Goździki – pączki zdrowia

☝ Goździki to suszone pąki goździkowca korzennego rosnącego w klimacie tropikalnym, m.in w Chinach i Indiach. Pierwsi goździki wykorzystywali starożytni Chińczycy, którzy już w III w p.n.e. żuli je by odświeżyć oddech i uśmierzyć ból zęba. Do Europy goździk trafił dopiero w Średniowieczu i do dziś zaskakuje szeroką gamą różnych zastosowań i właściwości.

☝ Olejek goździkowy możemy destylować z kwiatów, gałęzi lub liści goździkowca korzennego. Najwyższej jakości i najsilniejszy olejek goździkowy pochodzi z kwiatów, ze względu na bogate stężenie eugenolu zawartego w pąkach. Olejki eteryczne z łodygi i liści drzewa goździkowego są znacznie tańsze, ale zdecydowanie nie mają tej samej mocy.

☝ Olejek goździkowy – doTERRA CLOVE jest destylowany przy użyciu pary wodnej na Madagaskarze i Indonezji z kwiatów goździków (a w zasadzie nieotwartych i suszonych pąków kwiatowych wiecznie zielonego drzewa, Eugenia caryophyllata). Choć jest to powszechnie znana przyprawa korzenna, olejek goździkowy ma potężną moc, którą można wykorzystać poza kuchnią.

Głównym składnikiem chemicznym odpowiadającym za niesamowite działanie olejku goździkowego jest Eugenol należący do grupy terpenów. Eugenol daje olejkowi goździkowemu jego energetyzujący zapach i wiele korzyści zdrowotnych. Innym olejkiem o bardzo dużym udziale eugenolu w profilu chemicznym jest olejek cynamonowy … o nim innym razem 😉

Jakie właściwości ma olejek goździkowy❓❓

🧡 Olejek eteryczny doTERRA Clove jest najbardziej znany ze swoich korzyści dla zdrowia jamy ustnej i jest powszechnie stosowany w praktyce stomatologicznej.  Dodatkowo odświeża oddech.

🧡 Ma bardzo silne właściwości antyseptyczne (odkażające) oraz działa przeciwbólowo.

🧡 Olejek goździkowy wspomaga również żołądek i przewód pokarmowy i pomaga zwiększyć wchłanianie ważnych składników odżywczych. Pobudza wydzielanie soków żołądkowych oraz wzmaga apetyt.

🧡 Ma tez szereg innych ważnych korzyści dla naszego organizmu – pomaga wspierać płuca i drogi oddechowe, stawy, wątrobę, układ nerwowy, zdrowie układu sercowo-naczyniowego i metabolizm.

🧡 Olejek goździkowy może być dodawany do napojów i posiłków – co pomaga wykorzystywać jego właściwości rozgrzewające. Jest nieocenionym dodatkiem do deserów i wypieków, nie tylko na czas Bożego Narodzenia. Nawet jedna kropla, dodaje już potrawie pikantnego smaku zapewniając jednocześnie korzyści zdrowotne.

🧡Olejek goździkowy może być również stosowany do rozgrzewających masaży ciała.

🧡 Bardzo ważną właściwością olejku goździkowego są jego silne właściwości przeciwutleniające, czyli antyoksydacyjne. Goździki są prawdziwą bombą atakująca wolne rodniki i oczyszczającą organizm z toksyn. Udowodniono, iż skutecznie eliminują z ustroju trucizny fenolowe i indolowe. Usuwają wolne rodniki będąc doskonałą profilaktyką licznych schorzeń.

 

🧡 Z tego samego powodu goździki są przepisem na młodość – niszcząc wolne rodniki spowalniają  proces starzenia się organizmu.

🧡 Olejek goździkowy wykazuje działanie wykrztuśne – rozrzedza wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i ułatwiają jej odksztuszanie.

🧡 Działają przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Zaleca się stosowanie olejku (jak również żucie goździków) zwłaszcza w okresie przeziębień. Zapobiega to infekcjom górnych dróg oddechowych oraz gardła.

☝ Na płaszczyźnie emocjonalnej olejek CLOVE wspiera w uwalnianiu się od roli ofiary. Osoba w roli ofiary zazwyczaj czuje się nadmiernie sterowana przez okoliczności lub osoby, które ją otaczają. Olejek z goździka pomaga w przyjęciu większej odpowiedzialności za swoje wybory i działania niezależnie od innych osób. Jeśli czujesz, że często rezygnujesz z siebie i swoich potrzeb, czujesz się wykorzystywana, nie potrafisz powiedzieć „nie” – używaj olejku goździkowego do pracy ze sobą, by odzyskać poczucie sprawczości w swoim życiu.

Jak z niego korzystać ❓❓

💦aromaterapeutycznie – dyfuzuj lub wdychaj z buteleczki

💦zewnętrznie – rozcieńczony olejek nakładaj na spody stóp lub dół brzucha.

💦wewnętrznie  – dodając do potraw, soków warzywnych i przekąsek, a także w kapsułce.

❗❗ Ponieważ Goździk jest gorącym olejem, należy pamiętać, że zawsze stosujemy go zarówno na skórę jak i wewnętrznie w rozcieńczeniu (lub kapsułce).

A konkretnie, jak go stosować? Kilka pomysłów poniżej:

🍁 Dodaj kilka kropli goździka do porannej kawy, herbaty lub soku aby wspomóc układ immunologiczny i poprawić trawienie.

🍁 Dodaj do pasty do zębów kroplę olejku z goździka – dla dezynfekcji jamy ustnej i dla świeżego oddechu .

🍁Wypłucz gardło rozcieńczony olejkiem goździkowym (2 krople na szklankę wody), aby powstrzymać infekcję.

🍁 Dodaj kilka kropli olejku do ciasta, pierniczków, grzanego wina lub herbaty – dla dodatkowego efektu rozgrzewającego.

🍁 Dodaj olejek do własnoręcznie robionego peelingu cukrowego – wygłądzi skórę i rozgrzeje w zimowe wieczory.

🍁 Możesz przyjmować 1-2 krople w kapsułce wegańskiej dla  wsparcia zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

🍁 Dodaj 2 krople olejku goździkowego do balsamu do ciała lub kremu do stóp i zrób sobie rozgrzewający masaż.

🍁Żeby wykorzystać kojący zapachu oleju goździkowego – twórz mieszanki z jego udziałem w dyfuzorze.

Z czym się dobrze komponuje?? Podobnie jak inne pikantne lub drzewiaste olejki eteryczne, olejek goździkowy dobrze łączy się z olejkami eterycznymi, które mają podobne właściwości. Pikantne olejki eteryczne, takie jak Dzika pomarańcza,  Kadzidło,  Kassia,  Drzewo cedrowe, Imbir i  Cynamon dobrze komponują się z olejkiem goździkowym ze względu na ich ciepłe właściwości aromatyczne. Olejek goździkowy dobrze komponuje się również ze słodkimi zapachami olejków z rumianku rzymskiego czy kopru włoskiego.

A tutaj krótki film o właściwościach olejku goździkowego dla „wzrokowców” 😊:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.