Jak działają olejki eteryczne i jak wybrać olejek odpowiedni dla siebie?

Olejki eteryczne to znane od tysięcy lat substancje pochodzenia roślinnego o wszechstronnym działaniu, dzięki którym możemy zadbać o zdrowie fizyczne, psychiczne, a nawet o swój dobrostan duchowy.
Składniki olejków eterycznych uznawane są za jedne z najpotężniejszych substancji chemicznych pochodzenia naturalnego. To silne związki o bardzo złożonych molekułach
Czym są olejki eteryczne, na co zwrócić uwagę przy ich kupowaniu i jak właściwie ich użyć, by w pełni wykorzystać ich potencjał i właściwości?  


HISTORIA OLEJKÓW ETERYCZNYCH

Historia olejków eterycznych sięga starożytnych cywilizacji sprzed tysięcy lat. Chociaż nie wiemy, kiedy po raz pierwszy pozyskano olejki, to zapisy historyczne cofają nas na pewno co najmniej do 4500 roku p.n.e., kiedy to w starożytnym Egipcie olejki były substancjami wręcz uświęconymi i kosztownymi na równi ze złotem. Używali ich wyłącznie kapłani i monarchowie do praktyk religijnych oraz do uzdrawiania, a każde bóstwo miało sobie przypisany właściwy olejek lub ich mieszankę. 

Starożytna literatura każdej dużej cywilizacji wspomina o olejkach eterycznych używanych głównie w celach leczniczych: posiłkują się nimi ok. 3000 lat p.n.e. i starohinduska ajurweda, i medycy chińscy. Zapisy o olejkach zawarte są wielokrotnie w Starym i Nowym Testamencie, bazowali na nich także starożytni Grecy i Rzymianie. Pisali o nich najsłynniejsi uczeni i medycy na przełomie czasów starożytnych i nowożytnych: Hipokrates, Galen czy Ibn Sina, zwany Awicenną. 

Nowożytna Europa zetknęła się z olejkami bezpośrednio po wyprawach krzyżowych na Bliski Wschód. Po metody rodem z czasów antycznych sięgali zdesperowani europejscy lekarze w czasie epidemii dżumy, czyli czarnej śmierci. Według podań francuscy lekarze stosowali wtedy tzw. olejek złodziei, czyli mieszankę olejków pochodzących z różnych roślin, do nasączania szmatek umieszczanych w swoich słynnych maskach ochronnych o kształcie upiornego, ptasiego dzioba. Taka mieszanka miała uchronić ich przed zakażeniem – tak jak wcześniej uchroniła grupę pewnych szabrowników, okradających chorych na dżumę bogaczy. Więcej o tej historii i olejku złodziei TUTAJ

Wiek XX to już czas celowych i skrupulatnych badań olejków eterycznych i ich właściwości leczniczych. Paryscy lekarze, znając m.in. antybakteryjne i antyseptyczne działanie olejków, leczyli nimi żołnierzy rannych w wyniku walk podczas drugiej wojny światowej. Nowoczesna technologia pozwala na coraz dokładniejsze badania i analizy, dzięki czemu poznajemy olejki bliżej: ich składy, konkretne związki chemiczne stanowiące składniki czynne olejków oraz ich właściwości. 


CECHY OLEJKÓW ETERYCZNYCH

🔸 Olejki eteryczne są substancjami lotnymi (eterycznymi 😊),
🔸 w temperaturze pokojowej są oleistymi cieczami.
🔸 są łatwopalne i zawierają w sobie składniki o temperaturze wrzenia z zakresu 50–320ºC.
🔸 są lipofilne,
🔸 praktycznie nie rozpuszczają się w wodzie, a rozpuszczalne są w tłuszczach i alkoholu etylowym,
🔸 ich gęstość zazwyczaj jest niższa od gęstości wody,
🔸 mogą być bezbarwne, zielonkawe, jasno kremowe lub żółte, ale także granatowe lub brunatne,
🔸 zawsze mają charakterystyczny, intensywny, często przyjemny zapach. 


SKŁAD CHEMICZNY OLEJKÓW 

Olejki eteryczne to mieszaniny lotnych substancji wydzielane z całych roślin lub z ich części. Pod względem chemicznym dzielimy je na terpenowe (mieszaniny związków mono-, di- i seskwiterpenów) i nieterpenowe (mieszaniny pochodnych fenylopropanu). W skład jednego olejku wchodzić może kilkadziesiąt, a nawet kilkaset różnych związków. Ale to zawsze jeden związek lub kilka jest dominujących (i to on decyduje o zapachu i właściwościach) a pozostałe związki występują w ilościach śladowych. 

Jakie związki chemiczne są składnikami olejków (króciutka powtórka z chemii 😊)?
🔹aldehydy – o działaniu przeciwzapalnym (cytral, geranial, neral, cytronelal),
🔹alkohole – o działaniu przeciwinfekcyjnym (alfa-terpineol, geraniol, linalol, mentol, nerol, 40terpineol),
🔹estry – powstają w wyniku reakcji kwasów z alkoholami (acetaty, benzoesany, maślany, mrówczany),
🔹fenole – o działaniu przeciwinfekcyjnym i stymulującym centralny układ nerwowy (karwakrol, tymol, eugenol),
🔹ketony – o właściwościach mukolitycznych i zabliźniających ale również są neurotoksyczne, dlatego stosujemy je bardzo ostrożnie (kamfora -borneol, karwon, tujon, menton, krypton, werbenon),
🔹kwasy – o właściwościach przeciwzapalnych, wraz z alkoholami tworzą estry (kwas geraniowy, kamforowy),
🔹terpeny – silne środki antyseptyczne, chronią przed infekcjami (pinen, limonen, felandren),
🔹tlenki – udrażniają drogi oddechowe (1,8 cyneol – eukaliptol).


JAK POZYSKUJE SIĘ OLEJKI?

Destylacja z parą wodną – metoda najstarsza i najbardziej rozpowszechniona. Używa się w niej systemu dwóch połączonych ze sobą kadzi. Gdy w pierwszej wrze woda, para wodna przedostaje się do drugiej, równocześnie wydobywając z umieszczonych tam roślin olejki. Dalej para jest chłodzona, skrapla się i w naturalny sposób olejek eteryczny oddziela się od wody. W procesie obok olejku eterycznego powstaje również hydrolat, jako produkt uboczny.

Wytłaczanie – metoda najprostsza i najtańsza. Wykorzystuje się ją do pozyskiwania olejków ze skórek owoców cytrusowych. 

Ekstrakcja rozpuszczalnikami lotnymi – wykorzystywana w przypadku delikatnych surowców, np. róży. Stosuje się (bez ogrzewania) rozpuszczalniki chemicznie obojętne względem surowca, lotne, bez wonnych zanieczyszczeń. Przykłady to alkohol etylowy, alkohol metylowy, aceton. 

Enfleurage (absorpcja w tłuszczach na zimno) – najstarsza oraz najbardziej kosztowna z metod. Stosuje się tłuste, nieparujące oleje, w których umieszcza się surowiec. Po wielu dniach tłuszcz nasiąka olejkiem i otrzymujemy tzw. pomadę. Następnie tłuszcz miesza się z alkoholem, chłodzi się i filtruje – aż do całkowitego wyekstrahowania olejku. 

Działanie na roślinę nadkrytycznym dwutlenkiem węgla – jedna z najnowszych, stosunkowo drogich metod. Roślinę poddaje się działaniu nadkrytycznego CO2 (to dwutlenek węgla w 33℃, nie jest ani cieczą, ani gazem). Olejek uzyskuje się bardzo szybko, a pachnie on niemal identycznie jak roślina wyjściowa. 


SUBSTANCJE CZYNNE W OLEJKACH?

🔸Eugenol (np. w olejku goździkowym, bazyliowym) – działa przeciwbólowo, odkażająco, znieczulająco (stosowany w stomatologii!), przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie. 

🔸Geraniol (np. w olejku różanym, geraniowym, lawendowym) – działa antydepresyjnie, przeciwlękowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie. 

🔸Kamfen (np. w olejku pichtowym, jałowcowym, eukaliptusowym, cytrynowym, rozmarynowym, cynamonowym) – działa uspokajająco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo. 

🔸Kariofilen (np. w olejku paczuli, goździkowym, oreganowym) – działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie. 

🔸Karwakrol (np. w olejku tymiankowym, oreganowym) – działa przeciwbólowo, przeciwrobaczo, odkażająco, przeciwdepresyjnie, hepatoochronnie. 

🔸Limonen (np. w olejku pomarańczowym,) – działa przeciwzapalnie, antystresowo, przeciwutleniająco. 

🔸Linalol (np. w olejku lawendowym, jaśminowym, geraniowym) – działa uspokajająco, usypiająco, przeciwdrgawkowo, przeciwbólowo. 

🔸Mentol (np. w olejku miętowym) – działa przeciwbólowo, chłodząco, znieczulająco, antyseptycznie, wspomagająco w dolegliwościach trawiennych.  

🔸Pineny (np. w olejku eukaliptusowym, w olejku z drzewa herbacianego, lawendowym, sosnowym) – działają przeciwzapalnie, przeciwlękowo, przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, ułatwiają oddychanie. 


JAKIE WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNE MAJĄ OLEJKI?

Biorąc pod uwagę wszystko co już wiemy na temat budowy cząsteczek olejków i ich składu chemicznego, nie dziwi fakt, że tak ogromny jest zakres działania olejków zarówno na nasze ciało, jak i emocje.

‼ Blisko 90% znanych nam olejków wykazuje działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne – hamują rozwój pierwotniaków i bakterii Gram (+) oraz Gram (-). Wykazano również, żem ogą działać na niektóe rodzaje bakterii opornych na antybiotyki.

Ale to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo mamy też olejki o właściwościach:
🔹 drażniących – tj.  drażnią czuciowe i bólowe zakończenia nerwów, rozszerzają naczynia krwionośne, wywołując przekrwienia i stany zapalne, co przyspiesza wytwarzanie przeciwciał (np. olejki rozmarynowy, eukaliptusowy)
🔹 wykrztuśnych – drażnią błony śluzowe oskrzeli, co wywołuje większe wydzielanie zalegającego śluzu. Z tego powodu stosowanie olejków np. w postaci inhalacji, jest bardzo skuteczne w leczeniu wielu chorób dróg oddechowych (lub wspomaganiu leczenia). Pobudzają wydzielanie śluzu i dezynfekują drogi oddechowe (eukaliptusowy, szałwiowy, miętowy)
🔹 moczopędnych – pobudzają wydzielanie moczu i działają dezynfekująco na drogi moczowe (jałowcowy, pietruszkowy)
🔹 żółciopędnych – pobudzają tworzenie i wydzielanie się żółci oraz przeciwdziałają skurczom woreczka żółciowego (miętowy, tymiankowy)
🔹 ułatwiających trawienie – pobudzają wydzielanie soku żołądkowego (olejki z anyżu, kolendry czy kopru włoskiego)
🔹spazmolitycznych – zmniejszają napięcie mięśni gładkich, szczególnie przewodu pokarmowego, a tym samym działają korzystnie na ruchy jelit (np. olejek lawendowy, miętowy oraz z kopru włoskiego)
🔹 uspokajających i znieczulających – porażają ośrodki kory mózgowej i rdzenia przedłużonego (olejek z melisy, goździkowy)
🔹 dezynfekujących i odkażających – hamują rozwój bakterii chorobotwórczych. Aktywnośc antyseptyczna danego olejku wzrasta wraz z jego stężeniem i w dużej mierze zależy od tego, jaka substancja czynna jest podstawoym składnikiem danego olejku. Najsilniejsze działąnie na tym polu wykazują olejki, któe zawierają eugenol oraz fenole (np. olejek z tymianku, gożdzikowy, cynamonowy, czy oregano)
🔹 przeciwgrzybiczych – zwalczają grzybice, świerzb i inne pasożyty skórne (np. olejek z drzewa herbacianego)
🔹 przeciwbólowych – lokalnie uśmierzają ból (olejek z mięty pieprzowej, kamforowy, goździkowy)
🔹 i wiele wiele innych …
a do tego:
🔹 Działanie kosmetyczne – dzięki olejkom kosmetyk zyskuje piękny zapach, działanie antymikrobowe oraz antyoksydacyjne. Olejki eteryczne mogą także być środkiem konserwującym – w takim celu właśnie często dodaje się je do kosmetyków naturalnych. Inną właściwością jest duża zdolność penetracji olejków eterycznych w głębokie warstwy skóry. Olejek przenika bowiem przez warstwę rogową naskórka, przez co substancje, które są zawarte w kosmetyku, mają większą szansę na skuteczniejsze działanie poprzez głębsze wniknięcie w skórę (są tzw. promotorami przejścia) . Działanie antyoksydacyjne olejków oznaczają działania spowalniające procesy starzenia się skóry. Ponadto olejek eteryczny może także chronić pozostałe składniki kosmetyku przez utlenianiem.


JAK DOBRAĆ OLEJEK DO SWOICH POTRZEB?

Olejek eteryczny Na jakie dolegliwości pomoże? 
Olejek cynamonowy Stymuluje system odpornościowy i krążeniowy; pobudza libido; łagodzi kaszel, objawy grypy i przeziębienia; zmniejsza dolegliwości układu moczowego i pokarmowego; ma zdolność do obniżania poziomu cukru we krwi. Działa przeciwzapalnie i ściągająco. Stosowany do masażu lub kąpieli, wykazuje działanie łagodzące objawy reumatyzmu. Ma również działanie ujędrniające skórę i ją wygładzające. Można go wykorzystać np. do domowego peelingu z dodatkiem fusów od kawy – wówczas świetnie zwalczy cellulit i zmniejszy widoczność rozstępów.
Olejek cytrynowy Wspomaga układ pokarmowy i procesy trawienia, łagodzi niestrawność; poprawia krążenie. Niweluje zmarszczki, tonizuje i wybiela skórę. Koi ropne zmiany skóry, działa antyseptycznie. Wspomaga koncentrację, uspokaja, poprawia nastrój.
Olejek z drzewa herbacianego Pomaga goić podrażnienia skóry, leczy zmiany trądzikowe. Łagodzi objawy przeziębienia, zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli; stymuluje układ odpornościowy. 
Olejek eukaliptusowy Łagodzi objawy grypy i przeziębienia, zapalenia zatok, zapalenia oskrzeli, zapalenia ucha. Zmniejsza bóle mięśniowe, stawowe oraz objawy trądziku, działa antyseptycznie. Wzmacnia układ odpornościowy. Przydatny podczas grypy i innych infekcji, gdyż można go stosować do inhalacji. Sprawdzi się również jako olejek do masażu na obolałe mięśnie czy bóle reumatyczne. Z kolei dodany do kąpieli doskonale złagodzi stany zapalne.
Olejek geraniowy (z pelargonii pachnącej) Zmniejsza nerwicę, koi emocje. Korzystnie wpływa na zaburzenia krążenia, leczy popękane naczynka. Łagodzi niewielkie urazy. Stymuluje układ odpornościowy. Zmniejsza dolegliwości napięcia przedmiesiączkowego. Równoważy kobiecy układ hormonalny – doskonale sprawdza sie i w czasie PMS i menopauzy.
Olejek goździkowy Głównie w stomatologii: przeciwgnilnie, przeciwbólowo, ściągająco, miejscowo znieczulająco. Stosowany też w reumatyzmie, artretyzmie, depresji, słabym krążeniu. Przynosi ulgę w problemach trawiennych: wymiotach, biegunkach. Może być stosowany w aromaterapii lub do masażu (bądź kąpieli) jako środek zmniejszający ból mięśni i stawów oraz łagodzący objawy reumatyzmu. Działa ponadto korzystnie na nastrój, jest też naturalnym afrodyzjakiem. Dodatkową jego funkcją może być zastosowanie w odstraszaniu owadów.
Olejek lawendowy Działa przeciwskurczowo, antyseptycznie. Tonizuje skórę wrażliwą, delikatną. Pielęgnuje i leczy skórę trądzikową. Przyspiesza gojenie skaleczeń i ran. Stosowany w leczeniu grzybic, liszajów, egzemy, oparzeń. Hamuje wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost. Działa przeciwbólowo – bóle głowy, bóle menstruacyjne. Ma działanie uspokajające, relaksuje, rozluźnia mięśnie, działa korzystnie w terapii bezsenności. Może także złagodzić objawy infekcji, takie jak kaszel, katar, ból gardła i zatok. Jeśli dodamy go do kąpieli lub użyjemy do masażu, pomoże złagodzić bóle mięśni i stawów.
Olejek z mięty pieprzowejŁagodzi problemy trawienne. Chłodzi i koi. Zmniejsza bóle głowy (również napięciowe). Łagodzi swędzenie skóry, objawy łuszczycy i egzemy. Działa wspomagająco w infekcjach górnych dróg oddechowych. 
Olejek oregano Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie. Wspomaga leczenie infekcji grzybiczych i bakteryjnych (działa na grzyby Candida albicans, na bakterie E.coli i Helicobacter pylori). Zmniejsza dolegliwości bólowe. 
Olejek paczuli Pobudza system immunologiczny. Działa przeciwzapalnie, leczy trądzik, wysypki, suchą i spękaną skórę, rany i owrzodzenia. 
Olejek pichtowy Udrożnia nos, niweluje kaszel, wspomaga leczenie infekcji o różnych podłożach. Wspiera układ immunologiczny, działa przeciwbólowo. Leczy zmiany skórne, nadaje się do kuracji cery trądzikowej. Działa przeciwzmarszczkowo, spowalnia procesy starzenia się skóry. ma działanie bakteriobójcze, wirusobójrze i grzybobójcze, przez co ma szerokie zastosowanie w przebiegu wielu infekcji. Można go wykorzystać do aromaterapii lub inhalacji. Mobilizuje układ odpornościowy do pracy i łagodzi stany zapalne.
Olejek rozmarynowyPoprawia funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego. Łagodzi bóle reumatyczne. Wspomaga leczenie przeziębień. Poprawia koloryt skóry, hamuje łupież, wypadanie włosów, łojotok, trądzik. Stymuluje umysł, zwalcza zmęczenie, wspomaga utrzymanie koncentracji, wspomaga proces uczenia sie i zapamiętywania. 
Olejek różany Koi suchą i spierzchniętą skórę, zaczerwieniania, oparzenia, drobne rany. Działa przeciwzmarszczkowo. Pomaga uśmierzać bóle głowy, również migrenowe. Działa antystresowo, łagodzi napięcie nerwowe, usprawnia pamięć i koncentrację. Łagodzi objawy depresji, ułatwia zasypianie, łagodzi stany lękowe. Dodany z kolei do kąpieli, złagodzi podrażnioną skórę. Jest silnym afrodyzjakiem.
Olejek tymiankowy Przyspiesza leczenie przeziębień i innych infekcji, działa przeciwzapalnie. Redukuje ból mięśni i stawów, pobudza ukrwienie. Regeneruje błonę śluzową jamy ustnej. Ułatwia zasypianie. 
Olejek kadzidlanySkuteczny w zwalczaniu stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz bólu stawów różnego pochodzenia (w tym reumtycznego). Wspiera ukłąd odpornościowy i prawidłową pracę ukłądu pokarmowego. Olejek medytacyjny – poprawia koncentrację i przenosi na wyższe stany świadomości. Wspiera pracę układu nerwowego. Działa przeciwzmarszczkowo i gojąco na skórę, spłyca blizny i rozstępy.
Olejek z szałwi muszkatałowejMa zdolność eliminowania toksyn, łagodzenia podrażnień na skórze, zmniejszania widoczności przebarwień i rozstępów, zmniejszania obrzęków. Działa nawilżająco na skórę i pielęgnacyjnie. W aromaterapii natomiast poprawia koncentrację i pamięć, a także łagodzi problemy układu pokarmowego czy oddechowego. Łagodzi bóle miesiączkowe, bóle mięśni, bóle stawów. Ma działanie hamujące rozwój infekcji. Wspiera kobiecy układ hormonalny.
Olejek z bergamotkiMa zastosowanie głównie w pielęgnacji skóry. Doskonale reguluje pracę gruczołów łojowych, rozjaśnia przebarwienia na skórze i zmniejsza widoczność rozstępów i blizn. Działa również przeciwbakteryjnie oraz antyoksydacyjnie. Stosowany jako płyn do płukania ust – zabija bakterie i zapobiega nieświeżemu oddechowi. Pomaga walczyć ze stresem i przemęczeniem, jest naturalnym antydepresantem.
Olejek imbirowyJest to olejek świetnie rozgrzewający i chętnie stosowany w aromaterapii. Łagodzi stres, lęk, poprawia koncentrację. Stosowany na skórę, łagodzi podrażnienia, działa przeciwbakteryjnie, zmniejsza suchość i swędzenie. Stosowany z kolei na włosy, stymuluje ich porost (aplikacja na skórę głowy) i poprawia krążenie skóry głowy. Działa przeciw mdłościom – choroba lokomocyjna. Przyspiesza krążenie, pobudza metabolizm, działą przeciwbakteryjnie. Wspiera ukąłd immunologiczny.
Olejek bazyliowyDziała łagodząco na podrażnienia skóry. Łagodzi bóle mięśni, stawów i skurcze mięśni. Ma także korzystny wpływa na układ pokarmowy – łagodzi wzdęcia i objawy niestrawności. Wzmacnia także ogólną kondycję organizmu. W aromaterapii działa uspokajająco, wzmacniająco, przeciwbólowo i wspomaga trawienie. Odstrasza również owady.
Olejek z drzewa cedrowegoKorzystnie wpływa na pracę mózgu, poprawia koncentrację, łagodzi napięcie i stres. Dodatkowo ma działanie łagodzące stany zapalne skóry i suchość. Reguluje wydzielanie sebum, łagodzi objawy trądziku, działanie przeciwbakteryjnie na skórę i chroni ją przed toksynami czy zanieczyszczeniami środowiskowymi. Ponadto spowalnia procesy starzenia się skóry, ułatwia gojenie ran, łagodzi kaszel, poprawia krążenie, łagodzi bóle mięśni oraz stawów.
Olejek pomarańczowyŁagodzi objawy depresji, zmniejsza napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie. Poprawia nastrój, pomaga walczyć z lękiem. Poleca się go stosować do masażu lub jako dodatek do kąpieli. Jest również cennym, aromatycznym dodatkiem do napojów oraz deserów.

JAK STOSOWAĆ OLEJKI?

O 3 sposobach stosowania olejków oraz o podstawowych zasadach bezpieczeństwa już pisałam TUTAJ oraz TUTAJ.
Ale jeszcze w ramach krótkiej powtórki 😊:
Olejki można stosować na kilka sposobów:
🔸 poprzez wdychanie (aromaterapeutycznie), 
🔸miejscowo (na skórę), 
🔸a niektóre wewnętrznie (doustnie).

Inhalacje/wziewanie/wdychanie – daje korzyści fizyczne i psychiczne. Niektóre z olejków podane w tej formie zadziałają relaksująco, antystresowo, inne pobudzą mózg do działania i koncentracji, jeszcze inne ułatwią oddychanie w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Jak zrobić inhalacje? Można wdychać olejek bezpośrednio z buteleczki, można skropić nim kawałek materiału i wdychać zapach. Bardziej popularne jest dodanie olejku do wody i wdychanie go z parą wodną. Wygodną opcją są również dyfuzory oraz nawilżacze powietrza. ZA to nie dodajemy olejkó do nebulizatoów ani do kominków do aromaterapii.

Sauna to szczególny rodzaj relaksu. Otacza Cię w niej gęsta para lub gorące powietrze o intensywnych zapachach. Olejek stosowany w ten sposób działa nie tylko na górne drogi oddechowe jak w przypadku inhalacji, ale i całe ciało. Dlatego najlepiej do tego celu nadaje się olejek z bergamotki, cyprysowy, grejpfrutowy, pomarańczowy i z szałwii lekarskiej.

Masaże i okłady – od czasów starożytnych stosuje się również olejki eteryczne na skórę – czy to w postaci okładów, czy jako produkt do masażu. W obu przypadkach olejek eteryczny wchłania się bardzo szybko i błyskawicznie oddziałuje na organizm. Ponieważ jednak olejki eteryczne są silnie skoncentrowane, zawsze należy je odpowiednio rozcieńczyć w oleju bazowym (np. kokosowym albo migdałowym), ewentualnie w alkoholu. To jedyne substancje, w których olejki eteryczne się rozpuszczają. 

Kąpiel z olejkiem eterycznym może być niezwykłym doznaniem dla zmysłów, zależnie od zastosowanych olejków działając relaksująco i wyciszająco bądź pobudzając i energetyzując. Trzeba pamiętać, że w przypadku kąpieli bezwzględnie należy rozcieńczyć dany olejek eteryczny – solą do kąpieli, miodem lub jogurtem – w przeciwnym razie może dojść do podrażnień lub nawet do oparzeń, gdyż olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie. 

Dodatek do kosmetyków -wiele gotowych kosmetyków można dodatkowo wzbogacić o ulubiony olejek eteryczny, tym samym poszerzając spektrum oddziaływania danego kosmetyku. Najlepiej dodawać olejki eteryczne do kremów pielęgnacyjnych, żelów do kąpieli, balsamów, mgiełek odświeżających i toników, do masek, szamponów, odżywek do włosów, do mydeł, peelingów. Niektóre olejki są naturalnymi dezodorantami, mają właściwości oczyszczające. 

Stosowanie miejscowe – niektóre olejki działają miejscowo antyseptycznie, przeciwbólowo, rozgrzewająco, ułatwiają gojenie, ale też przenikają do krwioobiegu i mogą wywołać działanie ogólne. Takie użycie olejków wpływa doskonale na dobrostan i samopoczucie ogólne. Olejki można użyć jako dodatek do każdego typu masażu ciała.

Stosowanie doustne – należy upewnić się, że dany olejek można bezpiecznie spożywać! Niektóre olejki można bowiem dodać w ilości 1-2 kropli na szklankę naparu ziołowego lub wody (najlepiej z dodatkiem miodu). Są to np. olejki miętowy, cytrynowy lub grejpfrutowy. Można je spożywać również na łyżce miodu lub oleju, albo w kapsułce wegańskiej.

Oejki eteryczne sprawdzą się doskonale jako odświeżacze powietrza do domu lub samochodu. Mogą występować w różnej formie: dyfuzorów, żeli, sprayów, świeczek.

Olejki eteryczne doskonale nadają się do przygotowania własnych, ekologicznych środków czystości, np. płynów myjących lub środków wybielających.

Nauralne repelenty – można również wykonać samodzielnie płyn na bazie olejków odstraszający owady lub mieszankę łagodzącą ukąszenia (głównie komarów). 


NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ KUPUJĄC OLEJKI?

JAKOŚĆ, JAKOŚĆ oraz JAKOŚĆ – to zdecydowanie kluczowa kwesia, jeżeli chcemy w pełni korzystać z dobrodziejstw aromaterapii . O tym dlaczego jest taka ważna i dlaczego uważam, że olejki doTERRA jeżeli chodzi o jakość nie mają sobie równych – pisałam już TUTAJ

Zaufane źródło, informacje na etykiecie – jednym słowem nie dajmy sie oszukać fałszerzom. A jest to dość spory problem, szczególnie teraz kiedy olejki eteryczne stają się bardzo popularne a rynek pęka w szwach od przeróżnych olejków i olejkowych mieszanek. Ale to niezwykle obszerny temat i o tym będzie już niebawem osobny wpis.
Już teraz zapraszam TUTAJ 😊!!

Miłego testowania

i

niech moc olejków będzie z Wami

Kaśka

NA PODSTAWIE:

  1. Materiały doTERRA
  2. Olejki eteryczne i aromaterapia: jak bezpiecznie wyeliminować powszechne dolegliwości i naturalnie podkreślić swoje piękno, red. E. Kuryłowicz,
  3. Aromaterapia. Praktyczny przewodnik po olejkach eterycznych – Anna Huete 
  4. K. Antoniak, W. Bylka, Aktywność biologiczna wybranych składników olejków eterycznych. Cz. 1, „Postępy Fitoterapii”, nr 21 (1) 2020. 
  5. www.onlinezdrowie.pl
  6. www.doz.pl/czytelnia
  7. B. Girek, M. Deska, T. Girek, Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych, „International Journal of Engineering and Safety Sciences”,  I 2020. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.