🌹 Olejek różany najczęściej otrzymywany jest z róży damasceńskiej, zwanej różą z Damaszku. To jedna z najważniejszych roślin należących do rodziny Rosaceae (Różowate). Kwiat ten znany jest od wieków, a na całym świecie istnieje ponad 16 tysięcy jego odmian.
🌹W farmacji wykorzystywane są jej owoce, które są bogatym źródłem witaminy C. Wartościowym surowcem są jednak nie tylko owoce, ale i płatki róży damasceńskiej, z których pozyskiwany jest przede wszystkim eteryczny olejek różany, a także woda różana, czyli tak zwany hydrolat różany.
🌹Olejek różany otrzymywany jest za pomocą destylacji płatków kwiatów. Najczęściej (w 90%) wykorzystuje się w tym celu różę damasceńską. We Francji olejek różany produkuje się z kwiatów róży stulistnej (Rosa centifolia) oraz z róży francuskiej (Rosa gallica).
🌹 Róża damasceńska uprawiana jest w Bułgarii, Indiach, Turcji, Chinach oraz Rosji. Najlepszy pod względem jakościowym i aromatycznym jest olejek różany z Bułgarii, produkowany z płatków kwiatów rosnących w słynnej Dolinie Róż. W starożytności za największych specjalistów w dziedzinie perfumiarstwa uchodzili Egipcjanie. Uważa się, że starożytni Egipcjanie używali wody różanej do zabiegów upiększających, stosując ją na twarz, aby ukoić skórę. Kleopatra, uznawana za najpiękniejszą kobietę na ziemi, kąpała się podobno regularnie w wodzie różanej. Szekspir opisał nawet w swoim dziele Antoniusz i Kleopatra, że ta egipska królowa skrapiała nią statki zbudowane z drzewa cedrowego.
🌹 Róża uznawana jest za królową wszystkich olejków, prawdopodobnie z powodu jej królewskich powiązań. Róża Tudorów jest narodowym kwiatem Anglii, a olejek eteryczny z tego kwiatu to jeden z najbardziej znanych, jak również najcenniejszych oraz najdroższych olejków na świecie. Z czego wynika jego wysoka cena? Otóż jeden kilogram tego cennego olejku uzyskuje się z około pięciu ton kwiatów róży – taką ich ilość otrzymuje się z jednego hektara plantacji. Co więcej, kwiaty zbiera się tylko raz w roku o świcie – gdy są zamknięte i zawierają najwięcej olejku.
🌹 Olejek różany zawiera wiele zbawiennych dla skóry substancji. Działa uspokajająco, przeciwbólowo, ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Dodatkowo jest jednym z najbardziej znanych afrodyzjaków.
🌹 Olejek różany z róży damasceńskiej zawiera lotne związki takie jak fenyloetanol, geraniol, cytronelol, linalol, farnezol, nerol, tlenek różany (związek z grupy terpenów), furan różany, beta-damascenon i beta-damaskon.
🌹 Skład i właściwości olejku różnią się w zależności od gatunku i odmiany róż oraz metody produkcji. Różne są też jego ceny. Przy zakupie warto pamiętać, że tani produkt może nie być w pełni czysty i zawierać dodatki takie jak olejek palmarozowy, który jest otrzymywany z palczatki imbirowej (Cymbopogon martini), olejek geraniowy i cytronelowy, a także alkohol benzylowy, parafinę czy aldehyd benzoesowy.
🌹 Dodatkowo obok samego olejku, na rynku można spotkać wiele innych produktów z różą w nazwie. Produkty te mają totalnie odmienny skład chemiczny, właściwości a także powstają z różnych części rośliny, bądź wręcz z różnych roślin. Warto jest mieć zatem rozeznanie i wiedzieć
CO JEST CZYM??
Olejek różany, z pestek róży, z nasion oraz z drzewa różanego … o co chodzi?
1️⃣ W procesie destylacji olejku różanego powstają dwa produkty – olejek oraz hydrolat różany (woda różana) jako produkt uboczny destylacji. Hydrolat zawiera wiele korzystnych związków z płatków róży, choć w niższym stężeniu niż olejek. Hydrolat różany tonizuje i odświeża skórę i jest polecany zwłaszcza do cery suchej i wrażliwej, ale ma jednocześnie działanie przeciwzapalne, antybakteryjne i ograniczające produkcję łoju w przypadku przetłuszczanie się skóry.
2️⃣ Składnikiem kosmetycznym jest także olejek z eteryczny drzewa różanego (Aniba rosaeodora), tropikalnej rośliny z Ameryki Południowej z rodziny wawrzynowatych, która z różą nie ma nic wspólnego poza nieco podobnym zapachem do jej kwiatów. Choć aromatyczna jest cała roślina, surowcem do produkcji olejku jest jej drewno. Oprócz korzenno-kwiatowego zapachu ma też właściwości łagodzące stany zapalne i odżywiające cerę.
3️⃣ Olejek z nasion róży to natomiast olej tłoczony na zimno. Jest zupełnie innym produktem niż lotny olejek eteryczny, przeznaczonym do natłuszczania skóry i stosowanym jako składnik kosmetyków. Wytwarza się go z nasion gatunków takich jak:
- dzika róża, inaczej psia (Rosa canina),
- róża piżmowa (Rosa moschata),
- róża japońska, inaczej pomarszczona lub fałdzistolistna (Rosa rugosa),
- róża rdzawa (Rosa rubiginosa).
4️⃣ Olej z pestek róży obfituje w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E i inne przeciwutleniacze, dzięki czemu wspomaga regenerację skóry, działa ujędrniająco i łagodzi podrażnienia. Jest szczególnie polecany dla cery dojrzałej, suchej, a także mieszanej i z niedoskonałościami.
Prozdrowotne właściwości olejku różanego

🌹 Eteryczny olejek różany wykazuje istotne właściwości prozdrowotne, a nawet lecznicze. Stosowany zwłaszcza na skórę ma działanie:
- antystresowe i uspokajające,
- łagodzące objawy depresji,
- przeciwbólowe,
- antyseptyczne,
- przeciwzapalne,
- łagodzące silne i przewlekłe bóle migrenowe,
- zmniejszające objawy napięcia przedmiesiączkowego
- ograniczające symptomy choroby lokomocyjnej
- normalizujące ciśnienie krwi,
- pobudzające libido
🌹 Udowodniono, że olejek różany stymuluje w organizmie produkcję endorfin, które są nazywane hormonami szczęścia. Jednocześnie pobudza też wydzielanie dopaminy, która również poprawia nastrój i zwiększa motywację do działania.
🌹 U kobiet ogranicza ponadto wysoki poziom testosteronu.

🌹 Olejek różany łagodzi ból zarówno przy stosowaniu w ramach aromaterapii, jak i masażu, czyli bezpośrednio na skórę (np. brzucha) – i bez wdychania jego zapachu.
🌹 Kuracja nie tylko obniża poziom hormonów stresowych takich jak kortyzol i adrenalina, ale też wartości skurczowego ciśnienia tętniczego, tętna i saturacji krwi tlenem. Jego działanie jest niemal natychmiastowe i wiąże się także z rozluźnieniem mięśni i spadkiem temperatury ciała.
🌹 Działanie redukujące niepokój potwierdzono m.in. w przypadku rodzących kobiet i dzieci po operacjach chirurgicznych, a antydepresyjne – u kobiet po porodzie.
🌹 Miejscowe stosowanie olejku różanego zapewnia intensywniejsze uczucie odprężenia, co przekłada się na zmniejszenie częstości oddechów. 🌹 Posiada także zastosowania w łagodzeniu objawów menopauzy, w tym uderzenia gorąca, niepokoju, nocnych potów i obniżenia libido.
🌹 Naukowcy rozpoczęli również badania w kierunki potwierdzenia skuteczności olejku różanego w spowalnianiu postępowania choroby Alzheimera. Olejek prawdopodobnie aktywuje gen odwracający uszkodzenia nerwów wywołanych stresem oksydacyjnym.🌹 Składniki olejku różanego zwalczają chorobotwórcze bakterie, takie jak E. coli, gronkowce i paciorkowce, a także wywołujące grzybicę drożdżaki Candida albicans.
🌹 Olejek różany polecany jest przy silnych i przewlekłych bólach migrenowych.
🌹 Jako jeden z niewielu olejków eterycznych może łagodzić oparzenia powstałe w wyniku promieniowania radioaktywnego.
🌹 Dodatkowo jest jednym z najpopularniejszych i najsilniejszych naturalnych afrodyzjaków. Polecany jest osobom borykającym się z problemem obniżonego libido – według opinii, już kilka kropel olejku różanego w sypialni pobudza i zwiększa ochotę na seks. Współczesne badania potwierdziły, że zwiększa ochotę na intymne zbliżenia zwłaszcza u mężczyzn, nawet przyjmujących leki antydepresyjne (spadek libido to jeden z efektów ubocznych leczenia). Choć aromaterapia z jego zastosowaniem wspomaga działanie układu hormonalnego i nerwowego, w przypadku zaburzeń nastroju bardziej polecany jest regularny masaż z aromatycznym olejkiem różanym.
Kosmetyczne właściwości olejku różanego

🌹 Olejek eteryczny różany znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Zawarte w nim substancje aktywne regenerują skórę, zwiększając jej elastyczność i spowalniając procesy starzenia, a także wzmacniają naczynia krwiononośne.
🌹 Olejek różany jest jednym z częściej wykorzystywanych surowców do produkcji kosmetyków, zarówno do ciała jak i twarzy. Olejek jest bogaty w witaminy A i C, które są niezbędne do produkcji kolagenu. Wykazano również, że hamuje tworzenie enzymu rozkładającego kolagen w organizmie. Naturalne złuszczanie olejkiem z róży damasceńskiej może pomóc zmniejszyć matowość i pozostawić promienną, pełną życia skórę.
🌹 Olejek różany do twarzy rozjaśnia przebarwienia i poprawia koloryt skóry, pomaga też zredukować blizny po trądziku. Koi i wspomaga leczenie stanów zapalnych, w tym zmian trądzikowych.
🌹 Dzięki właściwościom regulującym wydzielanie sebum jest polecany do skóry trądzikowej i objętej zapaleniem mieszków włosowych.
‼ Retinoidy, grupa związków chemicznych wywodzących się z witaminy A lub z nią spokrewnionych, cieszą się obecnie dużą popularnością, zarówno dzięki ich właściwościom przeciwstarzeniowym, jak i przeciwtrądzikowym. Olejek z róży zawiera niewielkie ilości tretynoiny, retinoidu, który, jak wykazano, łagodzi trądzik. Ponadto zawiera dość dużą ilość kwasu linolowego i niewielkie ilości kwasu oleinowego. Badania wykazały, że lipidy na powierzchni skóry osób ze skłonnością do trądziku składają się głównie z kwasu oleinowego i mają niedobór kwasu linolowego. Wobec tego stosowanie kwasu linolowego zmniejsza rozmiar wyprysków trądzikowych.
🌹 Dodany do kosmetyków do cery suchej, odwodnionej lub cery dojrzałej znakomicie ją odżywia, wygładza, nawilża i zmniejsza zmarszczki, zwłaszcza mimiczne.
🌹 Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, przeciwutleniającym (zwalcza wolne rodniki) oraz zdolności do zwiększania produkcji kolagenu, olejek z dzikiej róży jest dodatkiem do każdego repertuaru pielęgnacji skóry skoncentrowanego na przeciwdziałaniu efektom starzenia. Olejek poprawia stan skóry starzejącej się – wygładzając zmarszczki i zwiększając jej jędrność. A dodany do kremów pod oczy zmniejsza opuchliznę i usuwa objawy zmęczenia.

🌹 Olejek różany na ciało stosowany do masażu pomaga w widoczny sposób zmniejszyć rozstępy, a także złagodzić bóle mięśni i ich nadmierne napięcie. W tym celu używa się ok. 3 kropli olejku różanego rozcieńczonych w oleju bazowym, np. migdałowym czy oliwie z oliwek.
🌹 To również wygodny dodatek do kremów i balsamów do ciała, które będą dzięki temu nie tylko pięknie pachniały, ale też lepiej pielęgnowały skórę.
🌹 Poleca się też stosować olejek różany na włosy po rozcieńczeniu go w wodzie i przelaniu do opakowania ze spryskiwaczem. Tak używany hamuje rozwój bakterii, a dzięki temu poprawia zapach włosów, pomaga też spowolnić ich przetłuszczanie się. Kwasy tłuszczowe, likopen, witamina C wzmacniają korzenie włosów, dzięki włosy są bardziej odporne na wypadanie i mają zdrowszy wygląd. Olejek można nakładać na włosy i skórę głowy jako maskę lub kurację punktową. Należy pamiętać, aby wykonać wcześniej test płatkowy, aby zmniejszyć ryzyko jakichkolwiek negatywnych reakcji.
Duchowe właściwości olejku różanego
💗 Olejek eteryczny Rose pomaga otworzyć czakrę serca. A otwarcie czwartej czakry pomaga wyzwolić bezwarunkową miłość i współczucie oraz pobudzić troskę i miłość do siebie samego.
💗 Jest to olejek posiadający najwyższe wibracja (duchową częstotliwość) spośród wszystkich olejków eterycznych świata.
💗 Jest potężnym uzdrowicielem serca – uosabia boską miłość i uczy ludzi, jak kontaktować się z tą miłością poprzez modlitwę, medytację i otwieranie serca na przyjęcie. Pomaga wyjść ze zranienia, złamania, ograniczenia, stać sie bardziej kochający, współczujący, uzdrawiający, akceptujący, empatyczny.
💗 Niezależnie od religii czy systemu filozoficznego – od religii Chrześciajńskiej, Ajurwedę, po metafizykę – kojarzony jest z najwyższymi , najbardziej wzniosłymi uczuciami i wręcz euforycznymi doznaniami.
Jak stosować olejek różany?
✔ Dawniej róża była używana jako naturalny środek leczniczy zwalczający bóle brzucha, problemy trawienne czy zaparcia. Obecnie jednak zaleca się, by olejek różany stosować wyłącznie zewnętrznie.
‼ Jednak jak podaje dr Henryk Różański, wysokiej jakości bułgarski olejek różany można przyjmować doustnie. Dawka to 3-4 kropli na miodzie lub cukrze. Tak stosowany pobudza trawienie i odświeża oddech. Dawka 5 kropli działa pobudzająco, rozkurczowo, a także silnie żółcio- i moczopędnie.
Zewnętrznie olejek różany możemy stosować na bardzo wiele różnych sposobów:
✔ masażu – wystarczy połączyć 3-4 krople olejku z łyżką oliwy z oliwek, by uzyskać skuteczny preparat do masażu obolałych mięśni,
✔masażu twarzy -wystarczy rozsmarować kilka jego kropli w dłoni i rozprowadzić na twarzy okrężnymi ruchami. Olejek wchłonie się już po upływie ok. pół minuty. Najlepiej stosować go codziennie wieczorem, koniecznie po dokładnym demakijażu.
✔kąpieli – aromatyczną i uspokajającą kąpiel zapewni nam 6 kropli olejku wymieszanych z łyżką mleka lub miodu (Warto jednak pamiętać, że kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut, a temperatura wody – nie wynosić więcej niż 37ºC i mniej niż 25°C. Jeśli masz popękane naczynka i borykasz się z niskim ciśnieniem, zrezygnuj z gorących kąpieli),
✔aromaterapii – w tym celu warto sięgnąć po dyfuzor, do którego dodajemy 3 krople olejku solo lub w mieszankach z innymi olejkami.
✔Olejek różany można również dodawać do kosmetyków drogeryjnych – wystarczy 1-2 krople na porcję kremu, by wzmocnić jego działanie nawilżające.
✔Olejek może nam ponadto posłużyć do stworzenia kosmetyków domowych – szczególnie polecany jest osobom młodym w fazie szybkiego wzrostu lub kobietom przed bądź po ciąży, u których zmniejsza widoczność rozstępów lub zapobiega ich powstawaniu.
✔ Fantastycznie srawdza sie olejek różany jako perfumy – wystarczy dodać 10 kropli do buteleczki z roll’onem (może być solo lub w mieszance z innymi olejkami) i uzupełnić frakcjonowanym olejek kokosowym.
🌹 Rewelacyjny zamiennik perfum stanowi olejek różany w roll’onie – do bezpośredniego stosowania.
Wystarczy kilka razy dziennie użyć go na nadgarstki, szyję lub okolice serca 💗
‼ I na koniec jeszcze kilka słów o przeciwskazaniach: Olejek różany zawiera składniki takie jak farnezol czy eugenol, które należą do substancji silnie uczulających. Z tego względu przed zastosowaniem olejku różanego na skórę należy wykonać próbę uczuleniową – nawet w przypadku osób, u których nie występowały wcześniej objawy alergii, jednak uważać powinny przede wszystkim osoby z alergiami skórnymi, skórą wrażliwą czy skłonną do nadreaktywności.
Olejku różanego z uwagi na jego właściwości uczulające nie zaleca się także stosować w pielęgnacji skóry małych dzieci – umowną granicą jest zazwyczaj 7. rok życia. Działanie u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie jest poznane, dlatego warto zachować ostrożność zwłaszcza w przypadku stosowania go w większych stężeniach na bardziej rozległe partie skóry.
Miłego stosowania 🌹
I niech moc olejków będzie z Wami 💗
Kaśka
Na podstawie:
Materiały doTERRA
www.wapteka.pl
www.izielnik.pl
www.medonet.pl