Stany lękowe? Aromaterapia ma na to sposób.

Każdemu z nas zdarzyło się nie raz, że konkretny zapach zmienił nasz nastrój na całkowicie inny niż ten, który towarzyszył nam przed chwilą. Zapach świeżo upieczonego ciasta, letniej łąki czy świeżo skoszonej trawy z reguły budzą w nas pozytywne skojarzenia. Wiedzę, że poprzez zapach można wpływać na stan umysłu, od setek lat wykorzystuje aromaterapia wspierając leczenie wielu zaburzeń przy pomocy olejków eterycznych.


Lęk trapi nas pod różnymi postaciami i to coraz częściej. Zaburzenia lękowe przyjmują postacie bardzo skonkretyzowane, np. lęk przed pająkami (arachnofobia), lęk przed małymi pomieszczeniami (klaustrofobia), mniej oczywiste (lęk przed ludźmi, np. w hipermarkecie czy autobusie), albo zupełnie nieupostaciowane (lęk przed czymś nieznanym, co ma dopiero nadejść). Wreszcie jedna z propozycji w psychiatrii mówi, że lęk i depresja są jedną i tą samą chorobą, jak dwie strony jednego medalu.

Stres i niepokój stały się powszechnymi problemami w naszym szybkim życiu. Doprowadziło to do wzrostu problemów zdrowotnych, negatywnie wpływając zarówno na nasze zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Stres i niepokój można powiązać z brakiem snu, brakiem czasu dla siebie i wypoczynku, przeładowaniem obowiązkami i presją związaną z pracą. Do tego dochodzą wyzwania ostatnich lat i ogromny, chroniczny lęk związany z tym co dzieje się na świecie, z pośrednim ale też bezpośrednim zagrożeniami naszego zdrowia i życia. Sposobów redukcji lęku szukano od stuleci. Alkohol, opium, potem barbiturany, wreszcie benzodiazepiny, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – rozwój psychofarmakologii przyniósł wiele rozwiązań, jednak rodzących tylko nowe problemy. Leki przeciwlękowe albo silnie uzależniają, albo mają poważne działania uboczne (np. impotencję), albo… nie działają. Na dodatek, większość osób z problemem lękowym późno szuka pomocy u psychiatry, często nie zdając sobie sprawy z choroby.


Aromaterapia jest stosowana od czasów starożytnych w celu promowania poczucia spokoju i relaksu. Wdychanie i miejscowe stosowanie czystych olejków eterycznych może pomóc złagodzić stres, pomóc w opanowaniu stanów lękowych, bezsenności lub depresji.

Na czym polega działanie olejków eterycznych?? Okazuje się, że nasz zmysł powonienia wyłapując zapachy jednocześnie uruchamia w nas określone reakcje emocjonalne. Dzieje sie tak dlatego, że molekuły zapachowe stymulują odpowiedź w układzie limbicznym w mózgu. Dlatego też określone zapachy mogą regulować nasz poziom stresu oraz takie czynniki, jak np.: szybkość bicia serca, wzorce oddychania czy też produkcja hormonów.

Zdecydowanie warto więc zwrócić się ku olejkom eterycznym jako naturalnym metodom ograniczania lęku. Naturalnym, ale jednak działającym w mechanizmach stricte farmakologicznych.

Najlepiej przebadanym olejkiem pod kątem właściwości przeciwlękowych jest olejek lawendowy. W Niemczech zakapsułkowany olejek lawendowy jest nawet zarejestrowany jako lek do terapii zaburzeń lękowych. Nie musi być jednak spożywany doustnie, bo działanie uspokajające wykazuje także w aromaterapii.

Kilka badań klinicznych przeprowadzono także z olejkami cytrusowymi – pozytywny wpływ na objawy lęku (np. zmienność rytmu serca, ciśnienie tętnicze) czy nastrój odnotowano dla olejku z bergamotki oraz gorzkiej pomarańczy. Subiektywne odczucie nasilenia lęku, a także markery stresu (np. stężenie kortyzolu w ślinie) zmniejszała też inhalacja olejku różanego. Obserwacje te potwierdzono nawet w badaniach neuroobrazowych mózgu. Do innych olejków eterycznych o działaniu przeciwlękowym należą:
✔olejek szałwiowy; ✔olejek z drzewa sandałowego; ✔ olejek z drzewa cedrowego, ✔olejek rumiankowy; ✔olejek rozmarynowy; ✔olejek z melisy … i jeszcze wiele innych.


Bardzo ciekawe są mechanizmy działania przeciwlękowego olejków eterycznych. Należą do nich:

działanie poprzez nerw węchowy – olejek eteryczny może zmieniać przepływ informacji w nawet odległych regionach mózgu. Ten mechanizm odbywa się bez konieczności transportu substancji czynnej z krwią, tylko uwzględnia zmiany aktywności elektrycznej obwodów złożonych z komórek nerwowych. Innymi słowy, samo odczucie przyjemnego zapachu może redukować lęk dzięki połączeniom kory węchowej z regionami mózgu odpowiadającymi za generację lęku. Tłumaczy to, dlaczego inhalacje niektórych olejków eterycznych stają się z czasem mniej skuteczne i lepiej działają w ostrym lęku – neurony węchowe mają bowiem zdolność adaptacji do zapachów (im dłużej przebywamy w obecności danego zapachu, tym mniej go czujemy);

✔ drugim mechanizmem jest przenikanie olejku eterycznego do krwi i przedostawanie się przez barierę krew-mózg. Takie zjawisko potwierdzono w badaniach eksperymentalnych (notabene składniki olejków przenikają nie tylko do mózgu, ale i innych narządów, gdzie również mogą działać farmakologicznie). Aby sprawdzić, czy ten mechanizm jest niezależny od wpływu na aktywność nerwu węchowego, bada się działanie olejków w warunkach utraty powonienia – i w tych badaniach wykazano, że olejek lawendowy przedostaje się do mózgu i działa na tej drodze, natomiast linalool (składnik olejków cytrusowych) tracił właściwości przeciwlękowe, co oznacza, że musimy czuć jego zapach.

✔ W mózgu olejki eteryczne wpływają na działanie komórek nerwowych najprawdopodobniej za pośrednictwem konkretnych receptorów zlokalizowanych na ich powierzchni (choć niewykluczone jest, że przenikają przez błony komórkowe). Zmiana aktywności neuronów przejawia się pod postacią redukcji lub zwiększenia uwalniania neurotransmiterów. Wiemy, że olejek cytrynowy zmienia przekaźnictwo dopaminergiczne, olejek lawendowy – serotoninergiczne, a olejek z ylang-ylang – na oba te układy.
Z kolei olejek z bergamotki zmienia przekaźnictwo GABA-ergiczne (to ten sam układ neuroprzekaźników, na który działa alkohol i benzodiazepiny). Wszystkie wymienione układy neurotransmiterów mają udział w wytwarzaniu lęku i depresji i są celem działania leków wykorzystywanych w psychiatrii;

✔ To nie jedyny mechanizm wpływu olejków eterycznych na mózg – olejek z bergamotki oraz olejek z ylang-ylang wpływają na aktywność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza, która jest kluczowym mechanizmem regulującym hormonalną odpowiedź na stres. Olejek lawendowy zmienia czynność kanałów wapniowych w komórkach nerwowych, a linalool oraz olejek z ylang-ylang i olejek z wetiwerii ingerują w szlaki sygnalizacyjne na poziomie ultrastrukturalnym, a to już może zmieniać trwale zachowanie danej komórki.To, że olejki eteryczne działają na mózg, nie ulega wątpliwości. Działanie to potwierdzają badania z wykorzystaniem EEG czy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego i pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

‼‼ Jest jednak ważna trudność w przenoszeniu tych wyników na praktykę: olejek olejkowi nierówny. Zarówno jakość surowca, jak i warunki hodowli, a już zwłaszcza metoda uzyskiwania olejku eterycznego mają ogromne znaczenie dla ostatecznego składu chemicznego olejku eterycznego. Wahania stężeń substancji czynnych są ogromne, rozpiętość od 20 do prawie 100 proc., a to sprawia, że nie każdy olejek eteryczny ma równie wysoką jakość – a za tym przecież idzie działanie farmakologiczne.
Wyzwaniem jest rozpoznanie dobrego olejku o wysokiej jakości i dobranie odpowiedniej (działającej!) dawki oraz – opracowanie mieszanek olejków o optymalnym składzie przeciwlękowym. O jakości olejków doTERRA pisałam już wielokrotnie i zdecydowanie są to olejki o jakości najwyższej (terapeutycznej) a do tego stabilnej – powtarzalnej w każdej partii olejku, która trafia na rynek.💚💙💚💙💚💙💚💙💙

Poniżej lista 10 olejków, które w największym stopniu pomogą nam na stres, stany lękowe, niepokój a nawet depresję:

1. Olejek lawendowy (Lavandula angustifolia)

Jednym z najczęściej używanych  olejków eterycznych do relaksacji jest lawenda. Olejek lawendowy jest niezbędny, jeśli regularnie odczuwasz stres i niepokój. Udowodniono, że uspokaja układ nerwowy poprzez obniżenie ciśnienia krwi i częstości akcji serca. Może pomóc uspokoić nerwy, uspokoić niepokój i poprawić jakość snu. Wyciszający charakter olejku lawendowego sprawia, że jest on używany do złagodzenia uczucia napięcia, sprzyja również zapadaniu w spokojny sen.

 • Rozcieńczony olejek nanieś na skórę. – kark lub stopy
 • Aby zrelaksować się przed snem nalej kilka kropelek olejku do dyfuzora.
 • Kilka kropli lawendy do ciepłej (nie gorącej!) kąpieli po długim, stresującym dniu złagodzi Twoje napięte emocje,
 • W nerwowej sytuacji – wdychaj z dłoni i połącz z ulubioną techniką oddechową.

W badaniu opublikowanym w 'International Journal of Nursing Practice’ stwierdzono, że aromaterapia z użyciem 3% spraju olejku lawendowego na ubraniach skutecznie zmniejsza stres związany z pracą.

Olejek lawendowy ma działanie przeciwlękowe, relaksujące i przeciwdepresyjne, stąd nie dziwi wykorzystywanie go przed operacją. W ramach jednego z badań przeprowadzonego w Turcji, zastosowano olejek lawendowy u starszych pacjentów kliniki urologicznej, którzy chorowali na łagodny rozrost prostaty i byli przygotowywani do chirurgicznego usunięcia gruczołu krokowego. Stu dziesięciu mężczyzn podzielono na dwie grupy, w jednej nie stosowano olejku lawendowego, w drugiej prowadzono aromaterapię (inhalacja olejkiem przez 5 minut). Oceniano poziom lęku na podstawie kwestionariuszy oraz funkcje życiowe (tętno, oddechy, saturację hemoglobiny we krwi tętniczej tlenem). Aromaterapia spowodowała:

 • istotną redukcję lęku (w porównaniu ze stanem sprzed interwencji oraz w porównaniu z grupą kontrolną);
 • zmniejszenie częstości oddechów;
 • wzrost saturacji (czyli lepsze wysycenie hemoglobiny tlenem).

2. Olejek różany (Rosa damascena)

Olejek różany jest uzyskiwany z płatków róży damasceńskiej, a jego zapach znany jest z łagodzenia emocji, bólów głowy i balansowania hormonów. Olejek z róży znany jest z tego, że wzmacnia serce w okresach dużego stresu, smutku i depresji.
Olejek różany pomaga otworzyć czakrę serca. A otwarcie czwartej czakry pomaga wyzwolić bezwarunkową miłość i współczucie oraz pobudzić troskę i miłość do siebie samego.
💗 Jest to olejek posiadający najwyższe wibracje (duchową częstotliwość) spośród wszystkich olejków eterycznych świata. Jest potężnym uzdrowicielem serca.
W stanach lęki, niepokoju, czy nawet depresji – powinien być naszym codziennym wsparciem i pomocą.

 • Stosuj w ciepłej kąpieli lub nakładaj bezpośrednio rozcieńczony na skórę,
 • Wdychaj spokojnie z dłonie, wydłużaj i pogłębiaj oddech aby uspokoić puls i spowolnić bicie serca.
 • Miej przy sobie roll’on z rozcieńczonym olejki i smaruj okolice serca w sytuacji, kiedy odczujesz lęk, czy wewnętrzny niepokój.

3. Olejek Ylang Ylang (Canaga odorata)

Olejek pochodzący z żółtych kwiatów w kształcie gwiazd, rosnących na tropikalnym drzewie zwanym drzewem perfum ma kilka imponujących właściwości. Jest wyjątkowym, niezbędnym olejkiem o szerokim zastosowaniu: jest zarówno rozweselający jak i uspokajający. Słodki i korzenny kwiatowy aromat olejku Ylang Ylang zmniejsza uczucie stresu i napięcia, jednocześnie promując pozytywne nastawienie. Ylang Ylang zmniejsza tętno, poprawia nastrój i sprzyja relaksacji. Jego wdychanie może pomóc uwolnić negatywne emocje, zmniejszyć stres i działa jako naturalny środek na niepokój i depresję. Olejek ten relaksuje centralny układ nerwowy, łagodzi histerię, paniki, frustrację, lękliwości, strach i irytację, normuje poziom adrenaliny, pomaga spokojniej podchodzić do problemów oraz trudnych sytuacji, pomaga powściągnąć gniew, rozprasza lęk.

 • Dodaj kilka kropel olejku Ylang Ylang do soli Epsom i umieść w ciepłej kąpieli, aby się zrelaksować.
 • Możesz nałożyć go też na tył szyi lub okolice serca, aby uzyskać stan spokoju i ukojenia.
 • Dodaj 2-3 krople do dyfuzora
 • Stwórz idealną mieszankę do odstresowującego masażu – połącz 2 krople ylang ylang, 2 krople olejku sandałowego i 1 kroplę olejku różanego. Rozpuść mieszankę w jednej łyżce stołowej oleju roślinnego i wykonaj masaż całego ciała. 

4. Olejek z bergamotki (Citrus bergamia)

Olejek eteryczny z bergamotki powstaje z destylacji parą wodną skórki aromatycznych owoców cytrusowych. Jest często stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej w celu zwiększenia przepływu energii, zwalczania infekcji bakteryjnych i wspierania zdrowia układu trawiennego. Zmniejsza negatywne emocje jak lęk czy niepokój. Relaksuje i wycisza – poprzez regulację ciśnienia krwi oraz poziom kortyzolu (hormonu stresu) w surowicy. Pomaga poradzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych, podnosi pewność siebie. W niektórych źródłach podawany jest jako przykład naturalnego leku antydepresyjnego.
Olejek eteryczny z bergamotki poprawia krążenie krwi, stymuluje wydzielanie hormonów i zdrowe trawienie, przywracając równowagę ciału. Jest bardzo dobrym stymulatorem pozytywnych emocji – sprawia, że zaczynamy odczuwać uczucie radości, odświeżenia i odczuwamy przypływ energii.

 • Dyfuzuj olejek w domu czy w miejscu pracy, aby złagodzić stres i napięcie. Wystarczą 3-4 krople.
 • Można również zmieszać olejek z innymi – bardzo dobrze komponuje się z innymi cytrusami lub np. z rozmarynem, kadzidłowcem lub lawendą.
 • Aby uzyskać stan spokoju i harmonii – stosuj ten olejek na stopy przed snem lub dodaj kilka kropli do kąpieli.

W 2011 roku przeprowadzono badania na grupie ochotników z użyciem połączonych razem olejku z bergamotki i lawendy. Badania dowiodły, że zapach bergamotki redukuje poziom kortykosteronu. Natomiast mieszanka olejku z lawendy i bergamotki okazała się pomocna w przypadku leczenia depresji i zaburzeń lękowych, jak również w obniżeniu ciśnienia krwi i tętna. U ochotników monitorowano takie aspekty jak ciśnienie krwi, puls, temperatura ciała. Dodatkowo badano odczuwane emocje, samopoczucie, poziom energii czy zmęczenia. W badaniu brała udział grupa na której stosowano placebo. Okazało się, że  grupa kontrolna była bardziej zrelaksowana i spokojna niż grupa z placebo. Badanie pokazało pozytywny wpływ na samopoczucie uzyskany dzięki połączeniu działania olejków eterycznych  z bergamotki i lawendy.

Mały eksperyment na własnej skórze?
Do małego pojemniczka ( np. kieliszka) wkrop 3 krople olejku z bergamotki i 5 kropli oleju. Wymieszaj, a następnie tak przygotowaną mieszanką, potrzyj delikatnie skórę za uszami i nadgarstki . Już po pierwszym kontakcie z zapachem poczujesz się lepiej, natomiast po kilkunastu minutach będziesz się czuła spokojniejsza i bardziej odprężona. Taki prosty eksperyment pozwoli odczuć siłę działania olejku.


5. Olejek z rumianku rzymskiego (Roman chamomile)

Olejek z rumianku nie tylko uspokajająco działa na skórę, ale również na umysł. W czasach starożytnych Rzymianie używali tego olejku aby dodać sobie odwagi przed rozpoczęciem wojny i uspokoić rozchwiane emocje. Olejek z rumianku sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu, zmniejsza lęk i uspokaja układ nerwowy. Posiada działanie antystresowe i odpręża – kąpiel z dodatkiem naparu z rumianku pomaga wyciszyć się i odprężyć po męczącym i stresującym dniu, wypicie jednego kubka herbaty z rumianku przed snem pomoże zasnąć. Pomaga również wyeliminować  zły nastrój oraz uczucie złości i drażliwości. Pomaga przy depresji, polepsza nastrój, usuwając przygnębienie i smutek.

 • Aby uwolnić się od stresu, połącz olejek z olejem nośnikowym i nałóż na splot słoneczny i pępek.
 • Dodaj 1-2 krople do herbaty ziołowej, aby pomóc ukoić ciało i umysł. 
 • Zastosuj rumianek zewnętrznie smarując klatkę piersiową nad sercem.
 • Dodaj 4-5 kropli do kąpieli

6. Olejek (absolut) jaśminowy

Olejek eteryczny z jaśminu jest szeroko stosowany w niektórych częściach Azji jako naturalny lek na niepokój, stres, bezsenność i depresję. W Chinach olejek z jaśminu był tradycyjnie stosowany do detoksykacji i oczyszczania układu oddechowego. Działa jak naturalny środek uspokajający, a także działa stymulująco na mózg, poprawiając nastrój i poziom energii. Może skutecznie zmniejszać objawy depresji. Jednocześnie stymuluje i poprawia nastrój. Pomaga przy bezsenności i równoważy wahania nastroju. Dobrze łączy się z olejkami: lawendowym, różanym i cytrusowymi.

 • Nałóż rozcieńczony bezpośrednio na nadgarstki lub szyję, aby przyspieszyć relaks
 • Dodaj kilka kropli do gorącej kąpieli.

7. Olejek z szałwii muszkatołowej (Clary sage)

Piękny i  ziemisty zapach olejku z szałwii skutecznie łagodzi stres i niepokój. Olejek działa jako środek przeciwdepresyjny, promując dobre samopoczucie i wewnętrzny spokój. Profil chemiczny olejku Clary Sage sprawia, że ​​jest to jeden z najbardziej relaksujących, łagodzących i równoważących olejków eterycznych. W średniowieczu roślina Clary Sage była wykorzystywana do wielu celów ze względu na jej kojące właściwości. Olejek z szałwii jest również znany z tego, że działa jako świetny środek równoważący hormony i pomaga zmniejszyć objawy PMS.

 • Zastosuj rozcieńczony na stopy lub podbrzuszu, aby pomóc zrównoważyć hormony. Alternatywnie połącz z kilkoma kroplami rumianku w gorącej kąpieli.
 • Dodaj kilka kropli do wody w butelce ze spryskiwaczem i spryskuj poduszkę przed snem, aby wypocząć.
 • Rozproszona dyfuzorem w pomieszczeniu szałwia Clary na koniec długiego dnia pomoże Ci osiągnąć uczucie spokoju.
 • Gdy potrzebujesz szybkiego i prostego sposobu na relaks, nałóż olejek miejscowo na punkty tętna (szyję i nadgarstki).

8. Olejek Neroli (Citrus aurantium)

Olejek neroli jest olejkiem pozyskiwanym z drzewa pomarańczowego, znanego również jako pomarańcza gorzka lub pomarańcza sewiliska. Olejek jest destylowany przy użyciu pary wodnej z białych kwiatów pomarańczy. Może być stosowany w wielu dolegliwościach, w tym w leczeniu lęku. Starożytni egipscy kapłani używali olejku eterycznego z neroli do leczenia swoich ciał, umysłów i dusz.
Neroli działa jak środek uspokajający, który reguluje metabolizm i uwalnia gniew, drażliwości i zmartwienia. Rozluźnia i relaksuje ciało.
Badania wskazują, że olejek eteryczny NEROLI przede wszystkim zmniejsza uczucie niepokoju, podnosi nastrój, relaksuje. Może stanowić doskonałą i skuteczną pomoc w łagodzeniu pobudzanych nerwów, a także redukuje nieprzyjemne uczucia żalu i przygnębienia. Łagodzi stres i uspakaja poprzez to, że obniża poziom kortyzolu (hotmonu stresu) we krwi. Wspomaga zdrowy sen.

 • Rozpyl w okolicach poduszki kilka kropli zapewniając skuteczniejszy odpoczynek i spokojniejszy sen.
 • Dodaj kilka kropli do gorącej kąpieli
 • Wmasuj bezpośrednio na skórę, aby złagodzić stres i niepokój.
 • Zastosuj na punkty pulsacyjne na nadgarstkach oraz szyi, aby cieszyć się jego podnoszącym na duchu aromatem

9. Olejek bazyliowy

Jeden z mniej znanych olejków eterycznych — olejek z bazylii jest jednym z najlepszych olejków eterycznych, które zmniejszają niepokój i poprawiają nastrój. Bazylia uważana jest za królową ziół w Indiach, jest czczona i traktowana jako święta ze względu na swoje bardzo korzystne właściwości.
Olejek eteryczny z bazylii działa uspokajająco na układ nerwowy, zmniejszając lęk, zmęczenie, napięcie psychiczne i depresję. Działa również jako naturalny środek pobudzający, promując spokój i jasność umysłu.

 • Dodaj kilka kropel do swojego dyfuzora i ciesz się kojącym i relaksującym aromatem. 
 • Wymieszaj z olejem bazowym w celu wykonania relaksującego masżu.

10. Olejek z wetywerii (Vetiver)

Olejek z wetiwerii pachnącej znany jest z działania uspakajającego. Niezależnie od tego, czy próbujesz stworzyć spokojną atmosferę w domu dla swojej rodziny, czy też chcesz odzyskać spokój po emocjonującym dniu, wetyweria może być bardzo pomocna. Olejek pomaga w zasypaniu i wspomaga zdrowy sen. Ponadto ma działanie wyciszające i uziemiające. Pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji. Dodatkowo znany jest ze swoich właściwości wspomagających w okresach przeżywania traumy, lęku, smutku, stresu i rozbicia psychicznego.

 • Aby zmniejszyć poziom stresu wmasuj olejek z kark lub stopy. 
 • Dyfuzuj w sypialni przed snem.
 • Inhaluj sie olejkiem przykładając dłoniedo twarzy (ręce należy złożyć w daszek i przyłożyć do nosa).

Chcesz wypróbować olejki a nie możesz się zdecydować którego użyć? Nadal nie możesz się zdecydować, który olejek wybrać? Wypróbuj przetestowaną mieszankę olejków eterycznych na stres:

10 kropli olejku z lawendy 
10 kropli olejku z szałwii 
5 kropli ojejku z bergamotki
5 kropli olejku z Ylang Ylang
buteleczka 10ml z kulką
olej nośnikowy (może być frakcjonowany olej kokosowy)

Do buteleczki 10 ml wkropl olejki i wypełnij olejem nośnym, nałóż zatyczkę z kulką i zakręć buteleczkę. Wmasuj w nadgarstki, kark, podbrzusze dwa razy dziennie jeśli stres jest stałym gościem w Twoim życiu lub używaj przy stresujących sytuacjach. 

Więcej inspiracji? Proszę bardzo:

Lawendowy masaż karku:
•   3 krople olejku lawendowego
•   1 łyżka oleju kokosowego lub migdałowego
Zmieszaj olejek z olejem nośnikowym a następnie wetrzyj w kark lub w podeszwy stóp. Stosuj w razie potrzeby lub np. tuż przed snem. Kompozycja ta pomaga złagodzić niepokój i lęki.

Kąpiel relaksacyjna na stres i pobudzenie nerwowe:
•  3 krople olejku lawendowego
•   3 krople olejku z geranium
•   3 krople olejku Ylang Ylang
Do wanny wypełnionej ciepłą wodą wlej odmierzoną ilość olejków połączoną z solą do kąpieli lub solą epsom.

Masaż przeciw depresji:
•    3 krople olejku z lawendy
•    3 krople olejku z bergamotki
•    3 krople olejku z kadzidłowca
•    60 ml oleju bazowego
Do oleju bazowego wlać olejki eteryczne,  wymieszać i zastosować do odprężającego masażu.

Masaż różany:
Na łyżkę oleju bazowego dodaj 4 krople olejku różanego. Masaż z wykorzystaniem tego olejku złagodzi napięcia.

Kąpiel bazyliowa:
Dodaj do gorącej kąpieli 6 kropli olejku bazyliowego i łyżkę miodu. Taka kąpiel oczyszcza skórę i poprawia samopoczucie.

Kąpiel różana:
Do ciepłej wody dodaj 5 kropli olejku różanego i 1 łyżkę miodu. Taka kąpiel zadziała uspokajająco.

Masaż bazyliowy:
Na łyżkę oleju bazowego dodaj 4 krople olejku bazyliowego. Masaż z wykorzystaniem tej mikstury zwalcza stres i niesamowicie odpręża.

Inhalacja lawendowa:
Dodaj 5 kropli olejku lawendowego do miski z gorącą wodą. Przykryj głowę ręcznikiem i inhaluj się przez 10 minut. Inhalację taką możesz wykonać przed spaniem, pomoże w walce z bezsennością.

Inhalacja geraniowa:
Wlej 5 kropli olejku geraniowego do miski z gorącą wodą. Przykryj głowę ręcznikiem i inhaluj się przez 10 minut. Inhalacja taka wzmocni Cię w stanach przemęczenia.Dbajcie o siebie. Wspierajcie się wszelkimi możliwymi sposobami, żeby lęk i stres nie zagrażał Waszym emocjom i Waszemu życiu.

Miłego testowania i doświadczania

Ściskam 💗
Kaśka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.