaterapią. Nie można w ten sposób oleku przedawkować … ale należy pamięteć, że nie powinno się rozpylać olejków dłużej niż przez 8 godzin, a bezpośrednia inhalacja z dłoni (tzw. kominek) nie powinna przekroczyć 5 minut. Zażywanie niektórych olejków w zbyt dużych ilościach przez zbyt długi okres czasu również może być szkodliwe, np. obciążać wątrobę lub nerki.

Dyfuzując olejki zbyt długo i przebywając zbyt długo w pomieszczeniu, gdzie jest duże stężenie molekuł olejków eterycznych w powietrzu – ryzykujemy bólem głowy.
Tak jak w każdym innym przypadku wskazany jest tutaj umiar.
MNIEJ ZANCZY WIĘCEJ – to hasło powinno nam przyświecać w olejkowej praktyce!!


7. Przekonanie, że olejki dobre dla ludzi są również dobre dla zwierząt

Olejki zalecane dla psów i kotów:
✔ lawenda,
✔ kadzidłowiec,
✔ kocanka.
Olejki niezalecane:
✔ brzoza,
✔ goździk,
✔ oregano,
✔ drzewo herbaciane,
✔ tymianek i
✔ golteria.

Należy pamiętać, że zwierzęta mają mniejszą masę od nas a do tego kilka razy bardziej czuły zmysł węchu niż ludzie. Już samo to powinno na zachęcić do ostrożności. Przede wszstkim olejki o bardzo intensywnym zapachu, ostre oraz gorące nie nadaja sie do stosowania dla zwierzaków.


8. Stosowanie olejków w ten sam sposób u dzieci i dorosłych

Olejki eteryczne są naturalnymi, bezpiecznymi substancjami, które można stosować u ludzi w każdym wieku. Stosując olejki u najmłodszych, należy pamiętać jednak o kilku zasadach:

 1. Olejki DLA DZIECI, nie PRZEZ DZIECI Etykiety na butelkach olejków przypominają nam, aby trzymać je poza zasięgiem dzieci. Dzieci nie zrozumieją siły działania olejków eterycznych. ZAWSZE to dorośli powinni aplikować olejki dzieciom. Stosowanie olejków ZAWSZE powinno mieć miejsce pod nadzorem osoby dorosłej.
 2. DOSTOSUJ DAWKOWANIE I ILOŚCI Należy pamiętać, że olejki są silne i potrzebujesz naprawdę bardzo małej ilości, aby osiągnąć efekt, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Uważaj, żeby nie przedawkować!! 1 KROPLA z powodzeniem wystarczy aby poczuć ich moc.
 3. ROZCIEŃCZANIE Skóra dzieci różni się od skóry dorosłych. Jest cieńsza i bardziej wrażliwa. Mimo, że większość olejków nie działa drażniąco na skórę, przed zastosowaniem u dzieci, należy je rozcieńczyć w oleju bazowym. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie roll’onów. Przed pierwszym użyciem należy zawsze przeprowadzić test na przedramieniu. GENERALNA ZASADA – 1 kropla olejku na 5 kropli oleju bazowego OLEJKI GORĄCE – 1 kropla olejku na 10 kropli oleju bazowego.
 4. ROZPRASZANIE Dla dzieci poniżej 6 roku życia wdychanie rozpylonych olejków eterycznych (np. z dyfuzora) jest najlepszym sposobem ich użycia. W ten sposób można czerpać korzyści z olejku eterycznego bez obaw o reakcje skórne.
 5. UNIKAJ WRAŻLIWYCH MIEJSC To generalnie zasada odnosząca się do stosowania olejków na skórę – należy unikać okolic oczu, śluzówki nosa oraz wnętrza ucha, jak również nie nakładać olejków na rany.
 6. EDUKACJA Bądź na bieżąco. Czytaj informacje na etykietach, używaj olejków zgodnie z przeznaczeniem. Dopytuj. Jeżeli dziecko jest pod opieką lekarza specjalisty w związku z innymi schorzeniami – zawsze konsultuj z nim zastosowanie olejków.
 7. NIE BÓJ SIĘ OLEJKÓW  Olejki eteryczne nie są nowością – to ekstrakty z roślin używane przez ludzi od tysiącleci. Oznacza to, że substancje zawarte w olejkach eterycznych będą przez nasze organizmy rozpoznawane i odpowiednio przyswajane. Nie używamy ich jako pierwsi i nie powinniśmy się ich bać.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Niektórzy mogą być zaskoczeni faktem, że olejki eteryczne możemy stosować nawet u niemowląt 😉!! Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie olejki eteryczne są sobie równe i nie możemy myśleć o olejkach przez pryzmat produktów, których ogromny wybór za niewielkie pieniądze mamy w aptekach i sklepach kosmetycznych. Mówiąc o najmłodszych, kluczowe jest, aby używać wyłącznie najczystszych i bezpiecznych olejków eterycznych o właściwościach terapeutycznych. Olejki kupowane w sklepach mogą zawierać rozpuszczalniki, pestycydy, syntetyki i inne chemikalia. No i oczywiście słowa klucze: BEZPIECZEŃSTWO i UMIAR. Więcej znajdziesz TUTAJ.


9. Stosowanie olejków zakazanych w ciąży

Niektóre olejki mają silny wpływ na nasze hormony i mogą wywoływać skurcze, wykazywać działanie poronne lub wpływać na poziom estrogenów. Olejki, których należy unikać podczas ciąży to:
✔ cynamon,
✔ goździk,
✔ brzoza,
✔ szałwia muszkatołowa,
✔ koper włoski,
✔ golteria,
✔ mirra,

natomiast bezpiecznie można wdychać i stosować miejscowo na skórę:
✔ imbir (poranne nudności),
✔ lawendę (rozstępy),
✔ cytrynę (zmęczenie)
✔ pomarańczę (zmęczenie) i
✔ ylang ylang (w rozsądnych ilościach – bezsenność).

Ciąża jest bardzo specyficznym okresem w życiu każdej kobiety. Jeśli spodziewasz się dziecka – Twoje ciało może reagować inaczej niż zazwyczaj. Możesz odrzucać zapachy, które dotąd lubiłaś – aromaterapia zakłada, że jeśli jakiś olejek pachnie dla nas bardzo nieprzyjemnie, powinnyśmy go unikać. Jest to bowiem podpowiedź od naszego organizmu, że dana roślina jest w tym czasie dla nas niekorzystna.

‼ Tak, czy inaczej powinnaś być teraz szczególnie ostrożna i unikaj stosowania olejków zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.

‼ Zaleca się również mocniejsze rozcieńczenie olejków – tak, aby maksymalnie nie przekraczało 1%. Dla bezpieczeństwa wskazana jest zawsze i w każdym przypadku konsultacja z lekarzem lub aromaterapeutą.


10. Udzielanie porad nie popartych wiedzą

Osoby niedysponujące dostateczną wiedzą na temat olejków eterycznych nie powinny udzielać innym porad zdrowotnych w tym zakresie. Solidna wiedza w zakresie, w którym udzielamy komuś porad, buduje natomiast naszą wiarygodność i zaufanie i do tego należy dążyć poprzez edukację 😉. Jeżlei nie jestesmy pewni jak postąpić przy danym schorzeniu albo w danej sytuacji – trzeba to po prostu sprawdzić.

I tutaj dobra wiadomość – materiałów na temat aromaterapii jest coraz więcej, w tym również książek:


Wpis powstal na podstawie poniższej prezentacji Dr Axe:

Miłego testowania … i
nie bójcie sie olejków 😉


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.