Bóle menstruacyjne? Mamy na to olejek!

Olejki eteryczne na bolesne menstruacje

Olejki eteryczne są dla każdego – niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia … jednak szczególnymi ich fankami są zazwyczaj kobiety, a ponadto jest kilka takich olejków, które kobietom służą wyjątkowo i to zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej/ emocjonalnej

☝ Jeżeli więc wahasz się jeszcze, czy zaprosić olejki eteryczne, do swojego życia – to być może warto byłoby zacząć właśnie od takich, które kobiety wspierają najmocniej…

Olejki eteryczne to naturalny sposób na wsparcie zdrowia fizycznego i psychicznego każdej z nas. Niezależnie, czy wchodzimy w okres dojrzewania, planujemy macierzyństwo, jesteśmy matkami, czy dopada nas menopauza możemy korzystać z dobrodziejstw natury, aby poprawić swój komfort życia.

Mając wiedzę na temat aromaterapii możesz wspierać się olejkami na poszczególnych etapach swojego życia. Poniżej kilka wskazówek i inspiracji w temacie bolesnych menstruacji i dolegliwości związanych z PMS.

PMS??

Na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) składa się szereg objawów, które występują kilka dni przed menstruacją. Spowodowany jest zaburzeniem równowagi hormonalnej pomiędzy poziomem estrogenu i progesteronu. Olejki eteryczne pomagają przywrócić wewnętrzną równowagę nie tylko w ciele (np. retencja płynów), ale także w sferze emocji (lęk, zmiany nastrojów). Składniki olejków eterycznych błyskawicznie przenikają przez skórę, płuca i nos i od razu zaczynają działać. Najszybciej wnikają przez nerw węchowy podczas inhalacji – dostają się wtedy bezpośrednio do mózgu, a konkretnie do szyszynki i przysadki mózgowej. Przysadka kontroluje większość naszych funkcji hormonalnych, w tym u kobiet jajeczkowanie i wydzielanie estrogenu.

☝ Niewątpliwie najlepszymi przyjaciółmi każdej miesiączkującej kobiety są olejki z PACZULI i SZAŁWII MUSZKATOŁOWEJ. To dwie rośliny, które znane są ze swojej niezawodności w regulowaniu poziomu hormonów żeńskich.

🌷Szałwia Muszkatołowa (Clary Sage) zawiera naturalne substancje fitochronne, dzięki którym stabilizuje system hormonalny. Pomaga utrzymać normalny stan emocjonalny podczas PMS i ma właściwości regulacji hormonów, szczególnie estrogenu a także może przynieść ulgę w nieprzyjemnych objawach menstruacyjnych. Reguluje cykl miesiączkowy, a dodatkowo leczy objawy takie ka: wzdęcia, skurcze, wahania nastroju i apetyt na jedzenie.
Szaławiła muszkatołowa ma również silne działanie przeciwskurczowe, co oznacza, że leczy skurcze i związane z nimi problemy.
W badniu z 2012 roku oceniamo wpływ aromaterapii jako środka przeciwbólowego podczas cyklu miesiączkowego nastoletnich dziewcząt. Byłą grupa masażu aromaterapeutycznego i grupa paracetamolowa (środek przeciwbólowy i obniżający gorączkę). Masaż aromaterapeutyczny wykonany był jednorazowo. Masowano brzuch olejkami z szałwii, majeranku, cynamonu, imbiru i geranium  na bazie olejku migdałowego. Poziom bólu badano 24 godziny później. Wyniki wykazały, że reedukacja bólu menstruacyjnego była znacznie większa w grupie aromaterapeutycznej niż w grupie, która zażyłą lek.

🌷Jeśli dokuczają Ci silne skurcze menstruacyjne – poza dwoma wspomnianymi olejkami pomogą również IMBIR i MIĘTA PIEPRZOWA. Przyniosą ulgę gdyż działają rozkurczowo i przeciwwymiotnie. Możesz zmieszać kilka kropli olejku (np. paczuli) z olejem bazowym, aby delikatnie masować podbrzusze, lub stosować olejki w inhalacji. Na bolesne menstruacje polecany jest również olejek LAWENDOWY, który skutecznie łagodzi ból, rozmiękcza skurcze podbrzusza, niweluje stany zapalne i uspokaja. Doskonałym olejkiem przeciwbólowym jest również BEEP BLUE (mieszanka olejków na bóle wszelkiego pochodzenia, w tym bóle menstruacyjne. Więcej o mieszance TUTAJ).

🌷 GERANIUM (Pelargonium graveolens) – genialny olejek o równoważącym działaniu, które wypływa z faktu, że stymuluje on pracę kory nadnerczy. Hormony wydzielane przez korę nadnerczy mają przede wszystkim charakter regulatorów, które zarządzają produkcją hormonów wytwarzanych przez inne organy, także produkcją męskich i żeńskich hormonów płciowych. Olejek geraniowy jest bardzo skuteczny w leczeniu dolegliwości związanych z menopauzą i innymi stanami wynikającymi z zachwiania równowagi hormonalnej. Przynosi ulgę w stanach napięć przed menstrualnych – dużą rolę odgrywają tu jego właściwości moczopędne, powoduje on bowiem usuwanie płynów, które gromadzą się nadmiernie w organizmach wielu kobiet w okresie przedmiesiączkowym. Dodatkowo geranium działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, rozluźniająco i przeciwbólowo. 

🌷DRZEWO HERBACIANE (Tea Tree) – łagodzi podrażnienia skóry, usuwa infekcje intymne, ma działanie antygrzybiczne, antybakteryjne i antyoksydacyjne. Można go używać również do przemywania kubeczków menstruacyjnych, gdyż zapewni odpowiednią higienę.

🌷RÓŻA (Rosa damascena) – kolejny cudowny olejek – ma silne działanie kojące na układ rozrodczy i hormonalny. Łagodzi objawy PMS i menopauzy, pomaga leczyć mięśniaki i stabilizuje rytm cyklu. Podczas menstruacji niweluje ból głowy, napięcie nerwowe w ciele, stabilizuje cyrkulację krwi oraz łagodzi uderzenia gorąca.

🌷BERGAMOTKA (Citrus bergamia) poprawia samopoczucie, równoważy emocje, usuwa napięcia i stres, co jest niezwykle ważne w przypadku dolegliwości związanych z PMS.

🌷Olejek eteryczny z BAZYLII ma przede wszystkim właściwości przeciwskurczowe, zmniejsza skurcze w okolicy podbrzusza i miednicy oraz łagodzi dolegliwości trawienne. Ponadto łagodzi nudności i reguluje układ nerwowy. Jest to idealny partner dla kobiet zmagających się z zaburzeniami napięcia przedmiesiączkowego.

🌷 Olejek eteryczny z ESTRAGONU również działa przeciwskurczowo, a do tego pięknie pachnie! Wykazuje też działanie antyzapalne. Poleca się go również w celu uspokojenia problemów trawiennych oraz zwalczenia uczucia lęku i niepokoju.

🌷 Olejek eteryczny z LAWENDY również jest niezbędny. Działa regulująco na Twoją gospodarkę hormonalną, łagodzi bóle brzucha, bóle głowy oraz uspokaja ciało i umysł.

🌷OLEJEK CYNAMONOWY – olejek o pięknym zapachu i udokumentowanym działaniu przeciwbólowym i przeciwskurczowym. Poza tymi właściwościami, ma właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, stymulujące i rozgrzewające. Ponadto doskonale wpływa na skórę pomagając w leczeniu kurzajek, stanów zapalnych skóry, cellulitu.

W jaki sposób możemy stosować olejki eteryczne??

💧 Inhalacja. Tą drogą działają błyskawicznie i przyswajamy je w największym procencie. Możesz wdychać zapach bezpośrednio z buteleczki albo nałożyć kilka kropli na dłonie, rozetrzeć i powoli wdychać.

💧 Dyfuzor. Najbardziej skuteczna metoda, która poprawia także jakość powietrza w pomieszczeniu. Dyfuzja ultradźwiękowa rozprzestrzenia molekuły esencji, zachowując ich najwyższą jakość (temperatura powyżej 40 stopni zabija właściwości olejków terapeutycznych). Rozpylaj 5-10 kropli przez 30 min, robiąc minimum dwugodzinne przerwy pomiędzy sesjami.

💧 Masaż. Najbezpieczniejsze jest wcieranie olejków w stopy. Skóra na stopach posiada większe pory, więc olejki szybko przedostają się do organizmu. Znajdują się tam też zakończenia nerwowe każdego z organów. Po rozcieńczeniu olejku z olejem nośnikowym (kokosowy, sezamowy, ze słodkich migdałów itp.) można przeprowadzić rozluźniający masaż stóp, pleców, ramion, brzucha. Przy skurczach brzucha – masujemy okrężnymi ruchami.

💧 Kąpiel – przygotuj pół kubka naturalnej soli kuchennej lub soli epsom i wlej do niej kilka kropli olejku. Odstaw na kilka minut, a następnie dodaj do ciepłej wody. Można również przed wlaniem do wody, rozcieńczyć olejek w łyżce miodu, lub tłustego mleka (olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie).

💧 Zamiast perfum. Rozprowadź kilka kropli po szyi, dekolcie i nadgarstkach. Możesz zrobić też samodzielnie mieszankę lub roll’on (olejki rozcieńczone olejem bazowym w szklanej buteleczce z kulką do bezpośredniego stosowania na skórę). Można również olejki nanosić na końcówki włosów – oprócz aromaterapii zadziałają odżywiająco i wygładzająco na włosy.

💧 Kompres -użyj 2-3 kropli bezpośrednio na obolałe miejsce (brzuch lub plecy). Po nałożeniu przykryj ciepłym, namoczonym w wodzie i odsączonym ręcznikiem (woda wtłacza olejek głębiej), pozostaw na 5-15 minut. Jeśli pojawi się pieczenie skóry, nałóż olej nośnikowy. W przypadku bólu głowy warto nanieść kroplę olejku na wilgotny ręcznik i zrobić chłodny okład

💧 Doustnie – mówimy oczywiście wyłącznie o olejkach doTERRA (olejki z certyfikatem CPTG). Można ich używać bezpośrednio pod język, ale na początku najlepiej robić to pod okiem specjalisty. Esencje są bardzo skoncentrowane (np. 1 kropla mięty pieprzowej to stężenie odpowiadające 27 szklankom wywaru z suszu ziołowego). Dlatego organizm należy oswajać stopniowo. Olejki można też przyjmować w kapsułkach lub dolać do wody (np. 1 kropla na pół szklanki wody), a także stosować jako przyprawę w kuchni.

Jeżeli cierpisz na zmianę nastroju lub jesteś rozdrażniona – możesz przygotować sobie mieszankę do masażu.

1️⃣ Mieszanka numer 1
W tym celu do 15 ml olejku z wiesiołka i 50 ml oleju z pestek winogron dodajesz po 10 kropli olejków z:

  • Lawendy,
  • Bergamotki i
  • Rumianku Rzymskiego

2️⃣ Mieszanka numer 2

  • 5 ml oleju migdałowego
  • 5 kropli olejku z szałwii muszkatołowej
  • 2 krople olejku z cynamonu
  • 2 krople olejku z geranium

Do butelki szklanej z zakraplaczem wlewamy olej a następnie olejki eteryczne. Mieszankę wykorzystujemy do masażu dolnej partii brzucha.

Polecam i  zachęcam do testowania!!
Niech moc olejków będzie z Wami💚💜💚

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.