Olejek z CYTRYNY (LEMON) jest jednym z najbardziej wszechstronnych olejków i ma ogromne spektrum zastosowań.
- Posiada właściwości oczyszczające, orzeźwiające, odkażające, antybakteryjne (niszczy zarodniki i przetrwalniki), antyseptyczne i antywirusowe.
- Polepsza mikrokrążenie i działanie systemu immunologicznego.
- Pomaga w kompleksowej detoksykacji organizmu.
- Sprawdza się w domowej apteczce, w kosmetykach i w kuchni jako dodatek do ciast i napojów.
- Odstrasza insekty, kleszcze i pchły.
- Jest też świetny jako środek czystości i odświeżacz powietrza.
Tak jak w przypadku wszystkich innych cytrusów pozyskuje się go poprzez wytłaczanie na zimno ze skórki cytryny. Do produkcji jednej buteleczki 15ml olejku zużywa się 45 cytryn.
Głównym związkiem chemicznym olejku jest limonen (organiczny związek chemiczny z grupy monoterpenów) – silny przeciwutleniacz, który ma właściwości przeciwnowotworowe. Do tego β-pinen oraz γ-terpinen.
Olejek cytrynowy doTERRA może być stosowany doustnie, bezpośrednio na skórę oraz rozpylany w dyfuzorze.
- Dyfuzja: 3-4 kropli
- Stosowanie wewnętrzne: 1 kropla w 125 ml płynu.
- Stosowanie miejscowe: w przypadku masażu wymieszać 5 kropli z 10 ml oleju nośnikowego.
- Do kąpieli dodaj 5 kropli z 5 ml oleju nośnikowego.

- OLEJEK CYTRYNOWY jest bardzo pomocny podczas INFEKCJI
Olejek cytrynowy był przedmiotem obszernych badań. Dr medycyny Jean Valnet rozpylał ekstrakt cytrynowego olejku w pomieszczeniu i obserwował jak bakterie meningococcus ginęły w ciągu 15 minut, bakcyle pałeczki duru brzusznego (tyfus) w godzinę, Staphylococus ureus – gronkowiec złocisty w 2 godziny, bakterie powodujące zapalenie płuc w ciągu 3 godzin.
Olejek ten rozpuszcza kamienie żółciowe. Nawet 0,2% roztwór olejku potrafi zabić bakterie dyfterytu (błonicy) w 20 min i obezwładnić bakterie gruźlicy.
W trakcie infekcji – przeziębienia lub grypy, podczas kataru lub kaszlu należy:
- Rozsmarować 1-2 krople na podeszwach stóp.
- Rozpylić za pomocą dyfuzora lub wdychać z dłoni 1- 2 kropli olejku.
- Dwie krople dodać do wody lub soku i wypić.
- 1-2 krople dodać do łyżeczki miodu na bolące gardło.
- Umieścić kroplę olejku na palcu i przyłożyć do afty (owrzodzenie jamy ustnej) w ustach.
- Przy podrażnionej śluzówce wypłukać usta wodą z olejkiem i wypić.
- Nanieść kroplę olejku eterycznego cytryny na opryszczkę („zimno”).
- Koniec z chrypką: dodaj kilka kropel olejku cytrynowego do kubka ciepłej herbaty z miodem i pozwól wyzdrowieć swojemu gardłu.
- OLEJEK z CYTRYNY jest również świetny na SKÓRĘ
- Zaobserwowano, że wysokiej jakości olejek eteryczny z cytryny w zauważalnym stopniu przywraca starzejącej się skórze elastyczność.
- Ma działanie rozjaśniające, więc radzi sobie również z wszelkiego rodzaju przebarwieniami i plamami na skórze.
- Może również pomóc nadać blasku bladej, nieciekawej cerze poprzez usunięcie z niej martwych komórek.
Aby usunąć martwy naskórek zrób domowy peeling z płatków owsianych z wodą i 4-5 kroplami olejku cytrynowego.

Co jeszcze?
- Używany jest do leczenia trądziku, kurzajek, kaszaków czy grudkowatych zmian na skórze.
- Bardzo skuteczny przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów oraz przy łupieżu.
- Wzmacnia paznokcie.
- Może być dodawany do szamponu (najlepiej delikatnego i naturalnego). Jest skuteczny jako środek wzmacniający włosy.
- Twarde stopy? Aby zmiękczyć skórę stóp, mocz nogi w wodzie z olejkiem cytrynowym.
UWAGA! Olejek cytrynowy jest foto-aktywny (wrażliwy na światło). Należy unikać smarowania skóry i bezpośredniego wystawiania jej na oddziaływanie promieni słonecznych lub UV chwilę później. Unikaj ekspozycji na słońce nawet do 12 godzin po nałożeniu produktu.
- Niezastąpiony przy DEZYNFEKCJI
Olejek eteryczny cytryny w ciągu kilku minut zabija bakterie i wirusy. Dlatego używany jest w gospodarstwach domowych oraz szpitalach do dezynfekcji.
- Można do ciepłej wody dodać kilka kropli olejku i używać do przemywania powierzchni stołów, desek do krojenia, podłóg i innych miejsc.
- Pełna dezynfekcja: wymieszaj olejek cytrynowy z wodą, w szklanej butelce z atomizerem i spryskaj w łazience blaty, umywalki, deskę w wc, krany, klamki… itd. by pozbyć się wirusowych i bakteryjnych intruzów.
- Razem z olejkiem z drzewa herbacianego, cytryna stanowi niezwykły duet do radzenia sobie z grzybami i pleśniami – można te właściwości wykorzystać do czyszczenia wilgotnych miejsc np. w łazience czy kabinie prysznicowej.
- Dodanie olejku cytrynowego do prania – spowoduje nie tylko, że bielizna będzie pięknie pachnieć ale również będzie zdezynfekowana, pozbawiona pleśni i roztoczy. Innym sposobem jest również moczenie ręczników i ściereczek kuchennych w wodzie z dodatkiem olejku cytrynowego przed włożeniem ich do pralki. Jeżeli zdarzy nam się zapomnieć o praniu i zbyt długo zostawimy je w pralce – olejek cytrynowy dodany do kolejnego płukania zabijce bakterie i nieprzyjemne zapachy.
- Niezrównany w domu do SPRZĄTANIA i CZYSZCZENIA
- Srebro: olejek z cytryny świetnie sprawdzi się do czyszczenia srebrnych przedmiotów. Wyczyść swoją biżuterię szmatką nasączoną olejkiem cytrynowym
- W zaskakująco sprawny sposób usuwa nie tylko gumę do żucia z włosów, czy dywanów, ale rozpuszcza szybko wiele rodzajów klei. Można go np. używać do usuwania nieznośnych naklejek z cenami na szklanych, czy ceramicznych powierzchniach.
- Zmywarka: dodaj kilka kropel olejku do zmywarki zamiast płynu do nabłyszczania i pożegnaj się z zaschniętymi kropelkami na naczyniach!
- Piękne warzywa i owoce: popryskaj owoce i warzywa olejkiem cytrynowym, by zapobiec ich ciemnieniu po krojeniu.
- Usuwanie żywicy. Jeżeli zdarzy ci się pobrudzić ręce lub ubranie żywicą zastosuj olejek Lemon.
- 3Usuwa smary. Właśnie skończyłeś naprawiać swój rower a twoje ręce są czarne i tłuste. Samo mydło może nie wystarczyć do odtłuszczenia rąk ze smaru. Dodaj kilka kropli olejku cytrynowego do mydła i ręce będą czyste. To wspaniały odtłuszczacz.
- Odżywiona kanapa skórzana. Olejek cytrynowy bardzo dobrze sprawdza się w czyszczeniu i konserwacji kanapy skórzanej lub innych skórzanych rzeczy – pasków, butów, czy torebek.
- Połyskujące meble. Chcesz odżywić swoje meble? Dodaj do oliwy z oliwek kilka kropli olejku cytrynowego i wypoleruj meble. To super naturalny sposób na piękny połysk i ochronę drewna przed wysychaniem.
- Precz brzydkie zapachy. Kosz na śmieci? Niemiły zapach w lodówce? Rozlej lub spryskaj olejkiem powierzchnię a brzydki zapach zostanie zneutralizowany.
- Postrach dla mszyc. Masz piękne róże lub inne rośliny, na których są mszyce? Olejek cytrynowy (lub miętowy) z wodą w butelce ze sprejem to naturalny pestycyd, który pozwala się ich pozbyć.
Co jeszcze?

- Smaczny w KUCHNI
Kilka kropli dodanych do ciast tworzy przyjemny posmak, oraz zapach świeżej cytryny. Możemy dzięki temu zrezygnować ze stosowania sztucznych aromatów do wypieków.
Cytryna sprawdza się również doskonale jako dodatek do deserów, sałatek, koktajli, lemoniady itp.
Dodanie do wody nawet kropli olejku cytrynowego nie tylko sprawia, że woda nabiera przyjemnego smaku, ale jest dla wielu osób codzienną rutyną mającą na celu usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn. Najlepiej jest wypić zaraz po przebudzeniu szklankę wody z 2 kropelkami olejku cytrynowego.
Ponieważ jednak ten, jak i wiele innych olejków cytrusowych rozpuszcza niektóre plastiki, lepiej go stosować w pojemnikach ze szkła lub stali nierdzewnej.
- ZWIERZĘTA
Olejek cytrynowy przy zwierzętach stosujemy ostrożnie. Jako środek na kleszcze i pchły warto zaaplikować albo na obroży małą kroplę, albo z tyłu na karku (szczególnie u kotów) żeby nie mogły tego zlizać. Jest to dla nich zbyt silny koncentrat, dlatego nie stosujemy więcej niż jedną kropelkę. Często czyszczenie blatów kuchennych olejkiem z cytryny powoduje, że koty unikają wchodzenia na nie. Zapach jest dla nich drażniący.
Warto też pamiętać! – Jeśli kropla olejku spadnie nie tu gdzie trzeba należy ściągnąć ją za pomocą tłuszczy. Woda tego nie zmyje, bo olejki rozpuszczają się w tłuszczach.
Zdecydowanie jest to jeden z najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych. Jeden z tych, który powinien się znaleźć w każdym domu. Jeden z tych, z którymi można rozpocząć swoją olejkową przygodę. W dwóch słowach: olejek MUST HAVE w każdym domu.
Przekonaj się sama 😍.
A na koniec coś dla wzrokowców 😉: