Turmeric Oil

#OLEJEK Z KURKUMY #TURMERIC OIL

Curcuma longa

Olejek z kurkumy ma wiele zastosowań zarówno w pielęgnacji zdrowia, jak i urody. Posiada wszystkie zalety spożywania kurkumy w innej postaci, ale dzięki wysokiej koncentracji, wystarczy niewielka ilość olejku, aby skorzystać z dobroczynnego wpływu naturalnych związków występujących w kurkumie, na nasz organizm. No i da się go również wdychać i stosować na skórę, co pozwala na wykorzystanie dobroczynnego wpływu kurkumy na nasz organizm w sposób kompleksowy i holistyczny!!

Poza tym olejek używany w postaci inhalacji najszybciej trafia do naszego krwiobiegu, a po zmieszaniu z olejem bazowym (np. kokosowym, lub jojoba) szybko przenika przez skórę. Aby uzyskać takie same stężenie związków występujących w sproszkowanej kurkumie we krwi, należałoby do każdej potrawy dodawać ogromne ilości tej przyprawy.

Olejek z kurkumy posiada świeży, intensywnie drzewny aromat z mocnymi nutami korzennymi. Ma charakterystyczny, żółto-pomarańczowy kolor, przez co należy uważać używając go, gdyż może barwić np. ubrania.

Związki aktywne wyselekcjonowane podczas badań nad olejkiem z kurkumy sprawiają, że olejek ten jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym. Wiele badań potwierdza antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwutleniające, antyseptyczne i regulujące trawienie działanie kurkumy.

Jeszcze raz prześledźmy w skrócie powody, dla których warto używać olejku z kurkumy:
  1. NOWOTWORY – najbardziej doceniane walory kurkumy to ZAPOBIEGANIE NOWOTWOROM i walka z rozprzestrzenianiem się komórek rakowych. Istnieje wiele badań dowodzących tej tezie. Najlepsze efekty zaobserwowano w przypadku chorób jelita grubego, żołądka i skóry(Efekty biologiczne kurkuminy i jego rola w Cancer Chemoprewencja i Terapii)
  2. MÓZG – badania wykazały, że kurkumina może opóźnić lub nawet odwrócić pewne zmiany w mózgu pomagając zwalczyć degenerację komórek mózgowych i poprawić jego pracę. Trwają badania nad skutecznością zastosowania olejku z kurkumy w przypadku udaru mózgu, choroby Alzheimera i Parkinsona. Olejek ten jest bardzo skuteczny przy nauce, poprawia koncentrację i pamięć.
  3. ODPORNOŚĆ – olejek ten zawiera silne składniki aktywne, które zapewnią ochronę organizmu przed bakteriami i infekcjami, a nawet zaobserwowano lepsze radzenie sobie organizmu w zetknięciu z alergenami. 
  4. OPRYSZCZKA – dzięki związkom naturalnie występującym w kurkumie – olejek ten potrafi przyspieszyć zagojenie opryszczki i wpłynąć korzystnie na czas i wielkość występującego wykwitu.
  5. BÓL – kurkumina ma również udowodnione silne działanie przeciwzapalne. Wyniki badań opisują jej skuteczność jako równie skuteczną jak leki przeciwzapalne, za to stosowanie w postaci olejku z kurkumy nie powoduje  skutków ubocznych. Kurkuma przychodzi tu z pomocą przy bólach mięśni, bólach stawów i bólu w chorobach przewlekłych. W medycynie chińskiej stosuje się naturalne maści przeciwbólowe oparte na olejku z kurkumy.
  6. SKÓRA – dzięki swoim właściwościom antyseptycznym i antyoksydacyjnym olejek z kurkumy jest stosowany jako naturalny środek do łagodzenia problemów skórnych,w walce z trądzikiem, czy w celu zmniejszania blizn.
  7. WŁOSY – olejek eteryczny z kurkumy doskonalestymuluje wzrost nowych włosów i zapobiega ich wypadaniu. Jest naturalnym specyfikiem do walki z łupieżem, grzybicą głowy, czy innymi problemami ze skórą głowy.
  8. DETOKS – olejek z kurkumy chroni wątrobęi pomaga w jej regeneracji, a jak wiadomo to wątroba jest najważniejszym organem pełniącą funkcję oczyszczania organizmu.
  9. NASTRÓJ – kurkuma ma dowiedzione działania jako skuteczny antydepresant, z tym, że bez negatywnych skutków ubocznych. Istnieją również badania potwierdzające, że kurkumina potrafi pobudzać substancje chemiczne lub neuroprzekaźniki w mózgu, takie jak dopamina i serotonina, które to wpływają korzystnie na poprawę nastroju i wspierają pozytywne myślenie. Olejek z kurkumy jest częstym składnikiem mieszanek używanych do medytacji, rozjaśnia umysł, uspokaja.
  10. STAWY – olejek z kurkumy może wspomagać łagodzenie dolegliwości związanych ze zwyrodnieniem stawów. W ajurwerdzie, ze względu na składniki aktywne kurkumy, stosuje się ten olejek jako składnik maści zmniejszających obrzęk stawów. Przeprowadzono szereg badań na pacjentach z reumatoidalnym zapaleniem stawów i potwierdzono, że  kurkumina jest silniejsza i skuteczniejsza niż wiele chemicznych leków przeciwzapalnych. 
  11. SERCE – mało kto zdaje sobie sprawę, że kurkuma jest zdecydowanie jedną z najlepszych roślin promujących zdrowy układ krążenia i obniżającym poziom cholesterolu. Dzięki właściwościom przeciw utleniającym kurkumina zapobiega niszczeniu naczyń krwionośnych przez wolne rodniki i ogranicza przyleganie płytki do ścian naczyń krwionośnych. Jak wiadomo utrudniony przepływ krwi może przyczynić się do wywołania ataku serca i udaru. Olejek z kurkumy pomaga obniżyć ciśnienie krwi.
  12. ZĘBY – olejek z kurkumy jest częstym składnikiem naturalnych past do zębów, dzięki właściwościom przeciwzapalnym. Dba o zęby i dziąsła.
  13. TRAWIENIE – od najdawniejszych czasów kurkumę stosowano przy wzdęciach i skurczach żołądka, wspomaga układ trawiennyi zmniejsza ilość gazów. Olejek z kurkumy stymuluje produkcję soków żołądkowych i pomaga przy innych dolegliwościach trawiennych. Zaobserwowano korzystny wpływ na osoby zmagające się z zespołem jelita drażliwego.

Jak stosować olejek z kurkumy? Mamy do dyspozycji wszystkie 3 sposoby używania olejków eterycznych:

  1. Aromaterapia:

Do dyfuzora wlewamy 3-5 kropli olejku z kurkumy i wdychamy wykorzystując jego właściwości przeciwzapalne i wyciszające/relaksujące. Dyfuzowanie olejku z kurkumy wspomaga również system immunologiczny, ułatwia oddychanie dla osób np. z astmą, poprawia nastrój i dodaje energii.

Olejek z kurkumy można łączyć z innymi olejkami przyprawowymi, takimi jak cynamonowy, imbirowy czy z kardamonu. Świetną opcją będzie również połączenie go z olejkiem z dzikiej pomarańczy, grejpfruta czy ylang ylang.

Można dodać olejek do kąpieli – wlej ok 15 kropli do wanny z ciepłą wodą i zanurz się na co najmniej 15 minut.

  1. Stosowanie zewnętrzne, na skórę:

15-30 kropli olejku dodaj do 50 ml oleju bazowego (np. kokosowego) i wymieszaj. Olej można podgrzać. Zastosuj do masażu bolących mięśni i stawów (no po intensywnym wysiłku) lub do odprężającego masażu całego ciała. Właściwości przeciwzapalne warto wykorzystać do masażu mięśni i stawów objętych stanem zapalnym.

Olejek z kurkumy wmasowany w brzuch wspomaga trawienie. Zawarte w nim związki pobudzają wydzielanie żółci i enzymów trawiennych.

Doskonale sprawdzi się pielęgnacji cery. Jako silny przeciwutleniacz będzie doskonałym dodatkiem do receptur przeciwstarzeniowych (ser, kremów, toników). Dzięki właściwościom antybakteryjnym i regenerującym sprawdzi się jako składnik kosmetyków do cery problematycznej (trądzikowej, tłustej, skłonnej do wyprysków). Pomaga pozbyć się przebarwień zmarszczek i innych i poprawia koloryt skóry.

Możesz dodać olejek z kurkumy do kremu nawilżającego albo użyć go punktowo na wypryski. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Pozwala zagoić się zmianom zapalnym, alergicznym, atopowym, egzemowym. Koi zmiany łuszczycowe.  

Doskonale też radzi sobie z popękanymi piętami po zmieszaniu z tłustym olejem.

Według badań opisanych w Journal of Cosmetic Dermatology ,olejek z kurkumy jest stosowany w naturalnych w kremach do opalania, gdyż chroni ciało przed szkodliwym działaniem słońca. Można też zastosować olejek z kurkumy mieszając go z olejem bazowym (np. kokosowym lub jojoba) w celu złagodzenia podrażnienia wywołanego przez oparzenie słoneczne.

  1. Stosowanie wewnętrznie:

Używany wewnętrznie np. w kapsułce zapewnia Twojemu ciału wsparcie antyoksydacyjne potrzebne do ochrony organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wzmacnia wątrobę i poprawia trawienie.

Olejek z kurkumy jest niezastąpiony w kuchni – możesz użyć go do jajecznicy lub frytek, zwykłego ryżu lub do zup czy sosów. Zadziała mocniej niż przyprawa w proszku.

Dodaj 1–2 krople do herbaty lub wody i delektuj się subtelnym ziołowym aromatem. Pysznie smakuje z dodatkiem np. soku z cytryny i odrobiną miodu. Można również dodać kilka kropli do szklanki ciepłego mleka  (może być roślinne), do tego szczypta pieprzu i odrobina tłuszczu (np. masło klarowane) –  i mamy szybki przepis na słynne „złote mleko”!!

UWAGA! Nie należy stosować w przypadku ostrej żółtaczki, zapalenia wątroby, ciąży i karmienia piersią. Kurkumy nie powinny spożywać kobiety w ciąży, ponieważ przyprawa pobudza pracę macicy, co może doprowadzić w skrajnych przypadkach do poronienia. Kurkuma wzmaga także działanie leków przeciwzakrzepowych, a u osób chorych na kamicę żółciową zwiększa odczuwanie bólu. Może również powodować podrażnienia skóry. Unikać kontaktu z oczami, wewnętrzną częścią uszu i innymi wrażliwymi obszarami ciała.

Zachęcam do stosowania. Sami się przekonajcie, że warto 😊

 

NA PODSTAWIE:

www.1000roslin.pl

www.agnieszkamaciag.pl

www.sekrety-zdrowia.org

www.magicznyogrod.pl

www.viaaroma.pl

www.naturalne-piekno.pl

www.magiczneolejkieteryczne.wordpress.com

www.poradnikzdrowie.pl

www.medonet.pl

www.newdirectionsaromatics.com

„Ajurweda i aromaterapia” – Light Miller, Bryan Miller

Materaiły firmy doTERRA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.