Olejki dla dzieciaków część 1

CZY OLEJKI ETERYCZNE SĄ DLA DZIECI???

Odpowiedź na to często zadawane pytanie brzmi:

TAK!! JAK NAJBARDZIEJ TAK!!

UWAGA! Będzie znowu długi wpis ale jest dużo rzeczy do uwzględnienia a…ale bezpieczeństwo jest najważniejsze, więc wytrwajcie 😍!

☝ Olejki eteryczne są naturalnymi, bezpiecznymi substancjami, które można stosować u ludzi w każdym wieku. Stosując olejki u najmłodszych, należy pamiętać jednak o kilku zasadach:

  1. Olejki DLA DZIECI, nie PRZEZ DZIECI Etykiety na butelkach olejków przypominają nam, aby trzymać je poza zasięgiem dzieci. Dzieci nie zrozumieją siły działania olejków eterycznych. ZAWSZE to dorośli powinni aplikować olejki dzieciom. Stosowanie olejków ZAWSZE powinno mieć miejsce pod nadzorem osoby dorosłej.
  2. DOSTOSUJ DAWKOWANIE I ILOŚCI Należy pamiętać, że olejki są silne i potrzebujesz naprawdę bardzo małej ilości, aby osiągnąć efekt, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Uważaj, żeby nie przedawkować!! 1 KROPLA z powodzeniem wystarczy aby poczuć ich moc.
  3. ROZCIEŃCZANIE Skóra dzieci różni się od skóry dorosłych. Jest cieńsza i bardziej wrażliwa. Mimo, że większość olejków nie działa drażniąco na skórę, przed zastosowaniem u dzieci, należy je rozcieńczyć w oleju bazowym. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie roll’onów. Przed pierwszym użyciem należy zawsze przeprowadzić test na przedramieniu. GENERALNA ZASADA – 1 kropla olejku na 5 kropli oleju bazowego OLEJKI GORĄCE (patrz poniżej) – 1 kropla olejku na 10 kropli oleju bazowego.
  4. ROZPRASZANIE Dla dzieci poniżej 6 roku życia wdychanie rozpylonych olejków eterycznych (np. z dyfuzora) jest najlepszym sposobem ich użycia. W ten sposób można czerpać korzyści z olejku eterycznego bez obaw o reakcje skórne.
  5. UNIKAJ WRAŻLIWYCH MIEJSC To generalnie zasada odnosząca się do stosowania olejków na skórę – należy unikać okolic oczu, śluzówki nosa oraz wnętrza ucha, jak również nie nakładać olejków na rany.
  6. EDUKACJA Bądź na bieżąco. Czytaj informacje na etykietach, używaj olejków zgodnie z przeznaczeniem. Dopytuj. Jeżeli dziecko jest pod opieką lekarza specjalisty w związku z innymi schorzeniami – zawsze konsultuj z nim zastosowanie olejków.
  7. NIE BÓJ SIĘ OLEJKÓW Olejki eteryczne nie są nowością – to ekstrakty z roślin używane przez ludzi od tysiącleci. Oznacza to, że substancje zawarte w olejkach eterycznych będą przez nasze organizmy rozpoznawane i odpowiednio przyswajane. Nie używamy ich jako pierwsi i nie powinniśmy się ich bać.

🤔❓ Nie wiesz, od czego zacząć? Poniżej kilka pomysłów na wprowadzenie olejków eterycznych do codziennej rutyny Twojego dziecka:

1️⃣ Produkty z serii ON GUARD – rewelacyjna linia produktów przyjaznych dzieciom. Możemy je stosować dla zwalczania wszelkiego rodzaju infekcji oraz na poprawę odporności. O samej mieszance pisałam już kiedyś szerzej na blogu:

Tutaj szczególnie polecam:

✔ Spray do dezynfekcji rąk – szczególnie dobrze sprawdza się w podróży

✔ Tabletki On Guard a dla mniejszych dzieci tzw. Beedlets’y czyli malutkie kuleczki zawierające ¼ kropli olejku.

✔ Olejek, który w rozcieńczeniu można użyć jako płyn do płukania ust i gardła. Jak również można go rozpylać w pomieszczeniu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

✔ Pastę do zębów – dla starszych dzieciaków.

2️⃣ Produkty z serii ZENGEST – na problemy z brzuszkiem, kolkę jelitową lub chorobę lokomocyjną. Zainteresowanych szczegółami też odsyłam na bloga:

Mamy tutaj do dyspozycji:

✔ Olejek ZenGest – który możemy w przypadku dyskomfortu (ból brzucha, niestrawność, biegunka, wzdęcia itp.) – podać wewnętrznie (1 kropla na szklankę wody);

✔ Touch ZenGest (buteleczka z kulką na końcu zawierająca rozcieńczony olejek) – do smarowania brzuszka. Taki Touch możemy zrobić sami dodając do buteleczki olejek (od 1 kropli dla maluchów, po 10 kropli dla starszych dzieci) i uzupełniając frakcjonowanym olejem kokosowym. Również genialny w podroży i na wakacjach.

3️⃣ Problemy ze snem – wszystkie mamy wiedzą, że na pewnym etapie rozwoju dziecka może to być spory problem. Mamy tutaj na szczęście również kilka możliwości działania olejkami:

✔  Olejek 💜LAWENDOWY oraz mieszanka 🌿BALANCE – mają niewiarygodne działanie wyciszające i uspakajające. Możemy dyfuzować je przed snem (albo 1 kroplą skropić poduszkę, jeżeli nie mamy dyfuzora). Bardzo fajnie u dzieciaków działa też wcieranie rozcieńczonych olejków w stopy. Można również dodać olejki do kąpieli z solą Epsom.

✔ na pomoc w oddychaniu, udrożnienie nosa, zatok oraz głęboki mocny sen – rozpylamy w sypialni mieszankę 💧 Fajnie działa również smarownie klatki piersiowej olejkiem w roll’onie.

✔ Z kolei olejek z 🧘‍♂️DRZEWA CEDROWEGO posiada relaksujące właściwości, które mogą uspokoić ciało i umysł. Kiedy dziecko budzi się przestraszone w środku nocy – można rozcieńczonym olejkiem posmarować podeszwy stóp aby pomóc mu powrócić do spokoju i wyciszenia.

4️⃣ Uspokojenie, wyciszenie nadpobudliwych dzieci – w dzisiejszych czasach, kiedy dzieciaki są niesamowicie przebodźcowane – kwestia wyciszenia i uspokojenia gonitwy myśli jest bardzo ważna. Pomogą nam tutaj olejki 💜LAWENDOWY, 🌿BALANCE, 🍃PEACE oraz 🧘‍♂️SERENITY. Możemy je dyfuzować np. w samochodzie, w sytuacjach stresowych dla dziecka, albo w nowym otoczeniu kiedy dziecko jest niespokojne i rozdrażnione.

5️⃣ Poprawa nastroju dla nastolatków i starszych dzieciaków – genialne są olejki cytrusowe oraz mieszanki 👍MOTIVATE i 👍 Dzieciaki kochają cytrusy😍! Są podnoszące na duchu i energetyzujące – idealnie nadają się na ponure zimowe dni. Można wdychać olejki prosto z dłoni albo dyfuzować solo lub w mieszankach. Pamiętaj, aby unikać ekspozycji na słońce po zastosowaniu olejków cytrusowych miejscowo❗

6️⃣ Koncentracja i skupienie uwagi podczas nauki – problemy z koncentracją nie są wyłącznie domeną dzieciaków, ale szczególnie w tych czasach miliona bodźców i zdalnej nauki – dzieci nie mają na tym polu lekko. Co nam pomoże:

✔ Olejek 🌿ROZMARYNOWY – król olejków jeżeli chodzi o pomoc w koncentracji, skupieniu uwagi i zapamiętywaniu.

✔ 🍃MIĘTA PIEPRZOWA – olejek dodający energii i pomagający w skupieniu uwagi.

✔ 🍃BAZYLIA -w czasie odrabiania pracy domowej albo wykonywania innych zadań, które wymagają jasności umysłu – możemy rozpraszać bazylię aby wzmacniać poczucie skupienia na studiowaniu i czytaniu.

7️⃣ Na stłuczenia, skaleczenia – olejek 💜LAWENDOWY (na poparzenia – również słoneczne, za otarcia, zadrapania, skaleczenia itp.), 💙DEEP BLUE – dla starszych dzieciaków na stłuczenia, siniaki i kontuzje. Bardzo fajnie, jak naturalny plaster działa również krem Correct-X – na dezynfekcję i opatrywanie małych ran – naturalny i skuteczny, a jednocześnie delikatny dla wrażliwej młodej skóry.

8️⃣ Dla nastolatków na problemy z cerą – tutaj zdecydowanie olejkiem numer 1 dla problematycznej i trądzikowej cery jest 🌿DRZEWO HERBACIANE – możemy dodawać go do kremu do twarzy lub działać miejscowo. Kolejnym olejkiem, który nam pomoże na niedoskonałości cery jest oczywiście nasza królowa 👑 – LAWENDA💜.

❗☝ Na koniec jeszcze garść BARDZO ISTOTNYCH informacji:

Olejki, których NIE POWINNO SIĘ STOSOWAĆ U DZIECI PONIŻEJ 6 ROKU ŻYCIA❗❗❗

UWAGA Przede wszystkim na olejek:

🛑 Miętowy

🛑 Eukaliptusowy oraz

🛑 Rozmarynowy

Powyższe olejki zawierają w składzie duże ilości mentolu i cyneolu. Substancje te mogą powodować u niektórych dzieci spowolnione oddychanie. Dlatego nie zaleca się ich ani w dyfuzji ani na skórę u małych dzieci (poniżej 6 lat). A poza  tym:

🛑 Anyżowy

🛑 Trawa cytrynowa

🛑 Ylang Ylang

🛑 Szałwiowy

🛑 Melisowy

🛑 Koper włoski (gorzki)

🛑 Werbenowy

Ponadto mamy 🌶OLEJKI GORĄCE🌶, z którymi trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ dla małych dzieci mogą być zbyt ostre. Określenie “gorący” olejek pochodzi z wrażenia, które pozostawiają jeśli są stosowane miejscowo lub wewnętrznie (uczucie pieczenia), Oto niektóre z nich :

🌶 Cynamon (Cassia)

🌶 Cinnamon Bark

🌶 Gożdzik (Clove)

🌶 Oregano

🌶 Tymianek

🌶 Czarny pieprz

🌶 Kardamon

🌶 Wintergreen (golteria)

✋ Rozcieńczanie gorącej kategorii olejków jest rekomendacją dla wszystich, niezależnie od ich indywidualnego poziomu czułości.

✋ W przypadku olejków kategorii gorącej, zaleca się rozprowadzenie jednej kropli olejku eterycznego w 10 kroplach oleju nośnego.

✋ Nie dodawaj gorących ani nawet wrażliwych olejków do wody do kąpieli. Zawsze mieszaj olejki, które dodajesz do swojej kąpieli z solami Epsom lub mydłem, aby upewnić się, że olejek nie unosi się po prostu na powierzchni wody.

W część 2  – o stosowaniu olejków u maluchów. Zaprszam.

A o gotowych, bezpiecznych mieszankach dla dzieciaków – KID’s COLLECTION przeczytasz TUTAJ

Powodzenia! Nie bójcie się olejków 😉!

Wasze dzieciaki będą zachwycone 😉!

PA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.