Olejki eteryczne na pamięć i koncentrację

Aromaterapia to dziedzina wiedzy o ogromnym potencjale a szczególnie interesujący jest wpływ olejków eterycznych na funkcje układu nerwowego. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne poprzez stymulację różnych impulsów nerwowych mogą wywołać stan uspokojenia i jasność umysłu, a w szczególności olejki mogą być wykorzystywane dla poprawy funkcji kognitywnych – takich jak pamięć czy umiejętność koncentracji. Mają także działanie uspokajające, podnoszące nastrój, przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe.
Ponadto aromaterapia może być wykorzystywana u pacjentów z schorzeniami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy demencja.
 
Co ciekawe, aromaterapia była stosowana w celu wspomożenia nauki już w czasach starożytnych. Dla przykładu w starożytnej Grecji wieszali na drzwiach wieńce z rozmarynu 🌿, aby poprawić swoją zdolność zapamiętywania i uczenia się przed ważnymi egzaminami. Skoro już w starożytności korzystano z dobrodziejstw terapii zapachem, warto wypróbować ten sposób już dziś przed sprawdzianem!
 
UWAGA! Należy pamiętać o tym, że efektywność aromaterapii zależy przede wszystkim od właściwego doboru rodzaju olejków, odpowiedniej dawki oraz sposobu aplikacji. Ponieważ mechanizmy wpływu składników występujących w olejkach na funkcje mózgu są podobne do sposobu działania leków farmakologicznych, podczas jednoczesnego stosowania aromaterapii należy rozważyć możliwe interakcje.
 
Aromaterapia ma zbawienny wpływ na mózg i dlatego jeśli chcesz poprawić pamięć i zachować jasność umysłu na długie lata – otaczaj się olejkami, które pozyskane z odpowiednich roślin, mają udowodniony korzystne działanie na mózg. Jakie to olejki??
 
1️⃣ Olejek rozmarynowy – KRÓL olejków na koncentrację!! To dobrze znane, wiecznie zielone zioło pochodzące z krajów śródziemnomorskich, które jest powszechnie stosowane w kuchni – oferuje znacznie więcej korzyści oprócz kulinarnych. Jego ziołowy i odświeżający zapach wspomaga koncentrację i ułatwia zapamiętywanie.
Pomaga uspokoić umysł, opanować stres i złagodzić niepokój.
☝ Co ciekawe, w jednym z badań dowiedziono, że dzięki wąchaniu olejku rozmarynowego można szybciej rozwiązywać zadania matematyczne!
 
☝ Skład chemiczny olejku z rozmarynu wpływa korzystnie na naszą zdolność logicznego łączenia faktów, znalezienia przyczyny i skutku.
A na konferencji Towarzystwa Psychologicznego w Wielkiej Brytanii, przedstawiono wyniki badań nad korzystnym wpływem olejku rozmarynowego na naukę dzieci. Dotąd wiele badań potwierdziło poprawę pamięci u dorosłych, którzy regularnie stosowali inhalacje z olejku z rozmarynu, tym razem testom poddano uczniów szkół podstawowych, których wyniki jednoznacznie potwierdziły jego skuteczność.
 
☝ Dr. Mark Moss przeprowadził wiele badań, którymi potwierdził, iż wdychając olejek z rozmarynu szybciej zapamiętujemy nowe in-formacje i ich kombinacje. Te właściwości, olejek rozmarynowy wykazuje dzięki zawartości 1,8-cineolu – aktywnego składniku odpowiedzialnego za jego pozytywny wpływ na funkcje mózgu.
UWAGA! Okazuje się, że wytworzenie takiego związku w sposób sztuczny jest niemożliwe, musi bowiem występować wraz z innymi związkami występującymi naturalnie w rozmarynie.
 
2️⃣ Olejek cytrynowy – pomaga nie tylko w poprawić jasność umysłu, ale podobnie jak wszystkie cytrusy, wpływa na polepszenie nastroju oraz zmniejszenie stresu. Ożywia i pobudza, a także łagodzi lęki i napięcie nerwowe.
Dzieje się tak, ponieważ, jak wykazują badania, olejek cytrynowy pomaga w regulacji dopaminy i serotoniny w mózgu. Doskonale sprawdza się w sprayu – wystarczy dodać kilka kropli do butelki z rozpylaczem z wodą, aby stworzyć otoczenie, które pomoże poprawić koncentrację, jednocześnie zwiększając poziom energii i podnosząc na duchu w tym samym czasie.
Olejek cytrynowy jest popularny w wielu firmach finansowych w Chinach – odkąd jest on regularnie rozpraszany w biurach, znacznie spadła liczba popełnianych błędów obliczeniowych. Dodatkowo olejek z cytryny odświeża umysł i poprawia koncentrację. Pracownicy spędzający wiele godzin w pokoju wypełnionym aromatem z naturalnych cytryn są mniej przemęczeni i zauważono u nich lepszą wydajnosc w pracy.
 
3️⃣ Olejek z mięty pieprzowej – jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych. Pomaga w pobudzeniu jasności umysłu, poprawie koncentracji i pamięci. Ułatwia skupienie się, redukuje uczucie umysłowego zmęczenia, wspomaga przyswajanie informacji.
 
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cincinnati w 2012 r. zatytułowane „Wpływ mięty pieprzowej na wydajność pamięci” wykazały, że wdychanie tego olejku może zwiększyć koncentrację umysłu aż o 28%.
Zapach mięty pomoże Ci pozostać skupionym i zredukować uczucie zmęczenia, które może się pojawić po dłuższym czasie przyswajania wiedzy.
Co więcej, olejek miętowy wspomaga przyswajanie informacji, może więc sprawić, że zapamiętasz więcej cennych informacji w tym samym czasie.
Ponadto mięta jest niezastąpiona podczas jazdy samochodem, gdy dopada nas senność – dodaje energii, orzeźwia i pobudza i nie pozwala zasnąć.
 
4️⃣ Olejek eukaliptusowy – działa podobnie do olejku z mięty pieprzowej – wzmacnia skupienie, poprawia koncentrację i niweluje zmęczenie psychiczne. Jednak olejek z eukaliptusa daje nam więcej – pomaga wzmocnić system odpornościowy w walce z wirusami (a pod wpływem stresu związanego z nadchodzącymi egzaminami czy deadline’m w pracy jesteśmy zdecydowanie bardziej narażeni na infekcje).
 
5️⃣ Olejek z szałwii muszkatołowej – jest destylowaną parą wodną z pąków i liści kuzynki szałwii ogrodowej. Szałwia była używana leczniczo od wieków i po raz pierwszy została opisane na piśmie w 4 roku p.n.e.
Dziś wiadomo, że olejek z szałwii jest korzystny w leczeniu depresji, chronicznego stresu i lęku, a jednocześnie pomaga poprawić pamięć i koncentrację.
Zapach olejku jest pomocny w leczeniu stanów nerwicowych, stresu, strachu, paranoi, lęku i depresji.
Olejek wspaniale stymuluje i równoważy system nerwowy, pomaga usunąć bezsenność, słabość i depresję, może znacząco wpłynąć na poprawę pamięci.
Olejek może podwyższać wydajność pracy fizycznej i umysłowej aktywizując działalność mózgu. Odnotowano działanie łagodzące ból głowy.
Badania w 2005 r. wykazały, że szałwia była w stanie poprawić pa-mięć i funkcje poznawcze u pacjentów z chorobą Alzheimera. W oddzielnym badaniu klinicznym wykazano, że olejek poprawia czujność umysłową i zapewnia wsparcie poznawcze podczas wdychania.
 
Do tej listy możemy dołożyć jeszcze 2 niesamowite olejki, które nie tylko poprawiają naszą pamięć ale również generalnie wpływają na pracę naszego mózgu, a co za tym idzie mogą pomóc ludziom cierpią-cym na poważne schorzenia pamięciowe, czy zaburzenia neurodegradacyjne.
 
6️⃣ Olejek z kurkumy – skład tego olejku powoduje, że pobudzane są szare komórki, obserwuje się szybszy powrót do sprawności funkcji myślowych u osób po udarach i zahamowanie procesów demencji. Ostatnio wykorzystuje się ten olejek pomocniczo w leczeniu choroby Alzheimera i Parkinsona.
Tym niezwykłym składnikiem występującym naturalnie w czystym olejku eterycznym z kurkumy jest arturmeron, którego wpływ na regenerację mózgu przebadał zespół niemieckich naukowców (Hucklenbroich, ‎2014). Potwierdzili oni swoimi badaniami potencjał regeneracyjny neuronalnych komórek macierzystych, zarówno w warunkach in vivo, jak też in vitro. Okazało się, że arturmeron stymuluje proliferację neuronalnych komórek macierzystych, zwiększając ich liczebność o 80% w porównaniu z kulturą komórek kontrolnych.
 
7️⃣ Olejek z kadzidłowca –  kolejny olejek zalecany przez aromaterapeutów osobom cierpiącym na poważne schorzenia pamięciowe. Olejek o lekko owocowym, pikantnym i ziemistym aromacie, używany przez ludzi od tysięcy lat, a w czasach biblijnych ceniony bardziej niż złoto.
Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy dlatego łagodzi stany lękowe i ataki paniki oraz skutki przewlekłego stresu.
Świetnie nadaje się również do poprawy koncentracji i skupiania uwagi.
Uważany jest wręcz za olejek medytacyjny, który pozwala nam przenosić nasz umysł na wyższe poziomy świadomości.
Do tego badania potwierdzają jego zdolność do hamowania namnażania się komórek nowotworowych.
 
Jak stosować olejki na poprawę koncentracji?? 
Stosowanie miejscowe – dodaj 2-3 krople olejku do łyżeczki oleju nośnikowego (olej kokosowy, migdałowy, jojoba) i wcieraj w skórę
Kąpiel – dodaj kilka kropelek olejku do swojej wanny lub popryskaj na ścianie prysznica i pozwól parze rozprowadzić aromat.
Dyfuzja – stosuj olejki solo lub twórz mieszanki
Spray/ odświeżacz do powietrza – dodaj kilka kropli olejku do szklanej butelki z rozpylaczem i napełnij wodą, aby ułatwić rozpylanie w pomieszczeniu.
Inhalacja – najprostszym sposobem na skorzystanie z powyższych olejków eterycznych jest bez-pośrednie wdychanie zapachu w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia. Wystarczy pociągnąć nosem prosto z butelki, dodać kroplę lub dwie do chusteczki lub rozcierać w dłoniach i wąchać.
 
 
Możemy również skorzystać z gotowych mieszanek, które fantastycznie sprawdzą się i w domu i w pracy:
Dla dorosłych – Motivate Encouraging Blend (mieszanka motywująca) – to mieszanka olejku miętowego (mięta pieprzowa), cytrusów (klementynka i owoc yuzu) oraz ziół (rozmaryn, kolendra, melisa) stworzona z myślą o osobach, które potrzebują motywacji i wsparcia. Kiedy mamy wątpliwości i czujemy frustrację – MOTIVATE pomoże rozproszyć negatywne myśli i znaleźć w sobie motywację, by się nie poddawać. Ta mieszanka wspiera uczucia pewności siebie, odwagi i wiary.
Więcej o tej mieszance przeczytacie TUTAJ
 
A dla dzieciaków podczas odrabiania lekcji idealnie sprawdza się – Thinker Focus Blend – pomaga zapobiegać zakłóceniom psychicznym, redukuje uczucie stresu psychicznego i zmęczenia. Poprawia zdolność skupienia się i koncentracji – idealna mieszanka w szkole oraz podczas odrabiania prac domowych.
W skład Thinker wchodzą olejki eteryczne z wetywerii, mięty pieprzowej, klementynki oraz rozmarynu rozcieńczone frakcjonowanym olejem kokosowym.
Więcej o tej i innych mieszankach dla dzieciaków do poczytania TUTAJ.
 
Zapraszam😍!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.